photokina 2002: Olympus Camedia C-50Zoom - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

photokina 2002: Olympus Camedia C-50Zoom

Olmypus Camedia C-50Z

1. října 2002, 00.00 | Jednou z netrpělivě očekávaných novinek letošní photokiny je nástupce populární C-40Z, který přináší nejen vyšší rozlišení 5 mil. bodů, ale i novou konstrukci těla! Máme se těšit na novou kapesní královnu?

Olympus Camedia C-40Z byl malým kapesním kompaktem pro náročnější uživatele. Kombinoval malé rozměry s poměrně bohatou funkční výbavou a velmi slušnou kvalitou záznamu. Jeho nástupcem se na photokině stal dle očekávání model C-50Z, který toho však s původní C-40 má pramálo společného. Jaký je nový kapesní Olympus?

Nové celokovové tělo
První zásadní a rozhodně pozitivní změnou u modelu C-50Z je zcela nová konstrukce. Fotoaparát má klasický podlouhlý tvar, který viditelně inklinuje k velmi elegantnímu mju V, které zde Olympus také představil. A co je neméně důležité, na rozdíl od C-40Z je plášť fotoaparátu celokovový (dle našeho odhadu jde o slitinu hliníku), díky čemuž je výrazně robustnější i elegantnější. Plastové jsou pouze krytky konektorů a paradoxně stativový závit!
Fotoaparát má velmi příjemné rozměry 99,5x58,5x41,5 mm a hmotnost těsně pod 200 g. Na rozdíl od C-40Z je tělo rozumně ergonomicky tvarované a výrazně inklinuje ke klasickému podélnému tvaru kompaktů.

Technické parametry
Smíčam má C-50 podobný s vyšším modelem C-5050Z. Jde tedy o CCD s rozlišením 5 milionů bodů s úhlopříčkou 1/1,8“. Překvapivě je však citlivost volitelná v rozsahu 80–340ISO. Snímky lze ukládat v JPEG s podporou EXIF 2.2 či v nekomprimovaném TIFF na paměťové karty xD Picture Card. Zde je potřeba zdůraznit, že jde o první Olympus, který má pouze xD, a nepodporuje tedy staré SmartMedia karty. Dobrou zprávou je, že v ceně fotoaparátu bude 32MB verze karty.
Objektiv fotoaparátu nabízí klasický 3x optický zoom s rozsahem 38–114 mm bez možnosti použití předsádek. Světelnost objektivu je F2.8–4.8. Fotoaparát je vybaven pasivním autofokusem s možností fotografování v makro režimu od 20 cm.
Fotoaparát je podobně jako C-40 vybaven bohatou sadou funkcí. Počínaje od automatické, poloautomatické i manuální expozice, přes kreativní expoziční režimy, dobrou kontrolu nad balancí barev, bracketing, záznam videa apod.
Od svých předchůdců se C-50Z liší i tím, že jde o vůbec první Olympus vybavený speciálním Li-Ion článkem místo tužkových baterií. Pozitivní skutečností je, že v ceně fotoaparátu je i dobíječka akumulátoru a dokonce i dálkové infra ovládání.
Hledáček je klasický průhledový (bez očnice) a je doplněn poměrně malým 1,5“ LCD s vysokým rozlišením 134 000 bodů.

Naše postřehy
Celokovové tělo působí opravdu vynikajícím dojmem. Fotoaparát povrchovým zpracováním připomíná Canony S30/40/45, ale je menší, lehčí a ovládání je jednodušší. Velmi příjemná jsou i kovová tlačítka. O to víc zamrzí velmi nepraktické gumové krytky konektorů a plastový stativový závit.
Fotoaparát jsme měli možnost krátkou chvíli testovat a první dojmy jsou vesměs velmi kladné. Přístroj je rychlý, má flexibilní ovládání a dobrou ergonomii.

Hodnocení
Cílení fotoaparátu je jasné. Aktivní amatéři, kteří očekávají vynikající mobilitu v kombinaci s bohatou funkčností. C-50Z je opravdu důstojným nástupcem modelu C-40Z. Z ryze praktického hlediska by dokonce mohlo jít o nejúspěšnější z letošních novinek, protože i slibovaná česká cena kolem 26 000 Kč je s ohledem na technickou specifikaci příjemná.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: