SmartMedia karty mají svého nástupce - xD Picture Card - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

SmartMedia karty mají svého nástupce - xD Picture Card

xD Picture Card

31. července 2002, 00.00 | Společnosti Fujifilm, Olympus a Toshiba včera oficiálně představily zcela nový typ paměťových karet pro digitální fotoaparáty a další elektroniku. Co můžeme čekat od nástupce SM karet a jak to bude s kompatibilitou?

Dlouho připravované a utajované se stalo skutečností. V okamžiku, kdy se na únorové PMA v Orlandu neobjevila 256MB verze paměťové karty SmartMedia, bylo všem zasvěceným jasné, že není něco úplně v pořádku. Navíc od té doby jsme svědkem houfného odklonu výrobců od SmartMedia karet a přechodu většinou ke kartám MMC/SD z produkce Panasonicu. Posledními zarytými obhájci SmartMedia karet do dnešních dnů zůstaly společnosti Fujifilm a Olympus, což samozřejmě nebylo bezúčelné. Aliance těchto dvou společností za výrobní podpory Toshiby totiž připravovala svoje nové řešení, kterým hodlá tyto paměti nahradit.


Srovnání všech karet vč. xD

Co je to karta xD?
xD karty jsou obchodním i technologickým nástupcem karet SmartMedia. Na rozdíl od ostatních konkurenčních karet (CF,MS,MMC,SD) nejsou, stejně jako SmartMedia, vybaveny vestavěným řadičem, takže jde o takzvané "hloupé karty". To v praxi znamená dvě skutečnosti. Tou první je, že výroba karet je jednodušší a levnější. Tou druhou je, že každý fotoaparát či jiné zařízení musí být vybaveno řadičem, který bude umět komunikovat se všemi kartami xD, které kdo kdy vyrobí. Jde o stejný model jako u SmartMedia karet, ale výrobci již naštěstí prozíravě vše připravili tak, že až do kapacity 8GB by nemělo dojít k problémům s kompatibilitou či změnou standardu.
Fyzicky má karta rozměry 20.0 x 25.0 x 1.7 mm. To znamená, že xD karta je nejmenší paměťovou kartou, kterou výrobci dnes nabízejí. Je plošně zhruba čtvrtinová oproti SmartMedii a dokonce menší než SD karty. Navíc váží pouhé 2 gramy. Karty přestože nemají řadič mají svoje unikátní ID (obdoba ID verze SmartMedia karet) pro případnou ochranu obsahu karty např. proti nelegálnímu kopírování. Nicméně na rozdíl od SD karet a MG karet od Sony nejsou data na kartě kryptována. Olympus bude nabízet xD karty s funkcí panorama stejně jako u SmartMedia karet a opět bude toto řešení defakto softwarové.
Na konci srpna by měli být dostupné první kusy těchto karet a to v kapacitách 16, 32 a 64MB. Ještě před zářijovou photokinou přijde na trh 128MB verze a photokina by měla být místem, kde se objeví první digitální fotoaparáty podporující tyto paměti. Před koncem roku 2002 by se na trhu měla objevit 256MB verze a v roce 2003 minimálně 512MB verze. Jak již bylo řečeno dlouhodobý plán počítá s až 8GB verzí.
Zajímavou informací je, že se bude lišit rychlost přenodu dat u xD karet v závislosti na kapacitě. Pro karty 16 a 32MB je udáván zápis 1,3MB/s. U vyšších kapacit však 3MB/s. Čtení je u všech kapacit až 5MB/s.


Přední detail SD a xD karty

Jak s kompatibilitou?
XD karty jsou zcela novým formátem, který byl teprve představen veřejnosti. Předpokládá se, že na veletrhu photokina 2002 začínajícím 25. září budou k dispozici jak první fotoaparáty podporující toto médium, tak budou oznámeny další produkty a případně společnosti podporující toto řešení. Zatím je pouze jasné, že výrobu zajišťuje Toshiba a hlavními tahouny vývoje i prodeje budou Olympus a Fujifilm. Již v tomto okamžiku oba dva tyto producenti přislíbili maximální podporu u svých fotoaparátů. S největší pravděpodobností nově přicházející modely budou vybaveny jak SmartMedia slotem, tak i xD slotem, aby výrobci překlenuly startovací období. Zcela jistě budou k dispozici USB čtečky a PC Card redukce. Navíc se počítá s výrobou redukcí pro formát CompactFlash I, takže s touto redukcí by měly jít karty xD používat v mnoha existujících zařízeních. Oficiálně se zatím neuvažuje o výrobě adaptérů pro disketovou mechaniku.
Bohužel se uživatelé nedočkají redukce z xD formátu na SmartMedia. Důvod je prozajický, xD karta je víc jak 2x silnějí než SmartMedia, takže byť má menší plochu, nevešla by se fyzicky do SM slotů.


Zadní detail SD a xD

Jak se SmartMedii?
Dnešní oznámení je zdá se posledním hřebíčkem do rakve tohoto formátu. Posledním ve smyslu pohřbení všech nadějí na další vývoj a rozvoj média. Samozřejmě se i nadále počítá s výrobou, distribucí a prodejem SM karet s kapacitou 16 až 128MB a to tak dlouho, dokud o ně bude na trhu zájem. Je škoda, že SM karty tímto po pěti letech v podstatě zakončili svůj aktivní život, přestože jejich podíl na trhu je velmi vysoký. Možná si pokládáte otázku proč? Oficiální odpověď neexistuje, ale logických důvodů je několik:

  1. Po technické stránce měla SmartMedia dva nezanedbatelné limity. V době kdy byla navrhována se nepočítalo s vysokými kapacitam, které dnes považujeme za běžné a přechod na vyšší kapacitu než 128MB by opět znamenal zpětnou nekompatibilitu a problémy uživatelů. Navíc je kartička tenčí než 1mm, což znemožňuje používání stále oblíbenějších zrcadlově uspořádaných Flash pamětí, kterým se přisuzuje budouccnost.
  2. Problém byl organizační, protože SSFDC fórum, které za tímto standardem stojí bylo příliš volné a neorganizované, takže nebylo schopné efektivně rozvíjet tento produkt.
  3. SM karty se staly defakto volným standardem, což bylo obchodním problémem pro významné prodejce. Olympus, Fuji a jistě i mnoho dalších jen těžko neslo aktivity neznačkových výrobců a OEM producentů vedoucí k velkému cenovému kroku.
  4. Koalice Olympus a Fujifilm je ve fotografickém segmentu extrémně silná a zřejmě vycítila možnost zaútočit na velmi úspěšně se rozvíjející SD karty, ze kterých plynou významné licenční poplatky společnosti Matshushita.


Demonstrace reálných rozměrů

Hodnocení
Včera proběhla tisková konference Olympusu v Praze, která stejně jako ve všech ostatních významnějších regionech seznámila novináře s vizí karet xD. Konference byla hodně bouřlivá a přinesla hodně diskusí, které jednoznačně vystihují pozici xD karet. Zatím toho o xD, jejich plánech a reálných možnostech víme příliš málo na to, aby šlo dělat nějaké závěry. Zasvěcení se shodují na tom, že je dobře, že SM karty dostávají důstojného a moderního nástupce. Je zde všal několik významných "ale". Bude záležet na tom, zda si xD karty najdou cestu i do jiných odvětví jako jsou telekomunikace či kapesní počítače, protože v těchto oborech se předpokládají takové objemové požadavky, které významně mohou snížit cenu. Zde je však stále silnější formát SD.
Druhým ale je pochopitelně cena. Olympus i Fuji slibují, že cena xD karet bude stejná či nižší než cena SmartMedia karet stejné kapacity. Nicméně již nyní je zřejmé, že u xD karet nebude v blízké budoucnosti existovat noname alternativa s nižší cenou.
A třetím ale je otázka, jak dokáže Fujifilm a Olympus zvládnout přechod na novou technologii. Jak se postará o stávající uživatele SmartMedia karet a jak bude rozvíjet xD řešení?

A na závěr snad jen jedna drobná dobrá zpráva. Oznámení xD karet opět ukázalo, že Česká republika již začíná být chápána jako plnohodnotný region z pohledu prodeje digitálních fotoaparátů. Tisková konference Olympusu proběhla ve stejný termín (až na časový posun) jako kdekoli jinde na světě a Olympus slibuje dostupnost prvních produktů s xD těsně po Invexu, což by znamenalo stejně jako kdekoli v Evropě. Podotýkám, že Invex letos bude pohé dva týdny po photokině!

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: