PMA 2004 - Pohled pod pokličku - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Digitální fotografie

PMA 2004 - Pohled pod pokličku

PMA 2004

12. února 2004, 00.00 | Výstavní část PMA 2004 začne za necelých 18 hodin, ale některé novinky byly již novinářům představeny. Jaký byl letošní Sneak Peek a co napověděl o PMA?

Za podporu on-line zpravodajství z PMA 2004 děkujeme:
Hlavní sponzoři:
     
Sponzory zpravodajství z PMA 2004 jsou:    FOMEI   Ultralab

PMA 2004 je bezesporu významnou akcí, u jejíž příležitosti velká většina společností představuje své novinky z oblasti fotografie pro první pololetí roku. Někteří výrobci uvolnili tiskové informace k novinkám již týden před samotným začátkem veletrhu, ostatní naopak úzkostlivě tají čím chtějí překvapit. Všichni však mají jeden společný zájem, aby se o jejich produktech psalo v médiích a proto se snaží nabídnout novinářům co nejlepší servis. Jeho součástí je i možnost vidět novinky před zahájením akce, což je pro některé z nich věc trochu ošemetná. Proto využívají buď služeb pořadalete, a účastní se akce zvané "Sneak peek", a nebo agentury a pak jsou na Digital Focus. Obě akce mají stejný cíl, představit novinky novinářům, ale každá na to jde trochu jinou cestou.


Potisk textilu je stále populárnější

Sneak Peek je akcí, kterou pořádá přímo PMA a je otevřená pro všechny akreditované novináře den před zahájením samotné výstavy. Protože je vstup takřka volný, nikdo neřeší to, zda novináři získané informace publikují okamžitě, či počkají až na oficiální začátek veletrhu. Proto se logicky na této akci představují pouze ty novinky, které již byly odtajněny, nebo ty, které se odtajňují právě u příležitosti tohoto setkání. Druhým důležitým aspektem je skutečnost, že Sneak Peek je otevřený pro všechny výrobce, takže se stává jakými jarmarkem informací, který je velmi těžké organizovat. Jediným klíčem je abecední uspořádání dle názvu firmy, což při cca stovce zúčastněných firem a několika stovkách novinářů zakládá na seriózní chaos. Sneak Peek je proto oblíbenější zejména mezi menšími společnostmi, pro které je finančně dostupnou možností, jak se prezentovat novinářům.


Pentax využil osvědčený design z analogu

Digital Focus je uzavřenou akcí pro cca dvě desítky nejvýznamnějších vystavovatelů a cca 80 vybraných novinářů a analytiků z celého světa. To dává akci spolu s umístěním v jednom z renomovaných hotelů na Stripu nejen na honosnosti, ale i na přehlednosti. Navíc novináři podepisují NDA, kterým se zavazují dodržet datumy tiskových embarg, takže Digital Focus představuje i novinky, které jsou tajné. Bohužel se koná až večer před začátkem PMA a navíc nás zavazuje k mlčenlivosti až do začátku PMA, takže informace z něj přineseme až zítra. Nicméně zatím alespoň několik postřehů ze Sneak Peek.


Pentax a jeho vize jednoduchého ovládání založeného na interaktivních průvodcích

Sneak Peek se letos opět zvětšil, což svědčí o rostoucím významu médií v našem světě. Bohužel zvětšení a všeobjímající chaos, který tuto akci každoročně provází, letos odradil většinu velkých výrobců digitálních fotoaparátů. Ti, kdož svoje novinky schovávají až na oficiální začátek PMA, se této akce nezúčastnili, aby předešli předčasnému zveřejnění. Proto z velkých výrobců bylo možné vidět produkty od Canonu, Fuji či Pentaxu. Tito tři výrobci měli k dispozici předprodukční vzorky svých novinek, takže vám nabízíme několik fotografií novinek.


S7000 a S20 PRO jsou opticky opravdu takřka identické!

Canon bohužel měl k dispozici pouze velmi ranné vzorky, takže PRO 1 nezoomovala, i když vysunutý objektiv působí opravdu impozantně a u modelu s optickou stabilizací nefungovala stabilizace. Nicméně máme přislíbenu možnost pracovat během čtvrtka s produkčními kusy, takže se máme nač těšit.


Canon PowerShot PRO1 a jeho impozantní objektiv

Fujifilm měl k dispozici funkční S5000, S7000 i S20 PRO. Bohužel chyběl S3PRO, který zatím do Vegas nedorazil. K S20 PRO můžeme odpovědně konstatovat, že se chová prakticky totožně jako S7000 až na rozlišení a to jak v dobrém, tak i v tom horším. Bohužel hledáček je stejně pomalý a při expozici vykazuje stejné "zamrznutí" jako je tomu u S7000, škoda.


PowerShot S1 IS vyditelně vychází z těla fotoaparátů řady "A". Stejný plast, stejný úchop

Asi nejaktivněji se prezentoval Pentax, který měl k dispozici funkční produkční kusy všech tří novinek, o kterých budeme psát v samostatném článku.

Nicméně Sneak Peek opět ukázal, že digitální fotografie zdaleka není jen o fotoaparátech, ale stále více o práci s fotografiemi. Proto většina prezentujících společností nabízela software, nejrůznější příslušenství či služby související s již existující fotografií, kterou je potřeba nějak distribuovat, tisknout či prezentovat. V průběhu následujících dvou týdnů se tedy můžete těšit i na články o nejrůznějším příslušenství.

Závěr
Sneak Peek sice nepředstavil žádnou ze zatím utajovaných novinek, přesto ukázal, kterým směrem letošní PMA půjde. Pokud poslední dva ročníky byly o přechodu od klasické k digitální fotografii, tak letošní ročník již zcela nepochybně a nezvratně patří digitální technice. Nicméně ústředním tématem se po letech zase stává fotografie samotná, nikoli technika, kterou je pořízena. Ne náhodou letošní DIMA konference věnuje většinu prostoru zpracování fotografií a minimum prostoru technice samotné. A také Sneak Peek většinu plochy věnoval službám a doplňkovým produktům, nikoli tahounům z oblasti hardwaru, tedy fotoaparátů samotných.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: