Panasonic Lumix FZ1 s 12x optickým zoomem - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

Panasonic Lumix FZ1 s 12x optickým zoomem

27. září 2002, 00.00 | Panasonic na veletrhu photokina představuje nový digitální fotoaparát s 12x optickým ultrazoomem vybaveným optickou stabilizací a honosícím se značkou Leica. Komu je určen a jaké jsou naše postřehy k jeho konstrukci?

Spolupráce Panasonicu s Leicou přinesla další ovoce, tentokrát v podobě velmi netradičního UltraZoom fotoaparátu. Přístroj je vybaven opravdu špičkovou optikou a přitom je určen pro masový spotřební trh. Jde tedy o podobný model, jaký zvolila společnost HP v případě modelu photosmart 850 (optika Pentax).

Konstrukce
I Lumix FZ1 je zástupcem "retro-Leica" stylu, který Panasonic zvolil pro odlišení od konkurence. Fotoaparát je vyroben z velmi lehkého plastu, což způsobuje jeho překvapivou lehkost. Ta může být u ultrazoom fotoaparátu chápána i jako nedostatek, protože ubírá na stabilitě, ale FZ1 viditelně preferuje nižší hmotnost nad výhodami vyšší hmotnosti.
Z podélného hranatého těla vystupuje na ultrazoom poměrně kompaktní objektiv. Součástí dodávky je i speciální redukce sloužící jako sluneční clona a zároveň jako redukce pro předsádky. S touto redukcí již fotoaparát působí poměrně majestátně.
Na trh budou dodávány dvě verze - černá a stříbrná, které se nebudou technicky lišit.

Technická specifikace
Model FZ1 je primárně určen pro spotřební trh, čemuž odpovídá poměrně skromná výbava. Základem je CCD snímač s rozlišením 2mil. bodů s úhlopříčkou pouhých 1/3,2". Jeho citlivost se dá korigovat v rozsahu 50 - 400ISO. Expozice je plně automatická a nabízí uživateli pouze několik kreativních programů (např. srdíčko?) a možnost kompenzace. Trochu nečekaně tuto nabídku doplňuje bracketing, který se objevuje většinou u vyšších modelů.

Tím nejlepším je na fotoaparátu samozřejmě objektiv. Ten nese označení Leica DC a nabízí opravdu oslnivý rozsah ohniskových vzdáleností 35 - 420mm. Navíc tento 12x optický zoom nabízí fixní světelnost neuvěřitelných F2.8, makro režim od 5cm a velice rychlý autofokus. Objektiv se skládá z celkem 13ti členů (včetbně 4 asferických) v osmi skupinách a je vybaven optickou stabilizací O.I.S., který Panasonic původně vyvinul pro videokamery.

Snímky se ukládají na paměťové karty SD, o napájení se stará speciální Li-Ion blok s kapacitou 680mAh. Hledáček je elekrtonický a je doplněn 1,5" LCD. Z dalších funkcí rozhodně stojí za zmínku sekvenční snímání s rychlostí 4 snímky za sekundu, video záznam, možnost korekcí obrazu a zvukových poznámek.

Postřehy z photokiny
FZ1 je neobyčejný fotoaparát. Při prvním kontaktu překvapí svou nízkou váhou 314g a rychlostí, kterou disponuje. Rychlý start, rychlý autofokus s předostřováním, rychlý pohyb zoomu, rychlé ukládání snímků. Fotoaparát těží z toho, že pracuje s relativně malými objemy a dat.
Fotoaparát má jednoduchá a přehledné ovládání, které těží z toho, že není zatíženou velkým objemem funkcí. Navíc zejména černá verze je opravdu pěknou ukázkou designerské práce. Po stránce konstrukční a technické na nás fotoaparát uděl velmi dobrý dojem.

Hodnocení
Pokud přijmeme fakt, že tento přístroj není určen do takzvané kategorie prosumer (náročným uživatelům), ale rozšiřuje možnosti pro běžné amatéry, tak jeho koncepce opravdu dává smysl. Na trhu není obdobné řešení, takže je otázkou jak na něj uživatelé budou reagovat. HP nabízí vyšší rozlišení, Olmypus zase výrazně více funkcí. Nicméně Panasonic jako jediný má optickou stabilizaci v kombinaci s 12x zoomem. Navíc je rychlý a snadno ovladatelný.

:: Ukázkový snímek z FZ1 pořízený na veletrhu photokina 2002 předprodukčním vzorkem (770kB)

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: