Casio EXILIM EX - M2 / S2 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

Casio EXILIM EX - M2 / S2

CASIO Exilim M2/S2

17. října 2002, 00.00 | Jednou z novinek letošní photokiny byla i nová verze ultratenkých kompaktních fotoaparátů EXILIM společnosti Casio. Tato trpaslíčí dvojčata nově nabízejí rozlišení 2 mil. bodů a další vylepšení.

Digitální fotoaparáty řady Exilim patří k nejmenším modelům na světě. První verze s označením M1 a S1 se objevily na CeBitu 2002 a na veletrhu photokina 2002 byly představeni jejich nástupci. Konstrukce fotoaparátů je v obou případech stejná. Jde o velmi tenké, snadno ovladatelné fotoaparáty s minimálním objemem i hmotností. To je předurčuje pro každodenní nošení v kapse či zavazadle a tomu je uzpůsobeno i jednoduché ovládání.


Vlevo verze M2, vpravo verze S2

Technické parametry
Tento kompaktní fotoaparát je i přes svoje miniaturní rozměry vybaven vším, co můžeme u začátečnického kompaktu očekávat. Model S2 má rozměry 88 x 55 x 11.3 mm a verze M2 vybavená integrovaným MP3 přehrávačem je pouze o 1,1 mm tlustší. Minimálnímu objemu fotoaparátů odpovídá i jejich hmotnost, která je 88 resp. 90 gramů bez baterií. I přes minimální rozměry přístroj zachovává plný uživatelský komfort v podobě jak průhledového optického hledáčku, tak i 1,6" LCD displeje.
Základní technické parametry jsou pro oba modely shodné. Objektiv je vybaven fixním zaostřením pro vzdálenost od 1 metru do nekonečna. Má pevnou ohniskovou vzdálenost 7.5mm (36mm v přepočtu) a světelnost f3.2. Casio jej speciální technologií integrovalo se snímačem do jednoho funkčního celku aby minimalizovalo hloubku celého přístroje. Absenci optického zoomu výrobce kompenzuje až 4x digitálním přiblížením.
Novinkou verzí S2/M2 je nový CCD snímač s úhlopříčkou 1/1,8" a efektivním rozlišením 2.0 miliónů bodů. Citlivost snímače je fixní, zato má uživatel možnost nastavit balanci bílé barvy. Ta může být nastavena na jeden ze čtyř přednastavených režimů či konkrétně manuálně upravena. Expozice je nastavována plně automaticky s využitím vícebodového měření a s možností kompenzace v rozsahu +- 2EV s krokem 1/3EV. Clona je fixní s hodnotou F3.2, čas expozice se může pohybovat v rozsahu 1 - 1/6400 sekundy. Možnost dosažení tak krátkých expozičních časů je v kategorii miniaturních kompaktů zcela unikátní.
Snímky se ukládají ve formátu JPEG s podporou nejnovějšího EXIF 2.2, DCF i DPOF. Maximální rozlišení je 1600 x 1200 bodů a k dispozici jsou i další dvě menší alternativní velikosti. Snímky mohou být ukládány buď do interní flash paměti s kapacitou 11MB nebo na paměťovou kartu typu MMC/SD. Paměťová karta však není ve standardní výbavě, zato je k fotoaparátu dodávána synchronizační kolébka. Ta je vybavena datovým rozhraním USB 1.1 a zároveň slouží pro dobíjení LI-Ion akumulátoru, který fotoaparát napájí.


EXILIM je opravdu tenký

Funkce
Jak již bylo řečeno, oba fotoaparáty jsou plně automatické co se týče expozice. Jedinou expoziční pomůckou pro uživatele je kromě kompenzace expozice takzvaný režim BEST SHOT, který umožňuje výběr z několika alternativních expozičních nastavení. Kromě fotografií oba dva modely umožňují i záznam video sekvencí ve formátu 320 x 240 bodů. Model S2 zaznamenává video bez zvuku. Model M2 včetně zvuku. Model M2 se od nižšího liší právě komplexní podporou zvuku. Nabízí možnost záznamu videa se zvukem, záznamu hlasových poznámek k jednotlivým snímkům či funkci diktafonu. Navíc je vybaven pro přehrávání skladeb ve formátu MP3 a dokonce prostřednictvím A/V konektoru umožňuje přehrávání videa vč. zvuku na televizoru. Model M2 je dodáván se sluchátky a dálkovým ovládáním.
Fotoaparáty jsou vybaveny i miniaturním vestavěným bleskem. Ten má bohužel dosah pouze 1 - 2 metry, ale zato lze nastavit do čtyř různých režimů včetně redukce červených očí.


Ovládání je velmi jednoduché

Hodnocení
Oba dva modely představují zajímavě provedený miniaturní kompakt pro začínajícího uživatele. Díky jednoduchosti objektivu i expozice jsou velmi rychlé jak při startu, tak i při samotném fotografování. Tělo je díky svým pravidelným a opravdu velmi malým rozměrům dobře skladné, i když není příliš ergonomické. Ovládání je díky malému množství funkcí jednoduché a účelné. Verze M2 zaujme milovníky MP3 skladeb a to zejména díky tomu, že je pouze o milimetr tlustší, což je skoro až neuvěřitelné. Na český trh přichází verze S2 s cenou 14.990Kč vč. DPH a verze M2 je pouze o tisíc korun dražší. Dle našeho názoru se rozhodně vyplatí pořídit právě dražší model, pokud o fotoaparátu tohoto ražení uvažujete.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: