PMA 2004: Contax SL300R - s puncem luxusu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Digitální fotografie

PMA 2004: Contax SL300R - s puncem luxusu

Contax SL300R

4. února 2004, 00.00 | Pod tímto označením se na PMA 2004 objeví digitální fotoaparát, který si dělá ambice stát se prestižním digitálním šperkem postaveným na tradici a zvuku značek, které se pod něj podepsaly. Vyplatí se?

Za podporu on-line zpravodajství z PMA 2004 děkujeme:
Hlavní sponzoři:
     
Sponzory zpravodajství z PMA 2004 jsou:    FOMEI   Ultralab

Značka Contax má svůj celosvětový zvuk a jistě zaslouženou prestiž. V oblasti digitální fotografie se bohužel až zas tolik neangažuje, zřejmě ve snaze lpět na bezkompromisní kvalitě, či z toho prostého důvodu, že jde o trh příliš mladý a dynamický. Přesto Contax nechybí ani v digitální fotografii. Po peripetiích s modelem Contax N Digital, na které si pozornější čtenáři jistě vzpomenou, se Contax rozhodl již neriskovat. Proto model SL300R není jeho původním vývojem, nýbrž vychází z modelu Kyocera SL300R. Volba Kyocery ani shodné typové označení nejsou náhodou. Kyocera je totiž vlastníkem značky Contax a tudíž se rozhodla zúročit svůj počin nejen na masovém trhu pod značkou Kyocera, ale i na prestižnějším trhu s označením Contax.

Stejné a přesto rozdílné
Fotoaparáty Contax SL300R a Kyocera SL300R mají shodné v podstatě skoro všechny technické parametry počínaje rozlišením snímače a rozměry konče. Přesto nejsou oba dva fotoaparáty totožné. O optické rozlišení se kromě značky stará celkové provedení těla. Zatímco Kyocera vsází na několik barevných mutací fotoaparátu, Contax nabízí hořčíkové tělo zdobené kůží. U miniaturního digitálního fotoaparátu je tato kombinace nevídaná a vskutku impozantní.

Nicméně rozdíl není jen v povrchové úpravě. Pod označením Contax je fotoaparát dodáván s objektivem Carl Zeiss T* se speciální clonou, úchytem pro předsádky a pochopitelně lepší kresbou. To už je rozdíl, který by měl být patrný i na kvalitě fotografií.

Co Contax SL300R vlastně nabízí?
Pokud se podíváme trochu hlouběji do technické specifikace, která je až na objektiv shodná s modelem Kyocera, zjistíme, komu je fotoaparát určen. Přístroj je vybaven snímačem s rozlišením 3MPix, 3x optickým zoomem a rychlým RTUNE procesorem. To ve spojení s automatikou ostření a expozice a miniaturními rozměry dělá z fotoaparátu rychlého a nenáročného společníka na cesty. To znamená, že Contax SL300R by měl být "momentkovníkem" businessmanů a elegantních dam. Ve spojení s rychlou SD kartou, která asi není pro uvedenou cílovou skupinu nijak nedostupná, dokáže ukládat snímky do 2 sekund a s namáčknutím se může chlubit zpožděním spouště pod 0,1s. Navíc má fotoaparát otočnou konstrukci, takže při fotografování můžete vždy vypadat elegantně.

Hodnocení
Je volbou každého, nakolik je pro něj důležitá značka fotoaparátu. Příklad Contaxu a Kyocery SL300R přímo exemplárně demonstruje, že jen málokterý výrobce si dnes může dovolit udělat si byť většinu vývoje digitálního fotoaparátu sám. Na druhou stranu Contax SL300R není jen přeznačeným modelem jiného výrobce, jak to svého času dělala Leica s fotoaparáty Fuji, ale nabízí svůj vlastní objektiv Zeiss T*, což je nepochybně přidaná hodnota. A co potěší nejvíc, koncová cena by se měla takřka přiblížit koncové ceně Kyocery. To už stojí za ten hřích, nemyslíte?

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: