Nadupaný Olympus Camedia C-730UZ přichází - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

Nadupaný Olympus Camedia C-730UZ přichází

Olympus Camedia C-730UZ

16. září 2002, 00.00 | Další novinkou připravenou pro photokino je nový nejvýkonnější kompaktní ultrazoom na trhu. Jaký bude nástupce legendární C700UZ? Nadupaný!

O příchodu modelu Camedia C-730UZ se v nejrůznějších diskusních fórech na internetu spekuluje již řadu týdnů. Nicméně až na konci týdne minulého se na amerických webech objevily první poměrně strohé oficiální informace. Nám se podařilo díky podpoře českého zastoupení shromáždit a utřídit řadu podrobností, takže vám nyní očekávanou novinku můžeme podrobně představit.

Jaká vlastně 730ka je?
Na tuto otázku lze odpovědět samozřejmě různě. V principu se samozřejmě vše nejlépe prezentuje na příkladech a na srovnáních. Takže hned pro úvod si srovnejme C-730UZ hned ve třech různých rovinách:

Pokud budeme srovnávat s konkurencí, je postavení C-730UZ poměrně jedinečné. Jedná se totiž o na poměry velmi malý a kompaktní ultrazoom s poměrem 1:10. Tato kompaktnost je však kombinována s neuvěřitelně bohatou nabídkou funkcí, se kterou se dají srovnávat pouze přístroje o kategorii výše. To vše při ceně pravděpodobně pod 25 000 Kč vč. DPH.

Pokud budeme srovnávat s již zmíněnou C-700UZ, tak novinek je opravdu požehnaně. Asi nejviditelnější změnou je vyšší rozlišení (z 2 MPix na 3.2 MPix), nový elektronický hledáček s vyšším rozlišením (180 000 bodů proti 114 000), podpora dvou typů pamětí (SM, xD), vylepšený autofokus, vylepšená expoziční automatika, redukce šumu, histogram a rychlejší sekvenční snímání. Z dalších novinek rozhodně stojí za zmínku kalibrace CCD, možnost dálkového infra ovládání, korekce saturace či doplňkové funkce jako 2v1.
Jak je vidět, konstrukce těla a objektiv jsou prakticky shodné. Změny se týkají snímače, hledáčku, měření a firmwaru. Z logiky věci jde usuzovat, že je použita i rychlejší elektronika, protože přestože se pracuje s větším objemem dat, fotoaparát by měl být rychlejší.

A pokud budeme srovnávat s poměrně mladým modelem C-720UZ, tak je patrné, že zde hraje C-730UZ roli vyspělejšího bratříčka. Nabízí nepatrně vyšší efektivní rozlišení (3.2 vs. 3.0 MPix), samozřejmě lepší objektiv (10x vs. 8x zoom), lepší hledáček, lepší měření expozice i zaostřování (vč. manálu), rychlejší sekvence i provoz, redukci šumu a celou řadu dalších funkcí, o které byla C-720UZ "ořezána".
Z popisu je patrné, že C-720UZ bude fungovat jako jednodušší a levnější varianta a C-730UZ bude určena náročnějším uživatelům. Nesmíme zapomínat i na fakt, že C-720UZ podporuje pouze paměti SM, protože byla uvedena v době, kdy Olympus ještě neměl k dispozici technologii xD.

C-730UZ v kostce
Pojďme se tedy podrobněji podívat na to, co bude C-730UZ umět. Je vybavena CCD snímačem s fyzickým rozlišením 3.34 mil. bodů, stejným jako C-720UZ, ale kupodivu z něj využívá celých 3.2 mil. bodů. Maximální velikost snímku je tedy 2048x1536 bodů. Ukládat je možné jak v JPEG (EXIF 2.2), tak i v TIFF a přístroj nabízí dohromady 19 kombinací rozlišení, formátu a poměru stran fotografie. Snímky se ukládají buď na kartu xD (v dodávce 16MB verze), nebo na klasickou SmartMedia kartu. Do počítače se přenáší prostřednictvím USB 1.1. Ke snímači pro upřesnění ještě jedna drobná vsuvka. Citlivost se dá nastavit v rozsahu 100–400 ISO, takže stejně jako u C720 a chybí ISO 800, které bylo u C700UZ. Olympus tak zřejmě řeší problém s hladinou šumu, se kterou mimochodem bojuje i funkcí redukce šumu při delší expozici.
Objektiv má stejné papírové parametry jako u původní C-700UZ, zda je shodný, netušíme. Jde o 10x optický zoom s rozsahem 38–280 mm při světelnosti F2.8– 3.5. Makro režim zaostřuje od 10 cm, nový super makro režim funguje již od 4 cm. Autofokus byl navíc rozšířen o zonální měření s možností manuální volby zóny. Zůstává pasivní TTL provedení.
Další významnou změnou je nový hledáček. Stejně jako předchůdci je i C-730UZ digitální zrcadlovka s elektronickým hledáčkem (EVF), nicméně změnil se použitý displej. Místo 114 000 bodů nově nabízí 180 000 bodů na úhlopříčce pouhých 0,44". Výsledkem je pochopitelně ostřejší, jemněji prokreslený obraz. Jeho kvalitu však posoudíme až na photokině, kde bude fotoaparát poprvé veřejně k dispozici.
Expoziční logika nabízí vše, co si můžeme od digitálního fotoaparátu přát. Plnou automatiku se čtyřmi způsoby měření světla, nové kreativní režimy, poloautomat i plně manuální nastavení. Nechybí kompenzace expozice, bracketing a řada dalších manuálních funkcí.
Z nadstandardních funkcí musíme zmínit precizní kontrolu nad balancí bílé barvy, histogram, sedm režimů blesku včetně konektoru pro externí blesk, až 2.8 snímku za sekundu v sekvenčním režimu, video vč. zvuku, audio poznámky, editaci snímků či personalizaci ovládání.

Hodnocení
Olmypus Camedia C-730UZ není bomba, která by zbořila zavedená pravidla, ale na druhou stranu je v mnoha případech překračuje. Jde o velmi kompaktní přístroj s takovou funkční výbavou, že si nezadá s přístroji kategorie prosumer. Navíc je potřeba počítat s cenou, která bude odpovídat kompaktní střední třídě. Olmypus sice oficiální cenu oznámí až 25. září na photokině, ale podle našeho odhadu bude zhruba stejná jako u hp photosmartu 850 (cca 24 000 Kč vč. DPH). C-730UZ má sice ve srovnání s Hp nižší rozlišení, ale nabízí lepší zoom a zejména o několik řádů lepší funkční výbavu, takže podobná cena se dá očekávat. Pokud se náš cenový odhad naplní, tak bude C-730UZ velmi lákavou nabídkou pro finančně omezené, ale přesto velmi náročné fotoamatéry. Navíc pro mnoho nynějších uživatelů bude asi zajímavé přejít z C-700UZ na C-730UZ.

:: Technická specifikace
:: Srovnání s modely C-700UZ a C-720UZ

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: