Tři novinky Canonu v oblasti DF - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

Tři novinky Canonu v oblasti DF

19. září 2002, 00.00 | Canon připravil pro veletrh photokina 2002 minimálně čtyři novinky, o kterých se již oficiálně ví. Jaký bude IXUS v3, PS S45 a PS G3, vám prozradíme dnes. Profesionální lahůdku v EOS 1DS představíme v některém z následujících článků.

Canon počátkem týdne uvolnil základní technické specifikace a několik fotografií svých nových digitálních fotoaparátů, které se příští týden chystá poprvé veřejně prezentovat na veletrhu photokina v Kolíně nad Rýnem. Připravili jsme pro vás první seznámení s těmito produkty a další informace vám přineseme přímo z tiskové konference a následně z expozice Canonu. Novinky prostupují celou produktovou řadou Canonu a vyhnuly se v podstatě jen nelevnějším modelům řady A. První tři vycházejí z použití nového procesoru DIGIC a jeho vlastností a přinášejí i další vylepšení. EOS 1DS je samostatná kapitola, které se budeme věnovat v nejbližších dnech.

Canon IXUS v3
Miniaturní trpaslíci řady IXUS zažili už nejeden upgrade, jak koneckonců naznačuje i označení. Tentokrát však IXUS zažívá poměrně významnou generační obměnu charakterizovanou zejména růstem rozlišení. Původní 2MPix CCD je nahrazen novým CCD se stejnou úhlopříčkou 1/2.7", ale s počtem 3.14 milionu efektivních bodů. Citlivost je opět nastavitelná v rozsahu 50 - 400 ISO s tím, že automatika používá rozsah pouze 50 - 150 ISO. Stejný rozměr snímače umožnil zachovat i původní objektiv. IXUS v3 je tedy stále vybaven 2x optickým zoomem s rozsahem 35 - 70 mm a světelností F2.8 - 4.0.
Díky použití procesoru DIGIC byl vylepšen autofokus, který je u nového modelu devítibodový s volitelnou zónou. Vylepšena je i autoexpozice, nabízí vylepšené plošné měření s vazbou na zónu ostření nebo bodové. DIGIC by měl přinést i lepší zpracování obrazu a například i prodloužení maximální délky video záznamu.
Tělo zůstalo dle dostupných informací i fotografií prakticky beze změn. Canon se tedy aktuálně může chlubit tim, že nabízí nejmenší 3MPix fotoaparát s optickým zoomem.

Canon PowerShot S45
Druhá novinka nahradí vyšší s dvojčat S30/40. Opět je vybavena CCD snímačem s rozlišením 4mil. bodů s citlivostí v rozsahu 50 - 400 ISO. Stejný zůstal i objektiv s 3x optickým zoomem (35 - 105 mm) a světelností F2.8 - 4.9. U objektivu se díky DIGICu změnily vlastnosti autofokusu. V první řadě dokáže nyní objektiv v normálním režimu zaostřit již na vzdálenost 50cm místo 80ti a využívá devítibodovou logiku s možností volby zóny. Velmi příjemnou novinkou je rozšíření balance bílé barvy o možnost ručního naměření až dvou hodnot. Mezi takové spíše technické perličky patří senzor pro zjišťování orientace fotoaparátu umožňující automatickou rotaci snímků či bracketing v zaostření. Stejně jako u IXUSu v3 byla prodloužena délka maximální video sekvence. Tělo, rozměry i hmotnost byly zachovány.

Canon PowerShot G3
Bezesporu nejzásadnější upgrade se týká modelu G3, který je následovníkem stále oblíbené G2ky. Ten se kupodivu nedočkal nárůstu rozlišení (zůstal na 4MPix), zato se mu dostalo přepracovaného těla i objektivu. Tělo je o malinko robustnější díly přepracované ergonomii s větším gripem. Na druhou stranu je lehčí o nějakých 20 gramů, takže zřejmě došlo k výměně nějakých použitých materiálů. Co se týče dalších konstrukčních změn, objevil se jeden nový roller, což jistě potěší a fotoaparát je trochu méně hranatý. Designově působí G3ka výrazně modernějším dojmem, alespoň podle dostupných fotografií.
Objektiv se od předchůdce odlišuje 4x optickým zvětšením s rozsahem 35 - 140 mm, za což uživatel zaplatí trochu horší světelností F2.0 - 3.0. Díky DIGICu se vylepšil autofokus, který dokáže v normálním režimu pracovat již od 50cm. Makrorežimy jsou nově dva 5 a 15cm. G3ka se může dále pochlubit plynulým digitálním zoomem, vylepšeným nejkratší časem expozice 1/1250s, vylepšeným interním bleskem (dosah 5m), volitelným časem samospouště 2/10 sekund, vylepšenou AE a dalšími novinkami.Hodnocení
Canon si je dobře vědom svých stávajících obchodních úspěchů s modely, které má na trhu a tudíž zřejmě necítí potřebu příliš radikálních změn. Miniaturní IXUS se dočkal zvýšení rozlišení, G3 lepšího objektivu a ergonomie. Všechny tři novinky dále těží z nového procesoru, který si Canon sám navrhnul speciálně pro využití v digitálních fotoaparátech a zřejmě si od něj hodně slibuje. Tisková zpráva hovoří o vyšším výkonu, nižší spotřebě a dalších benefitech. To, nakolik se tyto nové vlastnosti projeví v praxi se pokusíme zjistit již přímo na photokině, takže se k těmto novinkám ještě jednou vrátíme příští týden.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: