PMA 2004: Pentax Optio S4i, S40 a 30 - žhavé novinky na vlastní kůži - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Digitální fotografie

PMA 2004: Pentax Optio S4i, S40 a 30 - žhavé novinky na vlastní kůži

Pentax Optio 30 S40 S4i

17. února 2004, 00.00 | Plníme náš slib a představujeme vám v tomto článku tři žhavé novinky společnosti Pentax. Jedná se o malé a ještě menší digitální kompakty řady Optio S. Co tyto modely přináší nového a jaké z nich máme první dojmy?

Za podporu on-line zpravodajství z PMA 2004 děkujeme:
Hlavní sponzoři:
     
Sponzory zpravodajství z PMA 2004 jsou:    FOMEI   Ultralab

Pentax patří mezi tradiční vystavovatele na PMA a letos si připravil opravdu pěknou prezentaci postavenou na řadě nových produktů. Pokud ještě nedávno byl přístup Pentaxu k digitální technice relativně vlažný, přelom let 2003/2004 znamená pro Pentax nástup nové strategie, která považuje digitální a analogovou technologii za rovnocenné řešení. Fotoaparáty si popíšeme postupně od nejjednoduššího modelu Optio 30 až po skvostný digitální šperk Pentax Optio S4i.

Konstrukce, design
Digitální fotoaparát Optio 30 vychází z konstrukce předchozího modelu 33LF. Jeho atraktivní tělo o rozměrech 94x62x36 mm a hmotnosti 130 g má nezaměnitelně zaoblené tvary, přičemž si však zachovává jistou míru elegance. Pro pohodlnější úchop má nově v pravé přední části praktický grip. Kromě zapínání a spouště jsou všechny ovládací prvky přehledně rozmístěné na zadní stěně. Vedle nich je 1,6" displej nabízející rozlišení 85 000 bodů.

Model Optio S40 se konstrukčně blíží spíše předchozímu modelu S4. Vzhledem k tomu, že je oproti němu o trochu větší, nabízí však více ovládacích prvků. Přístroj má rozměry 89x59x26 a váží 125 g. Objektiv umožňující třínásobný optický zoom je podobně jako u S4 teleskopický. To znamená, že je složen ze tří částí, které se do sebe v klidovém stavu vzájemně zasunou. Kvůli tomu se ovšem musí některé čočky optické soustavy posunout mimo osu, aby se do tak malého prostoru poskládaly. U tohoto modelu také nově přibyl mikrofonní a reproduktorový otvor.

Špičkovým modelem od Pentaxu je jeho nový Optio S4i, a to nejen díky tomu, že patří mezi ty nejmenší a nejlehčí kompakty na světě. Celokovové tělo váží pouhých 105 g a jeho rozměry dosahují úctyhodných 84x52x21 mm! Objektiv je opět teleskopický s třínásobným optickým zoomem, o napájení se stará oproti dvěma tužkovým článkům, které byly užity v předchozích modelech, miniaturní Li-Ion akumulátor. Ovládací prvky na zadním panelu se malinko zmenšily a posunuly více ke krajům fotoaparátu, aby vytvořily místo pro nový 1,8" LCD, nabízející opět rozlišení 85 000 bodů. Ten vzhledem k malým rozměrům celého přístroje na nás působil opravdu dominantním dojmem.

Funkční výbava
Již model Optio 30, určený především začínajícím fotografům, se nemusí za svoji funkční výbavu stydět. Snímací prvek vyrobený technologií CCD o rozměrech 1/2,7" produkuje snímky o efektivním rozlišení 3,2 mil. bodů, s volitelnou citlivostí 50 - 400 ISO. Pro přiblížení záběru slouží objektiv s třínásobným optickým zoomem a světelností 2,9 - 5,7. Navíc je k dispozici i 4x digitální zoom. Přístroj je schopen svým pětibodovým autofokusem (s ručním výběrem určitého bodu) zaostřit od 50 cm, v makro režimu pak od úžasných 2 cm. K dispozici je dokonce i ruční ostření.
Expozičně se jedná o automat, u kterého však můžeme kromě kompenzace expozice volit i jeden ze tří způsobů měření expozice. Závěrka pracuje v rozsahu 2 s - 1/2000 s. Přístroj nabízí řadu scénických režimů. Kromě statických obrázků a sekvenčního focení nabízí i natáčení neozvučených videosekvencí v rozlišení 320x240 či 160x120 bodů, 15 sn./s. Jejich délka je omezena pouze volnou kapacitou paměťové karty.
Mezi zajímavé a užitečné funkce bezpochyby patří reálný histogram, možnost čtyřnásobné expozice do jednoho snímku (zachycující fáze pohybu v jednom obrazu) či intervalové snímaní. Všechny nové modely společnosti Pentax také podporují přímý tisk na tiskárnu standardizovaným protokol PictBridge a jsou vybaveny malou interní pamětí (10 - 16 MB). Pro rozšíření paměťové kapacity podporují SD/MMC karty.

O něco větší snímač (1/2,5") modelu Optio S40 nabízí efektivní rozlišení 4,0 mil. bodů. Tento přístroj již konečně přichází se snímáním a reprodukcí zvuku. Pořizuje tedy ozvučené videosekvence (navíc dokonce rychlostí 30 sn./s) a může sloužit i jako hlasový zápisník. Došlo k němu i k dalším vylepšením. Z těch důležitějších jmenujme alespoň možnost ručního vyvážení bílé barvy, prodloužení expozice až na 4 s nebo lepší světelnost objektivu (2,6 - 4,8). Jedinou daní za jinou konstrukci objektivu je ostření v makro režimu až od 6 cm.


Pentax Optio S4i

Největším technologickým "nářezem" od Pentaxu je špičkový Optio S4i, který do svého malého těla vtěsnal nejlepší funkční výbavu z celé této řady. Toho dosahuje například i díky aplikaci nově vyvinutých zákaznických integrovaných obvodů. Přístroj nás uchvátil svými rychlými reakcemi a pohotovým ovládáním, posíleným o možnost definice vlastního významu tlačítek. Snímač i objektiv modelu S4i nabízí stejné parametry jako S40ka, digitální zoom je však opět 4násobný, autofokus byl povýšen na sedmibodový, přibyla i řada nových programových režimů. Tím je například pomocník při vytváření 3D snímků či Podzimní režim, zdůrazňující barevné odstíny zářícího listí. Kresbu výsledných snímků lze také v pěti krocích ovlivnit hodnotou ostrosti, saturace a kontrastu.
Přístroj se v mnoha ohledech podobá námi nedávno recenzovanému přístroji Casio Exilim Z4, takže také nabízí přepínání mezi dvěma světovými časy, umožňuje aktivaci tří alarmů, nebo si ukládá do paměti svoje nastavení před vypnutím.
K tomuto fotoaparátu bude možno dokoupit i podvodní pouzdro, se kterým již počítají z důvodu správného vyvážení barev i jeho scénické režimy.

Praktické zkušenosti
Všechny nové modely Pentaxu staví na eleganci a jednoduchosti ovládání. Pentax do nových fotoaparátů vestavěl průvodce, s jejichž pomocí i zcela nezasvěcený uživatel najde to správné nastavení expozice, ostření či kvality snímků. Tento postup není nijak nový, jmenujme třeba řešení HP, a jistě není zajímavý pro každého, ale jasně naznačuje kam Pentax míří. Začátečníkům bude jistě vyhovovat i elegantní design postavený a leklých kovových prvcích, malé rozměry a omezené množství ovládacích prvků.

Závěr
Společnost Pentax ve svých modelech dala díky výraznému posílení funkčních možností fotoaparátů plně vyniknout vynikající optice, kterou známe již z předchozích modelů. Naše první dojmy z jejich ovládání jsou vynikající. Navíc je cítit, že jakákoli skepse ohledně digitální techniky z Pentaxu definitivně vyprchala a můžeme se těšit na další počiny v této oblasti.

:: Zahraniční stránky výrobce

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: