Nové miniaturní fotoaparáty Sony F77 a FX77 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

Nové miniaturní fotoaparáty Sony F77 a FX77

Sony Cyber Shot F77

12. září 2002, 00.00 | Sony představila dva nové miniaturní digitální fotoaparáty řady Cyber Shot s rozlišením 4 mil. bodů a objektivem Carl Zeiss. Oba modely by měly být cenově dostupné pro širokou veřejnost a liší se pouze tím, že verze FX je vybavena bezdrátovým rozhraním Bluetooth.

A jsou zde další dvě novinky, které si výrobce přichystal pro veletrh photokina 2002. Spolu s představením modelu F717, které pochopitelně vzbudilo velký zájem tím, že jde o nový nejvyšší model v nabídce Sony, byly představeny ještě dvě neméně zajímavé novinky. Zatímco F717 míří k náročným uživatelům a dotýká se profesionálního segmentu, modely F77 a FX77 jsou určeny pro běžné uživatele, čemuž je přizpůsobena jak konstrukce, tak i cena.


Vhodným natočením tubusu s objektivem lze mechanicky chránit objektiv uvnitř těla.

Konstrukce
Konstrukčně Sony nepřichází se žádnou novinkou. Fotoaparáty navazují na model F55, a tudíž jde opět o přístroj s mnohaletou konstrukční tradicí. Opět jde tedy o malý velmi kompaktní fotoaparát s netradičním uložením objektivu do otočného tubusu. Hliníkové tělo má rozměry 92.6x71.0x27.0 mm a hmotnost 180 gramů včetně akumulátoru. Povrchová úprava je klasická kovově stříbrná s minimem plastových doplňků. Objektiv je opravdu miniaturní, přesto nese hrdé jméno Carl Zeiss Distagon a jak již bylo řečeno, je spolu s vestavěným bleskem a optickým hledáčkem umístěn na otočném tubusu s rotací až 30 stupňů.


Povšimněte si režimů na voliči v levé části snímku

Technické parametry
Srdcem fotoaparátu je Super HAD CCD snímač s úhlopříčkou 1/1,8", rozlišením 4 mil. bodů a citlivostí nastavitelnou v rozsahu 100 - 400 ISO. V praxi jde o snímač, který sice Sony vyrábí, ale používá jej dnes celá řada výrobců. Rozdíl je pouze v tom, že Sony jako jediné používá u tohoto snímače interní 14bitové zpracování barev (DXP), zatímco ostatním dovoluje pouze 12bitové. Snímky s maximálním rozlišením 2272x1704 se ukládají v JPEG či GIF na paměťovou kartu Memory Stick. Podporováno je i video ve formátu MPEG1.
Objektiv má fixní ohniskovou vzdálenost 37 mm při světelnosti F2.8. Skládá se z pěti čoček ve čtyřech skupinách (dva asferické členy) a dokáže zaostřit od 10 cm v makro režimu. Zoom je řešen pouze digitálně s tím, že pokud není fotografováno v plném rozlišení, tak se využívá výřezu pro zachování kvality.
Expozice je řešena u fotoaparátu plně automaticky. Clona pracuje v rozsahu F2.8 - F8.0, závěrka v rozsahu 1/30 - 1/1000. Měření probíhá buď vícebodově automaticky, či metodou zdůrazněného středu. V nočních režimech se prodlužuje expozice až na 2 sekundy s automaticky aktivovaným NR filtrováním šumu.


Synchronizační kolébka

Stejně jako předchůdci má F77 miniaturní optický průhledový hledáček. Na fotoaparátu dále najdete 1,5" LCD displej. Ten má vysoké rozlišení 123 000 bodů a měl by mít dle neoficiálních zdrojů i velmi dobrou antireflexní vrstvu.

Z dalších zajímavostí samozřejmě stojí za zmínku u modelu FX77 podpora bluetooth bezdrátového odesílání snímků prostřednictvím protokolu BIP. Sony u obou modelů slibuje extrémně rychlý start a minimální prodlevy. Dále jsou oba fotoaparáty vybaveny ACC konektorem pro připojení externích blesků Sony či možnost manuální korekci doostřování. K fotoaparátům je dodávána synchronizační kolébka s USB 2.0 a napájením akumulátorů.


Modelu FX se bohužel v ČR oficiálně nedočkáme. V některých zemích Evropy však v prodeji bude.

Závěr
Sony si tradičně zakládá na stylové elektronice, kterou se odlišuje od konkurence. Přesně v tomto duchu jdou i modely F77 a FX77. Bohužel u modelu FX77 se neuvažuje o prodeji v ČR, nicméně u F77 je dovoz jistý a už se ví i předpokládaná cena. Ta je zatím stanovena na poměrně zajímavých 19 990 Kč vč. DPH, což zejména při dosavadní cenové politice Sony u nás lze považovat za příznivé. Model F77 bude dostupný od listopadu 2002.

:: Tabulka technických parametrů pro modely F77 a FX77

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: