PMA 2004: Fujifilm FinePix S20 PRO - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Digitální fotografie

PMA 2004: Fujifilm FinePix S20 PRO

Fujifilm FinePix S20 PRO

12. února 2004, 00.00 | Fujifilm představil na PMA odlehčenou verzi modelu S7000, která je vybavena SuperCCD SR s rozlišením 3,1 mil. bodů. Mělo by jít o cenově atraktivní EVF elektronickou zrcadlovku v nabídce Fuji.

Za podporu on-line zpravodajství z PMA 2004 děkujeme:
Hlavní sponzoři:
     
Sponzory zpravodajství z PMA 2004 jsou:    FOMEI   Ultralab

Jednou z novinek představených na PMA 2004, ve které Fujifilm využívá technologii SuperCCD 4. generace je model S20 PRO. Tento fotoaparát je postaven na těle modelu S7000, ale jak již typové označení napovídá, jde o "odlehčenou variantu". To však neznamená, že fotoaparát nenabízí zajímavý fotografický výkon pro běžného amatéra, naopak.

Konstrukce a design
Tělo s rozměry 121 x 82 x 97 mm a hmotností 500gramů bez baterií je vyrobeno z plastu. Pouze objektiv je uložen v metalickém plášti, zřejmě pro zajištění dostatečné odolnosti a přesnosti. Stejně jako S7000 je i S20 nabízen v černém provedení s pogumováním v místech úchopu. Mimochodem opticky lze tyto dva modely jen poměrně těžko rozeznat, protože rozložení ovládacích prvků a všechny charakteristické konstrukční prvky jsou shodné. Jde tedy o typickou poměrně malou a lehkou eSLR (EVF) konkurující modelům jako je Minolta Z2.

Technologie
Srdcem fotoaparátu je stejný snímač, jaký používá model F700. Jde u SuperCCD 4. generace s přívlastkem SR a 3,1 mil. buněk. Protože jde o SR snímač, každá buňka má dvě fotodiody, které odděleně snímají světlé a tmavé pasáže snímku, čímž se Fujifilm snaží zvýšit jasovou dynamiku fotografií. Přestože fotoaparát nabízí maximální výstupní rozlišení 6MPix, jde stále o 3,1 mil. fotoaparát, byť s dvojicí fotodiod v jedné buňce.Citlivost snímače jde nastavit v rozsahu 200 - 800 ISO, v rozlišení 3MPix a méně i 1600 ISO. Zde je také zásadní rozdíl s modelem S7000. který má rozlišení dvojnásobné. Snímky se ukládají v JPEG či RAW formátu na xD či CF I/II kartu. Trochu překvapivě fotoaparát nepodporuje FAT32, takže nedokáže využít více jak 2 GB kapacity paměťové karty, i kdyby jste v budoucnu větší kartu použili. Na druhou stranu se může pochlubit USB 2.0 i Firewire rozhraním, což je něco, co nemá ani řada výrazně dražších konkurentů.
Objketiv s označením Fujinon Super-EBC nabízí 6x optický zoom a 55mm závit pro předsádky. S rozsahem 35 - 210 mm při světelnosti F2.8 - 3.1 a duálním AF systémem patří mezi to lepší co najdeme na trhu. Autofokus kombinuje údaje z externího senzoru s pasivním TTL měřením, což je stále oblíbenější řešení, které používá dnes již řada výrobců. V makro režimu fotoaparát ostří od 10 cm v super-makro dokonce od 1 cm. Kromě plošného a 49bodového autofokusu je možné ostřit i ručně pomocí prstence.
Po expoziční stránce S20 PRO nabízí vše důležité. Režimy P/A/S/M, kompenzaci expozice a 3 režimy měření světla založené na 64 bodovém AE systému. Závěrka v automatickém režimu bohužel pracuje s poměrně malým rozsahem 1 s - 1.000 sekundy, ale v manuálním se otvírá prostor pro expozici s časem od 15 s. až po 1/10.000 s. Clona má rozsah od F2.8 po F11, což je mírně nadprůměrné na EVF fotoaparát.Velmi bohatá je nabídka práce s balancí bílé barvy, ve které nechybí ruční naměření či jemné doladění. Stejně tak velmi dobrá je práce s interním bleskem a podpora systémových externích blesků. Fotoaparát má jak PC-Sync tak hot-shoe patici a nabízí celkem 6 režimů interního blesku.
Z doplňkových funkcí jistě za zmínku stojí velmi rychlé sekvenční snímání s rychlostí až 4,5 snímku za sekundu při 10 do série a vynikající video 640x480 bodů vč. zvuku bez omezení délky záznamu.
Po technické stránce je fotoaparát vybaven elektronickým hledáčkem s rozlišením 235.000 bodů (stejný jako má S7000) a 1,8" LCD s rozlišením 118.000 bodů. O napájení se stará čtveřice tužkových baterií či akumulátorů.

Hodnocení
Model FinePix S20 PRO nepřináší žádné technologické překvapení. Tělo i elektronika uvnitř není v nabídce Fuji nic nového, jde spíš o jakési vyladění poměru výkon/cena. A o tom právě model S20 PRO je. Pokud se vám líbí model S7000 a je pro vás příliš drahý, objeví se nejspíš v dubnu jeho levnější alternativa s nižším, ale stále plně dostačujícím rozlišením. S20 je fotoaparát s příjemným tělem, všemi základními funkcemi a skvělým video režimem. Škoda jen, že už není na trhu a Fujifilm úzkostlivě tají jeho doporučenou cenu. Přitom podle neoficiálních informací, které máme, bude velice atraktivní, minimálně na světových trzích.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: