Sinar předvede na photokině digitální stěnu s 22MPix! - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

Sinar předvede na photokině digitální stěnu s 22MPix!

9. září 2002, 00.00 | Společnost Sinar předvede na veletrhu photokina první digitální stěnu pro středoformátové kamery s rozlišením 22 mil. bodů a rozměrem snímače 38.8x50mm. Co to znamená pro digitální fotografii?

Digitálním stěnám se na serveru Grafika.cz nevěnujeme příliš často. Hlavním důvodem je specifičnost tohoto profesionálního vybavení, které není dostupné pro každého. A dalším důvodem je poměrně klidný vývoj a minimální technické rozdíly mezi nabízenými modely. Například na PMA 2002 v únoru tohoto roku bylo předváděno nebo představeno skoro dvacet stěn, ale ve všech se objevoval jeden ze tří snímačů a i další technické parametry byly velmi podobné. Minulý týden se však objevila zajímavá tisková zpráva společnosti Sinar, která opět posunuje možnosti digitální fotografie o kousek dál.


Nová stěna Sinar s rozlišením 22mil. bodů

22MPix v 1-shot režimu
První významnou zprávou je, že Sinar nabídne v sériově produkované digitální stěně pro střední formát rozlišení 22,195,200 bodu. Zde je potřeba zdůraznit, že jde o počet efektivně používaných buněk snímače a tohoto rozlišení bude možno dosáhnout ve všech režimech, tedy i při krátké 1-shot expozici. Sinar sice již dnes nabízí řešení s vyšším rozlišením, ale vždy jde o některou z multi-shot variant, které nelze použít na dynamické scény. To nejlepší běžně dostupné vybavení v tomto okamžiku je stěna vybavená CCD snímačem Kodak s rozlišením 16 mil. bodů. To se po photokině změní.

Nový snímač s poměrem 4:3
Druhou významnou zprávou je, že použitý snímač Kodak KAF-22000CE má poměr stran 4:3, na rozdíl od 16MPix verze, která byla čtvercová. Nový formát je pro většinu fotografických aplikací mnohem praktičtější a dovolí tedy využívat plně rozlišení snímače. Snímky ve 1-shot režimu budou mít rozměr 4080x5440 bodů.
Navíc nový snímač má i další výhodu. Tou je jeho plocha 38.8x50¨mm, které Kodak dosáhl použitím nové technologie, kterou vyrobil buňky s hranou 9 mikrometrů. Formát 38.8x50mm je dostatečně velký, aby mohl být plnohodnotnou náhradou filmového materiálu bez problémů s ohniskovou vzdáleností.

Hodnocení
Kodak je tradičním výrobcem CCD snímačů pro digitální stěny a Sinar je jedním z nejaktivnějších výrobců digitálních stěn a příslušenství. Proto asi nikoho nepřekvapí fakt, že jako první přijde řešení s 22MPix právě od těchto dvou firem. Na druhou stranu se dá předpokládat, že buď přímo na photokině či brzy po ní i ostatní významní výrobci zakomponují stejný či podobný čip do svých nových stěn. Trh se tak obohatí o novou kategorii a dost pravděpodobně na něm budeme nějakou dobu vybírat mezi řešeními s 11,16 a 22 MPix. To na jedné straně znamená technologický posun a na straně druhé dost pravděpodobně snížení cen stěn s 11 a 16 Mpix. Navíc se dá předpokládat, že 6Mpix snímače se definitivně posunou do amatérské a prosumer kategorie i s adekvátní cenovou politikou. Máme se na co těšit a photokina na konci září nám zřejmě jasně ukáže, jak rychle k tomuto posunu dojde.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: