PMA 2004: Nové Nikony Coolpix 5200 a 4200 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

PMA 2004: Nové Nikony Coolpix 5200 a 4200

Nikon Coolpix 5200 4200

19. února 2004, 00.00 | Při příležitosti letošní PMA uveřejnila společnost Nikon i specifikaci dvou nových amatérských mini-kompaktů. Coolpix 5200 a jeho levnější varianta Coolpix 4200 vsázejí na vysoké rozlišení uložené v miniaturním těle.

Za podporu on-line zpravodajství z PMA 2004 děkujeme:
Hlavní sponzoři:
     
Sponzory zpravodajství z PMA 2004 jsou:    FOMEI   Ultralab

Ceny snímačů s vysokým rozlišením pomalu klesají a tak všichni výrobci postupně zavádějí tyto prvky do svých nižších produktových řad. Po inovovaných modelech Coolpix 3200 a 2200, které společnost Nikon oznámila již na CES2004, přichází nyní s lákavým modelem 5200 a jeho jednodušší variantou 4200. Tím pokrývá trh amatérských přístrojů ve všech kategoriích rozlišení snímače. Jaký dojem na nás tyto dvě novinky udělaly přímo na PMA 2004?

Konstrukce, design
Oba nové Coolpixy mají shodné konstrukční provedení, které je pokračováním úspěšné stříbrné řady malých digitálních kompaktů společnosti Nikon. Navzájem se liší pouze úzkým zlatým proužkem okolo tubusu objektivu. Hliníkové tělo s velmi malými rozměry 88×60×36,5 mm váží 155 g bez Li-Ion akumulátoru. Ten je dokonce rozměrově kompatibilní s novými lithiovými bateriemi CP1, zaručující menší energetickou závislost. Fotoaparát má poměrně výrazný grip pro pohodlnější a pevnější úchop. Podobně jako jeho předchůdci nabízí osvitovou LED pro lepší ostření za šera. Na horní stěně nalezneme kromě spouště a zapínacího tlačítka i hlavní kruhový volič. Zbytek ovládacích prvků je prakticky rozmístěn na zadní stěně přístroje. Barevný displej s malou úhlopříčkou 1,5" nabízí rozlišení 110 000 bodů. Nad ním pak nalezneme optický průhledový hledáček bez dioptrické korekce.

Základní parametry
Nikon Coolpix 5200 zpracovává obraz pomocí CCD snímače s úhlopříčkou 1/1,8" a efektivním rozlišením 5,1 mil. bodů. Jeho citlivost je nastavitelná rozsahu 64 až 400 ISO. Snímky se ukládají na SD paměťovou kartu ve formátu JPEG s podporou EXIF 2.2. Navíc je k dispozici 12 MB interní paměti. Fotoaparát se připojuje pomocí USB 1.1 do PC či na tiskárnu, kompatibilní se standardem přímého tisku PictBridge. Navíc je k dispozici A/V výstup.
Vzhledem k vyššímu rozlišení snímače a kompaktnějším rozměrům fotoaparátu musel Nikon vyvinout nový objektiv. Ten pracuje s přepočtenou ohniskovou vzdáleností 38 - 114 mm při světelnosti F2,8 - 4,9. Objektiv se skládá ze 7 čoček v 6 skupinách, přičemž jeden optický člen je vyroben z ED skla a dva členy jsou asférické. Pětibodový autofokus je schopen v super makro režimu zaostřit od 4 cm. V ručním režimu pak máme k dispozici jednu z 99 ostřících oblastí.
Z hlediska expozice se jedná o plný automat, který se kromě kompenzace expozice a třech způsobů měření světla může pochlubit i 15 scénickými režimy. U čtyř z nich navíc fotoaparát nabízí průvodce. Expoziční logika pracuje s časy od 4 do 1/2000 sekundy a dvoupolohovou clonou F2,8/4,8 pro nejkratší ohnisko.
Kromě jednotlivých snímků můžeme fotit i sekvenčně s rychlostí 2,5 sn./s. Maximální počet snímků výrobce neudává. Fotoaparát také skládá 16 po sobě pořízených snímků do jednoho obrázku a co víc, po uvolnění spouště umožňuje uložit posledních 5 snímků uložených v bufferu. 5200ka natáčí ozvučené videosekvence v televizní kvalitě 640x480 bodů, s rychlostí 30 sn./s. Jejich délka je omezena pouze volnou kapacitou paměťové karty.
Dále je k dispozici 5 režimů blesku včetně pomalé synchronizace, zobrazení histogramu v režimu náhledu, expoziční a WB bracketing či automatický výběr toho nejostřejšího snímku ze série. Když už jsme u vyvážení barev, přístroj kromě automatiky a 7 přednastavených hodnot disponuje i přesným ručním nastavením teploty bílé barvy.
Jak jsme již uvedli u CP 4200, CCD snímač nabízí nižší rozlišení 4,0 miliónů bodů. Přístroj také nedokáže tak rychle zpracovávat obrazová data, což se projeví pomalejším sekvenčním režimem (1 snímek za sekundu) a rychlostí videosekvence, která se natáčí pouze 15 snímky za sekundu. V ostatních parametrech se Coolpixu 4200 od modelu 5200 neliší.

První dojmy
Nikonu se u těchto dvou modelů podařilo trefit do něčeho, co americký uživatel dokáže ocenit. Tělo je opravdu drobné, a přitom se poměrně dobře drží. Fotoaparát je typickým automatem, kterému stačí stisknout spoušť a 15 scénických režimů je něco, nač se tady slyší. Zejména model CP 5200 byl přijat návštěvníky velmi kladně, protože nabízí vysoké rozlišení, na které lze snadno přilákat potenciální kupce.

Zhodnocení
Nikon nabídl ve svých nových modelech kombinaci rozumné funkční výbavy spolu s jednoduchostí a dobrou značkou. Nové objektivy vypadají na své rozměry velmi dobře a slibují slušné obrazové výsledky. Dle českého zastoupení společnosti Nikon se můžeme na nový Coolpix 5200 těšit do května tohoto roku. 4200ka by měla být k dispozici před letními prázdninami. Závěrem ještě dobrá zpráva pro příznivce vodních sportů - Nikon pro tyto Coolpixy uvedl také nové podvodní pouzdro.

:: Stránky výrobce

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: