PMA 2004: Canon PowerShot PRO 1 s Lkovým objektivem - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

PMA 2004: Canon PowerShot PRO 1 s Lkovým objektivem

Canon PowerShot PRO 1

10. února 2004, 00.00 | Canon po delší době opět vstupuje na trh s ultrazoom fotoaparáty a hned poměrně impozantním modelem PRO 1. Ten se může pochlubit nejen 8 MPix CCD, ale zejména 7x zoomem s USM motory a Lkovou optikou.

Za podporu on-line zpravodajství z PMA 2004 děkujeme:
Hlavní sponzoři:
     
Sponzory zpravodajství z PMA 2004 jsou:    FOMEI   Ultralab

Pamětníci jistě vzpomenou legendární modely PowerShot PRO 70/90IS, se kterými Canon poměrně dlouhou dobu a poměrně úspěšně působil v oblasti špičkových amatérských ultrazoomů. Nicméně od těch časů uplynulo již hodně vody a Canonu elektronická zrcadlovka s ultrazoomem stále citelněji chyběla. Není tedy žádným překvapením, že právě na letošní "zrcadlovkové" PMA se to rozhodl změnit.

Konstrukce
PRO 1 má poměrně dost společného se svými předchůdci. Jde o poměrně kompaktní (118 x 72 x 90 mm / 545 gramů) elektronickou zrcadlovku v černém provedení s výklopným a otočným displejem. Tělo kombinuje magnésiový rám s plastovými prvky, takže celkově je hodně podobný nedávno představenému Nikonu CP 8700. Mimochodem se u tohoto modelu dají vypozorovat společné konstrukční prvky i s modelem G5.

Technologie
Základem fotoaparátu je již poměrně známý CCD snímač Sony s úhlopříčkou 2/3" a efektivním rozlišením 8,0 mil. bodů. Canon z něj dostává citlivost 50 - 400 ISO a jeho výstup zpracovává procesor DiGiC. Fotografie se ukládají v JPEGu s podporou EXIF 2.2 či RAW formátu. Přímá podpora TIFFu chybí. Snímky se ukládají na Compact Flash I/II kartu a nechybí podpora FAT32. Bohužel podobně jako u Nikonu se Canon rozhodl pro pomalé USB 1.1, což je poměrně nepochopitelné.
To, na co bude lákat Canon asi nejvíce s tímto modelem, je objektiv. Canon jej směle zařazuje do třídy "L", tedy mezi své špičkové optiky. Celkem 14 elementů v deseti skupinách nabízí rozsah ohnisek 28 - 200 mm při světelnosti F2.4 - 3.5. 2 ED členy, jeden UD člen a jeden fluoritový člen slibují velmi kvalitní kresbu. Navíc je optika vybavena USM motory pro rychlé a přesné polohování čoček.
Objektiv je vybaven hybridním AF systémem (TTL + externí měření) s funkcemi jako FlexiZone, continuální AF, zaostřovacím bracketingem apod. V makro režimu pracuje AF od 3 cm a nechybí pochopitelně ani manuální zaostřování. Trochu překvapivě fotoaparát není vybaven AF přisvícením.
Po expoziční stránce je PRO 1 bezesporu zástupcem amatérské hi-end třídy. P/A/S/M režimy, tři systémy měření světla, redukce šumu, rozsah časů 1/4000 až 15 sekund, 11 kroková irisová clona, kompenzace expozice, bracketing, integrovaný ovladatelný ND filter, balance bílé vč. naměření, volba ze dvou barevných prostorů atd. Nechybí ani ovládání blesku, sekvenční snímání s rychlostí až 2,5 snímku za sekundu, záznam videa s rozlišením až 640x480 bodů či korekce fotografií přímo ve fotoaparátu.

Po konstrukční stránce nijak zásadně nepřekvapí elektronický hledáček (EVF) s rozlišením 235.000 bodů, který je v této třídě standardem. Trochu exotičtější je výklopný 2" LCD displej se stejným rozlišením, což může být velká výhoda pro rychlost. Fotoaparát je vybaven hot-shoe paticí pro systémový blesk a podporuje E-TTL. O napájení se stará Li-Ion akumulátor.

Z dalších funkcí bychom neměli zapomenou na senzor natočení těla, histogram při prohlížení i záznamu, zvukové poznámky.

Hodnocení
Canon se vrátil do segmentu ultrazoomů a to hned v poměrně velkorysém stylu. Objektiv působí velmi lákavě, ale nemá optickou stabilizaci jako model S1 IS a bohužel se zoom neovládá prstencem, ale tlačítky. I ovládání zaostření je elektronické, přestože uživatel otáčí prstencem. Fotoaparát se tedy v mnoha ohledech podobá Nikon CP8700 a podobně jako tento model jde trochu jinou cestou než Sony F828. Nicméně v tomto segmentu se objeví již v nejbližších dnech další ostrá konkurence, takže s hodnocením ještě chvilku počkejme.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: