PMA 2004: Kodak DCS Pro SLR/n na druhý pokus lépe? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Digitální fotografie

PMA 2004: Kodak DCS Pro SLR/n na druhý pokus lépe?

Kodak DCS n

20. února 2004, 00.00 | Kodak Professional na PMA 2004 představil nástupce modelu DCS 14n, který by měl vyřešit všechny mnohokrát kritizované neduhy jinak potenciálně skvělého modelu 14n. Podařilo se napodruhé vychytat všechny mušky?

Za podporu on-line zpravodajství z PMA 2004 děkujeme:
Hlavní sponzoři:
     
Sponzory zpravodajství z PMA 2004 jsou:    FOMEI   Ultralab

Když Kodak na photokině představil model 14n, překvapil řadu odborníků. Šlo o fotoaparát, který nabízel rozlišením 12MPix, a který byl jedinou alternativou k fotoaparátu Canon EOS 1Ds uvedenému ve stejnou dobu. Vypadalo to, že milovníci Nikonu budou mít svou rovnocennou alternativu k 1Ds, i když ne přímo od Nikonu, ale bohužel v zápětí se ukázalo, že model 14n byl vypuštěn příliš brzy a trpí řadou nepříjemných neduhů. U nás se nikdy nezačal pořádně prodávat, i když se v ČR min. jeden kus prodal, a Kodak nyní nabízí stávajícím uživatelům 14n upgrade na novinku, aby předešel případné nespokojenosti. Co nové Pro /n nabízí?

Tělo
Fotoaparát je postaven na těle Nikonu F80, stejně jako Fuji S3 PRO, a tudíž s ním má společnou řadu fyzických vlastností a ovládacích prvků. Na druhou stranu Kodak si udržel poměrně značnou úroveň vlastních úprav, takže tělo je výrazně robustnější než původní F80ka a opravdu skvěle padne do ruky. Mimochodem s Fuji má společnou i filosofii dvou displejů na zadní stěně přístroje.

Zcela nový čip
Kodak šel do sebe a začal s nápravou chyb přímo u zdroje. Nový fotoaparát je vybaven full-frame CMOS snímačem s efektivním rozlišením 13,5 mil. bodů. Ten má větší aktivní plochu, je mu předřazen nový absorpční filtr a měl by řešit problémy se šumem a nízkou citlivostí. Mimochodem co se týče citlivostí, nový fotoaparát nabízí rozsah 6 - 1600 ISO při dlouhých expozicích a 160 - 800 ISO při běžných expozicích. Snímač pracuje s 36 bitovou barevnou hloubkou.

Zároveň Kodak použil novou analogovou desku pro zpracování výstupního signálu ze snímače, nový A/D převodník a novou elektroniku (procesor). Fotoaparát je mimochodem vybaven úctyhodnou vyrovnávací pamětí s kapacitou 512 MB, která pojme až 19 RAW fotografií.

Nový je i firmware, který upravuje fotografické schopnosti přístroje, upravuje spotřebu energie a například rozšiřuje i možnosti personalizace ovládání. Nový je i software pro následné zpracování fotografií. Zejména v oblasti firmwaru měl Kodak co dohánět, protože verze 14nka byla přeci jen trochu syrová.

A samozřejmě přibyla řada dalších drobnějších vylepšení jako je například podpora DTTL ovládání systémových blesků Nikon apod.

První dojmy
Už tělo 14nka se skvěle drželo a novinka je v tomto ohledu ještě o trochu příjemnější. I detaily jako nové led dioda signalizující práci s paměťovou kartou zjednoduší každodenní práci. Co je asi nejdůležitější, nový model přináší výrazně rozšíření citlivostí, ve kterých je schopen pracovat a produkovat rozumné snímky. Nárůst kvality snímků, zejména při horším osvětlení, je dramatický a stojí výrazně více na novém zpracování signálu a novém snímači, než na o trochu vyšším rozlišení. Podle prvních dojmů by mohl tento model naplnit očekávání, která vzbudil jeho předchůdce a vrátit Kodak tam, kam kdysi v DSLR patřil, tedy k absolutní špičce.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: