PMA 2004: Konica Minolta DiMAGE A2 nejstabilnějších 8 MPix - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

PMA 2004: Konica Minolta DiMAGE A2 nejstabilnějších 8 MPix

Minolta A2

16. února 2004, 00.00 | Konica Minolta představila na tiskové konferenci dvě hodiny před začátkem PMA své novinky pro letošní show a konkurenty rozhodně nešetřila. Jako první si představíme nejvyšší EVF model, který nahradí stávající A1čku.

Za podporu on-line zpravodajství z PMA 2004 děkujeme:
Hlavní sponzoři:
     
Sponzory zpravodajství z PMA 2004 jsou:    FOMEI   Ultralab

První, spíše kosmetickou novinkou, kterou Konica Minolta oznámila, je změna brandové strategie. Původně se počítalo se zachováním značky Minolta pro fotoaparáty a Konica pro filmové materiály, ale všechny nové fotoaparáty jsou již označeny jako "Konica Minolta", takže původní značka Minolta byla zřejmě definitivně opuštěna. Ale zpět k nové A2ce.

Tělo fotoaparátu vychází z modelu A1, což zřejmě nikoho příliš nepřekvapí. A1čka přišla na trh poměrně nedávno a ohlasy na konstrukci těla byly poměrně pozitivní. Mechanicky ovládaný zoom pomocí prstence, výklopné EVF i LCD a velmi dobrý úchop jsou devizy, na kterých se dá stavět. Navíc ovládání je blízké všem uživatelům modelů DiMAGE 7, takže případný upgrade je pro ně příjemný.
Černé tělo A2ky má rozměry 117 x 85 x 114 mm a hmotnost 565 gramů, rozměrově příliš nevybočuje z konkurence, kterou dnes tvoří Canon PowerShot PRO1, Nikon CP 8700 či Olympus C-8080Z.

Technologické novinky
Modely A1/A2 jsou natolik funkčně bohaté, že se v tomto článku zaměříme pouze na novinky, které přináší model A2. Tou první je pochopitelně 2/3" CCD, který fotoaparát posunuje do třídy 8 MPix. Jde samozřejmě o Sony CCD, jehož výstup je ve 12 bitové barevné hloubce zpracováván pomocí CxProsecu II. Minolta si proto dovolila nabídnout uživateli rozsah citlivostí 60 - 800 ISO s tím, že snímky je možné uložit v JPEGu, TIFFu i RAWu. Mimochodem, když jsme u rozlišení, fotoaparát nabízí netradiční formát videa 544 x 408 bodů při až 30 snímcích za sekundu s limitem záznamu 15 minut.

Nový je i objektiv s označením GT APO. Nabízí opět 7x optický zoom s rozsahem 28 - 200 mm při světelnosti F2.8-3.5. Objektiv se skládá z neuvěřitelných 16 členů ve 13 skupinách (2x AD sklo, 2 asférické čočky) a je vybaven zcela novým AF systémem. Jedná se o 3D prediktivní automatický zaostřovací systém s možností sledování objektu v prostoru včetně osy Z. Tento autofokus je podle údajů výrobce 1,5x rychlejší než u staršího modelu a je nejrychlejším ve své třídě. Nabízí samozřejmě i kontinuální doostřování s možností ruční korekce, funkci FlexFokus a nechybí ani prstencem ovládané manuální ostření.

Fotoaparát je opět vybaven Anti-Shake systémem, tedy mechanickou stabilizací snímače, která plní stejnou funkci jako optická stabilizace optiky. DiMAGE A2 je tedy jediným 8 MPix fotoaparátem na trhu, který má stabilizaci obrazu, což může být velmi důležitý aspekt, vzhledem k tomu, že jde o ultrazoom fotoaparát.

A další významnou novinkou, kterou se A2ka vyčleňuje z pelotonu konkurentů, je VGA elektronický hledáček. Ten na úhlopříčce 0,44" nabízí podle výrobce neuvěřitelných 922.000 pixelů. Tento údaj je však nutno brát s určitým odstupem, protože sčítá luminofory jednotlivých barevných složek, protože používá odlišnou zobrazovací technologii. Hledáček má tedy rozlišení 640 x 480 obrazových bodů, což je cca 307.000 obrazových bodů. I tak je to však více než nabízí všichni ostatní konkurenti.

Dále se fotoaparát může pochlubit sekvenčním snímáním s rychlostí až 7 snímků za sekundu (pouze v rozlišení 1 MPix), rychlým USB 2.0 rozhraním či možností dálkového ovládání pomocí počítače.

První dojmy
Tělo A2 je na první pohled totožné s A1čkou, zde žádná změna a upřímně řečeno není vůbec snadné opticky oba modely rozeznat. Pohled do elektronického hledáčku však oba modely jednoznačně odliší. Obraz je klidnější, ostřejší a kontrastnější. Navíc již není hrubozrnný a 3,3x lupou se podle něj dá opravdu ručně zaostřit.
Druhou dobrou zprávou je to, že autofokus je nejen rychlejší, ale i spolehlivější. I v poměrně tmavé hale PMA v Las Vegas zaostřil z 10 pokusů 10x, což je vynikající výsledek. Na druhou stranu udávané zrychlení autofokusu jsme porovnáním sice zaznamenali, ale není propastné.

Celkově je nutné konstatovat, že Konica Minolta modelem A2 pořádně zamíchala kategorií 8 MPix elektronických zrcadlovek. Model má špičkovou rychlost, skvělé parametry, mechanicky ovládaný zoom pomocí prstence a hlavně optickou stabilizaci, kterou na snímcích opravdu poznáte. Nechybí systémové příslušenství a cena by měla být konkurenceschopná s ostatními modely. Model A2 je žhavým favoritem na fotoaparát roku v třídě hi-tech amatérských modelů.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: