PMA 2004: Nikon Coolpix 8700 - jasná osmimegová výzva - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

PMA 2004: Nikon Coolpix 8700 - jasná osmimegová výzva

Nikon Coolpix 8700

29. ledna 2004, 00.00 | Nikon je druhou společností na světě, která nabídne již v únoru elektronickou zrcadlovku EVF s rozlišením 8MPix. K tomu přidává 8x optický zoom a opravdu velkou porci funkcí, čímž jednoznačně vyzývá na souboj Sony F828. Kdo asi zvítězí?

Za podporu on-line zpravodajství z PMA 2004 děkujeme:
Hlavní sponzoři:
     
Sponzory zpravodajství z PMA 2004 jsou:    FOMEI   Ultralab

Nikon včera představil řadu novinek, které chystá pro blížící se veletrh PMA 2004. Kromě DSLR zrcadlovky D70, u které je již kromě ceny 1000USD známa již i kompletní specifikace, a řady nových objektivů, patří mezi novinky právě CP 8700. O tom jsme se rozhodli informovat jako o prvním z představených modelů, protože představuje asi nejráznější konkurenční krok Nikonu. Model CP8700 totiž vstupuje do až nečekaně ostrého, přímého souboje se Sony F828, se kterým má shodné v podstatě všechny základní technické parametry. V kategorii 8MPix fotoaparátů se tak rozjíždí nelítostná válka, do které se v době PMA přidají jistě i další výrobci.

Konstrukce
CP8700 vychází z konstrukce elektronických zrcadlovek Nikonu jako je například CP 5700. To znamená, že jde o tradiční "L" koncepci s příjemnými rozměry 113 x 105 x 78 mm a hmotností 480 gramů. To znamená, že CP 8700 je výrazně menší a lehčí než Sony F828. Podobně jako předchůdci nabízí poměrně bohaté ovládání, výklopný displej a bohatou škálu příslušenství předsádkami počínaje a bateriovým gripem konče. Černé provedení s pryžovými prvky v místě úchopu je pro Nikon v této kategorii samozřejmostí.

Pokud tedy srovnáme F828 a CP8700 po stránce konstrukční, tak Nikon nabízí menší a lehčí tělo s tradiční konstrukcí a výklopným displejem. Sony jde naopak svou netradiční cestou řešení s kloubem. Na druhou stranu výhodou F828 je prstencové mechanické ovládání zoomu a ostření, které Nikon postrádá.

Technické parametry
Základem fotoaparátu je 2/3" CCD snímač s efektivním rozlišením 8,0 mil. bodů a citlivostí nastavitelnou v rozsahu 50 - 400ISO. Snímač má tedy stejné parametry jako F828, pouze má posunutou citlivost směrem dolů, Sony má rozsah 64 - 800ISO. Snímky se ukládají ve formátu JPEG s EXIF 2.2, TIFF nebo RAW a to na karty CF I/II vč. podpory Microdrivu.
Objektiv s označením Nikkor se může pochlubit 14 čočkami v deseti skupinách a dvojicí ED členů. Nabízí rozsah ohnisek 35 - 280 mm (8x zoom) při světelnosti F2.8 - 4.2. To znamená, že Nikon nabízí větší rozsah zoomu, ale při delším ohnisku a poměrně výrazně horší světelnosti. Zde bude asi rozhodování zákazníků poměrně jednoduché. Buď dají přednost širokoúhlému záběru u Sony či lepšímu teleobjektivu od Nikonu. Jinak objektiv CP 8700 nabízí makro režim od 3 cm, pětibodový AF systém s přisvícením a možností průběžného doostřování. Jediné, co mu tedy ve srovnání se Sony chybí, je holografický AF systém pro noční snímky.
Naopak po expoziční stránce nabízí CP 8700 opravdu špičkový luxus z pohledu třídy elektronických zrcadlovek. Základem jsou režimy P/A/S/M doplněné o 12 scénických režimů. Pro měření světla jsou k dispozici čtyři systémy včetně 256bodového Matrix měření. Irisová clona nabízí 10 kroků v rozsahu F2.8 - 8.0, kombinovaní závěrka pak rozsah časů od 8s. po 1/4000 sekundy a bulb režim s expozicí o délce až 10 minut! Kromě toho fotoaparát nabízí kompenzaci expozice, expoziční bracketing, BSS a AE-BSS režim či redukci šumu. Pro balanci bílé barvy je k dispozici kromě automatiky, přednastavení a ručního nastavení i bracketing.
Co se týče rychlosti, Nikon disponuje 5 snímkovým bufferem (snímky v plné kvalitě) a sekvenčním snímáním s max. rychlostí 2,5 snímku za sekundu. Video záznam probíhá v rozlišení až 640x480 bodů při 30 snímcích za sekundu, ale je délkově omezen.
Co se týče konstrukce magnéziového těla víme následující. Elektronický hledáček s dioptrickou korekcí nabízí rozlišení 235.000 bodů. Výklopný 1,8" LCD má rozlišení 134.000 bodů. V tomto ohledu je na tom fotoaparát prakticky shodně s F828. O napájení se stará Li-Ion akumulátor a lze přikoupit grip na 6 tužkových baterií. Vestavěný blesk s dosahem až 4.1m lze doplnit o systémový blesk Nikon s plným ovládáním. Jediné v čem Nikon tedy konstrukčně pokulhává je konektivita. Fotoaparát má pouze USB 1.1 port.

První hodnocení
Již se opravdu velmi těšíme, až vám budeme moci přinést první praktické zkušenosti s tímto fotoaparátem přímo z PMA v Las Vegas za necelé dva týdny. Na první pohled je CP 8700 rozhodně technicky velmi atraktivním řešením. V některých ohledech sice trochu pokulhává za Sony F828, ale v jiných jej předčí. Ze základních rozdílů bude při volbě nejlepším vodítkem diametrálně odlišná konstrukce. Každému uživateli do ruky padne něco trochu jiného. Snímače budou podávat zřejmě zhruba stejný výkon a kvalitativní rozdíl mezi objektivy nebude zřejmě zásadní. Nicméně již odlišná charakteristika objektivů spolu s různými systémy AF/AE a rozdíly ve funkční výbavě oba dva fotoaparáty přeci jen odlišují. Inu uvidíme, který z těchto dvou fotoaparátů si najde více příznivců a hlavně jaká další konkurence jim vyroste. Startovní pozice CP 8700 není vůbec špatná. Mimochodem americká cena je těsně pod 1000USD.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: