HP photosmart 850 - míří výš a dál - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

HP photosmart 850 - míří výš a dál

HP photosmart 850

3. září 2002, 00.00 | Společnost Hewlett-Packard včera odtajnila informace o své nové vlajkové lodi v segmentu digitální fotografie. Photosmart 850 navazuje na tradici legendární 912ky a navíc nabízí 4MPix rozlišení v kombinaci s 8x optickým zoomem!

Společnost Hewlett-Packard není jen úspěšným výrobcem tiskáren, ale i stále významnějším producentem digitálních fotoaparátů. Řada photosmart do včerejšího dne byla sice výhradně cílena na cenově citlivý trh nižší třídy, ale s modelem ps 850 si HP neotřele říká o více respektu mezi zkušenými fotografickými fandy, tedy na trhu označovaném jako prosumer. Není žádným tajemstvím, že na vývoji tohoto i některých předchozích modelů HP spolupracovalo s Pentaxem, od kterého pochází objektiv, který je jednou z nejvýznamnějších komponent nového modelu. Koneckonců podívejme se podrobněji, co HP ps 850 nabídne.

Konstrukce digitální zrcadlovky
První významnou zprávou je, že ps 850 vychází principielně z konstrukce legendárního modelu ps 912. Jde opět o poměrně robustní přístroj (114 x 80 x 84 mm), i když ve srovnání s 912kou je přece jen citelně menší. Nezanedbatelná je i hmotnost, skoro 500g vč. baterií, za kterou nestojí nic jiného než ultrazoom objektiv a masivnost konstrukce. Tělo je vyrobeno z plastu, který je na místech úchopu a kroužku objektivu pogumován. Celkově opět přístroj vzhledově mírně inklinuje k tradici Pentaxu, což jistě není náhoda, i když styl HP začíná dominovat.
V konstrukci se od 912ky novinka významně odlišuje a to tím, že nejde o SLR zrcadlovku, nýbrž digitální zrcadlovku s mikro LCD hledáčkem (EVF). Nicméně hledáček je na poměry velmi slušný, což jsme měli možnost osobně vyzkoušet na novinářské akci HP v Portugalsku. Nabízí rozlišení "pouhých 76 800 bodů", přesto je příjemně ostrý a hlavně rychlý.

Záznam obrazu
Jak již bylo řečeno, jde o fotoaparát s rozlišením 4 mil. bodů. Snímač je tradiční CCD s úhlopříčkou 1/1.8" , fyzickým rozlišením 4.13 mil. bodů a 12bitovým zpracováním barev. Jediným atypickým prvkem tohoto snímače je citlivost, která lze nastavit pouze na hodnotu 100 či 200ISO, což je opravdu dost málo i s přihlédnutím k tomu, že tak HP dosahuje minimální hladiny šumu.
Snímky s maximálním rozlišením 2272 x 1712 bodů je možné ukládat pouze ve formátu JPEG s podporou EXIF 2.2. Nekomprimovaný formát fotoaparát nenabízí. Jako paměťové médium slouží karty MMC/SD a pro přenos do počítače či tiskárny řady photosmart či deskjet je fotoaparát vybaven klasickým USB.

Objektiv
Přestože si to uživatel již nepřečte přímo na čočkách, objektiv pochází z dílen společnosti Pentax. A nejde o jen tak ledajaký objektiv. HP poprvé přichází s ultrazoom řešením, nabízejícím 8x optický zoom, který je možné kombinovat s až 7x digitálním zvětšením (nutno brát s rezervou). Objektiv disponuje rozsahem ohniskových vzdáleností 37 - 300mm při světelnosti F2.8 - F3.1! Na první pohled je jasné, že mohutná optika je pro 4Mpix snímač dobrým partnerem. Ve srovnání s ps912kou objektivu chybí pouze ovládání zoomu na prstenci objektivu. Prstenec na objektivu sice je, ale je fixní a ovládání zoomu je na zadní straně přístroje v podobě dvojice tlačítek.
Objektiv je vybaven autofokusem, založeným na detekci kontrastu s tím, že za špatných světelných podmínek si fotoaparát přisvětluje scénu oranžovým světlem pomocí lampy, umístěné vpravo nad objektivem. V makro režimu fotoaparát ostří od 10cm, při běžném fotografování od 50cm. Manuální ostření chybí. Co se týče předsádek, zatím bohužel HP pouze oznámilo, že předsádky bude možné použít s příslušným nástavcem bez bližší specifikace. Vzhledem k tomu, že se objektiv z těla vysunuje poměrně výrazně, půjde zřejmě o speciální nástavec, určený pouze pro tento model.

Expoziční logika
Vzhledem k tomu, že fotoaparát má ambice zasáhnout i trh prosumer, logicky nabízí kromě automatiky a kreativních režimů i klasické polo či manuální režimy A/S/M. Ve všech režimech fotoaparát disponuje celkem devíti polohami clony s rozsahem 2.8-11.3/3.1-12.4 a závěrka nabízí časy v rozsahu 1/2000 až 16 sekund. Automatická expozice může pracovat v jednom ze tří režimů. Základní je průměrování celé plochy snímku s tím, že alternativně je k dispozici zdůrazněný střed či bodové měření. Chybí však poměrně běžné funkce jako je bracketing ai AE lock.

Další funkce
HP ps 850 jde ve šlépějích svých předchůdců, takže nabídka doplňkových funkcí je poměrně chudá. Chybí sekvenční snímání, chybí možnost korekce fotografií přímo ve fotoaparátu, video je maximálně 60sekundové v rozlišení 320x240 a formátu MPEG. Vestavěný blesk má pouze pět základních režimů a zcela chybí možnost spolupráce s externím bleskem. Naštěstí balance bílé barvy nabízí kromě automatiky i 4 přednastavené fixní hodnoty a možnost manuálního naměření.

Celkové hodnocení
Fyzicky se s fotoaparátem veřejnost zřejmě poprvé setká až na photokině 2002. Pro nás bude tato akce také významná co se týče zkušeností s tímto modelem, protože doposud jsme měli možnost pouze velmi krátce testovat předprodukční vzorek, který nebyl plně funkční. Celkově se ale už teď dá říci, že HP ps 850 může významně zamíchat s trhem. Nabízí sice velmi málo funkcí a některé parametry, zejména citlivost, nejsou zcela ideální, ale na druhou stranu základní vlastnosti v kombinaci s cenou někde pod 700EURO jsou zatím nevídaná kombinace. Vždyť ultrazoom fotoaparátu se špičkovým objektivem a rozlišením 4mil. bodů na trhu zas tolik není a s touto cenou je ps 850 zatím zcela bez konkurence.

Možná si vzpomenete na naše články, ve kterých manažeři HP ještě poměrně nedávno prohlašovali, že HP nehodlá oslovovat prosumer trh, protože prioritou je masový zákazník. Podle našeho názoru tato strategie stále trvá, protože při podrobnějším prozkoumání technické specifikace je na první pohled patrné, že HP se opět nehnalo za technickou brilancí, nýbrž za kvalitativně přijatelným kompromisem s vysokou užitnou hodnotou při minimální ceně. Tato cesta může být v budoucnu velmi atraktivní pro stále se rozšiřující masový trh, na kterém může jednou tento model stát bez problémů pod 500EURO, což by u nás znamenalo nějakých 15.000Kč.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: