PMA 2004: DiMAGE Xg a X21 - vždy po ruce a připravena - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

PMA 2004: DiMAGE Xg a X21 - vždy po ruce a připravena

Konica-Minolta DiMAGE Xg X21

24. února 2004, 00.00 | Vedle svých poměrně nečekaných "bomb", jako bezesporu A2 je, uvedla nedávno sloučená společnost Konica-Minolta i naprostého drobečka - kapesní přístroj DiMAGE Xg. Víte však, že to není jediná novinka v této oblasti, uveřejněná u příležitosti PMA 2004?

Za podporu on-line zpravodajství z PMA 2004 děkujeme:
Hlavní sponzoři:
     
Sponzory zpravodajství z PMA 2004 jsou:    FOMEI   Ultralab

Tou druhou novinkou, kterou jsme na letošním PMA ani nemohli vidět, je DiMAGE X21. Je totiž dostupný pouze v Evropě. Jedná se o vylepšenou verzi X20, která je v porovnání s Xg o něco levnější, jednodušší a trochu pomalejší. Je určena především začínajícím fotografům nebo těm, kterým stačí více zábavních funkcí na úkor "technologické dospělosti".

Konstrukce, design
Tělo DiMAGE Xg je totožné s předchozí verzí Xt. Má tedy rozměry 85,5 x 67 x 20 mm a váží 120 g bez baterií. Také DiMAGE X21 se rozměry nezměnily, stále má 86x67x24,5 mm a samotná váží 115 g. Nejnápadnější změnou na přední straně fotoaparátů je nové logo výrobce, oznamující sloučení společností Konica a Minolta. Na zadní straně Xg došlo k drobnému zvětšení displeje. Ten se nyní může pochlubit úhlopříčkou o velikosti 1,6" a zobrazením cca 85 000 bodů. Oproti tomu X21 nabízí jen 60 000 bodů na úhlopříčce velké 1,5". Hledáček je průhledový bez dioptrické korekce. Jenom připomeňme velice zajímavé konstrukční vyřešení objektivu nabízející třínásobného optické přiblížení, které se navenek přístroje nijak neprojevuje. Optická soustava je totiž uložena na výšku uvnitř přístroje, přičemž světlo přicházející vstupní čočkou se do ní láme pomocí hranolu. Celkově působí malé celokovové těla fotoaparátu velice pěkným dojmem, přičemž ovládací prvky jsou úsporně a s rozumem rozmístěny na jeho zadní části.

Technologie
Fotoaparát DiMAGE Xg doznal největších změn ve funkční výbavě. Ta slučuje nejlepší vlastnosti předchozího Xtéčka s lehkostí a hravostí ovládání modelu X20. Hlavními přednostmi je rychlý start 0,8 s a lepší obrazová kvalita, umožněná nově užitou technologií zpracování obrazu, nazývanou CxProcess II.
Jádrem fotoaparátu Xg je malý 1/2,7" CCD snímač s efektivním rozlišením 3,2 mil. bodů. Jeho citlivost je nastavitelná v rozsahu 50 - 400 ISO. Snímky se ukládají ve formátu JPEG s podporou EXIF 2.2 na externí SD/MMC paměťovou kartu. O napájení se stará speciální Li-Ion akumulátor, jehož výdrž je díky vylepšené spotřebě fotoaparátu prodloužena. K počítači se připojuje pomocí rychlého USB 2.0 rozhraní. Jako většina přístrojů uveřejněných na letošní PMA, i tento umožňuje přímý tisk na tiskárnu podporující PictBridge standardní protokol.
Jak jsme již zmínili, objektiv složený z devíti členů v osmi skupinách je řešen netradičním "periskopickým" způsobem. Nabízí rozsah přepočtené ohniskové vzdálenosti od 37 do 111 mm při světelnosti 2,8 - 3,6. Pětibodový autofokus je schopný pracovat od vzdálenosti 15 cm.
Přístroj nabízí automatickou expoziční logiku, jejíž výsledek můžeme korigovat v rozsahu +- 2 EV v 1/3 krocích. Na výběr je také několik scénických režimů. Kombinovaná mechanická závěrka s elektronickou nabízí rozsah expozic od 4 s do 1/1000 s. Interní blesk pracuje ve čtyřech režimech. Kromě automatického vyvážení barev jsou k dispozici i 4 předdefinované hodnoty. Fotoaparát dále nabízí sekvenční focení s přibližnou rychlostí 1,5 sn./s, multiexpozici, skládající 9 záběrů do jednoho snímku, a skládání dvou snímků do sebe. DiMAGE Xg také pořizuje ozvučené videosekvence s maximálním rozlišením 320x240 bodů s rychlostí 30 sn./s. Jejich délka je omezena pouze volnou kapacitou paměťové karty. Specialitou je možnost natáčení videa za zhoršených světelných podmínek či ruční kontrola redukce šumu. Z uživatelského hlediska je také příjemná možnost uživatelské definice významu tlačítek.
Přístroj může dále sloužit jako hlasový zápisník v maximální délce tří hodin či jako webkamera.

CCD snímač fotoaparátu DiMAGE X21 s úhlopříčkou 1/3,2" nabízí efektivní rozlišení 2,0 miliónů bodů. Vzhledem k jeho miniaturním rozměrům asi nepřekvapí pouze automatická citlivost v malém rozsahu 50 až 160 ISO. Objektiv se skládá z 10 členů v 9 skupinách a pracuje se stejným ohniskem jako Xg, tedy 37 - 111 mm při světelnosti 2,8 - 3,7. Autofokus ostří pouze na střed a pracuje od 10 cm. Nejkratší doba expozice je pouze 1/500 s, sekvenční focení je pomalejší - cca 1,2 sn./s. Také videosekvence lze natáčet pouze při 15ti snímcích za sekundu. K napájení jsou použity dva tužkové články. Jak jsme již v úvodu zmínili, tento přístroj nabízí více zábavních funkcí. Jmenujme alespoň možnost uložení deseti oblíbených snímků ve VGA kvalitě do interní paměti, díky níž je k nim zaručen okamžitý přístup bez závislosti na určité paměťové kartě, či praktické zrcátko na přední straně přístroje, usnadňující focení autoportrétu.

Závěr
Společnost Konica-Minolta svými vylepšenými kompakty opět posouvá technologické možnosti digitálních přístrojů o kus dopředu. Přitom svým malým půdorysem podtrženým ultratenkým tělem aspiruje na roli každodenního pomocníka moderní digitální doby. Cena těchto nových modelů ani jejich dostupnost však zatím není známa. Současně s jejich uveřejněním představila společnost Konica-Minolta i praktické podvodní pouzdro.

:: Zahraniční stránky výrobce

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: