Ohlédnutí za photokinou 2002: Pentax Optio 330GS - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

Ohlédnutí za photokinou 2002: Pentax Optio 330GS

Pentax Optio 330GS

4. listopadu 2002, 00.00 | Další novinkou z letošní photokiny, ke které bychom se rádi trochu podrobněji vrátili, je malý kompaktní Pentax Optio 330GS. Jde o velmi příjemný 3MPix digitální fotoaparát s elegantním tělem a výklopným LCD. Přesto si zachovává kapesní rozměr.

Optio 330GS je malý kompaktní digitální fotoaparát s elegantním designem, který se může pochlubit 3x optickým zoomem a výklopným a otočným LCD displejem. Po funkční stránce jde o sofistikovanější automat, který potěší i náročnější amatéry. Fotoaparát byl představen před veletrhem photokina 2002.

Technické parametry
Model 330GS je příjemně malý digitální kompakt vyrobený z tvrzeného plastu s metalicky stříbrnou povrchovou úpravou. Tělo má rozměry 103 x 63 x 42 mm při hmotnosti 230gramů vč. baterie. Na trochu větší tloušťce přístroje se podepisuje zejména otočný a výklopný 1,6" LCD displej, který umožňuje pohodlné fotografování i v nepříznivých podmínkách. Je samozřejmě doplněn optickým průhledovým hledáčkem bez dioptrické korekce s poměrně velkým průzorem.
Dominantním prvkem fotoaparátu je zoom objektiv s trojnásobným optickým přiblížením, který je v klidovém stavu ukryt uvnitř fotoaparátu. Optika složená z šesti elementů v pěti skupinách má proměnlivou ohniskovou vzdálenost s rozsahem 38 - 114 mm při světelnosti F2.6 - 5.0. V makro režimu dokáže pětibodový pasivní autofokus zaostřit na minimální vzdálenost 10 cm. Při běžném fotografování je minimální vzdálenost 40 cm.
Záznam obrazu provádí CCD snímač s úhlopříčkou 1,2.7", efektivním rozlišením 3.2 mil. bodů a citlivostí manuálně nastavitelnou v rozsahu 100 - 400ISO. Snímky s maximálním rozlišením 2048 x 1536 bodů se ukládají ve formátu JPEG s podporou EXIF 2.2 a P.I.M. II. Jako paměťové médium slouží karta Compact Flash typu I a pro přenos dat do počítače je přístroj vybaven USB 1.1 rozhraním.
Expozice je automaticky nastavována na základě zvoleného automatického expozičního programu na rozdíl od ostření, které lze provádět i ručně. Fotoaparátu nechybí ani 2,7x digitální zoom, vestavěný blesk s dosahem 2.8 metru ani řada manuálních korekcí obrazu. O napájení miniaturního přístroje se stará dvojice tužkových AA baterií či akumulátorů. Fotoaparátu nechybí ani TV výstup.

Funkce
Optio 330GS je bohatě vybavený plný automat. To znamená, že expozice sice probíhá automaticky a fotoaparátu chybí poloautomatický či manuální expoziční režim, přesto dává uživateli řadu prostoru pro kreativitu. Základem jsem jednotlivé scénické programy, které lze kombinovat s volbou způsobu měření světla (multisegmentové, středové průměrové, bodové), bracketingem či kompenzací expozice v rozsahu +-2EV. Manuálně lze dále provádět zaostřování a nastavení balance bílé barvy (režimy denní světlo, stíny, žárovka, zářivka) vč. možnosti ručního naměření hodnoty. Zaostření se provádí buď plynule či rychlým nastavením přednastavených vzdáleností. Kromě jednotlivých snímků fotoaparát umí pracovat v sekvenčním režimu rychlostí či zaznamenávat video sekvence s rozlišením 320 x 240 bodů ve formátu AVI bez zvuku s maximální délkou záznamu 30 sekund.
V této kategorii netradiční funkcí je zobrazení histogramu jak při prohlížení snímků, tak při expozici. Přístroj umožňuje i provádět základní korekce barevnosti, saturace a kontrastu snímků. Mezi speciální funkce patří 3D expoziční režim, který s pomocí speciálního softwaru umožňuje vytvářet "3D fotografie". Doplňkem pak jsou tři speciální digitální filtry pro černobílý, sepia a plnobarevný záznam.

Hodnocení
Optio 330GS je netradičním miniaturním kompaktem. Je malý, příjemně kompaktní a přitom je vybaven výklopným a otočným displejem. Jde o plný automat, který však nabízí celou řadu funkcí pro ovlivnění výsledné expozice a řadu doplňkových funkcí. Fotoaparát je svým rozlišením i funkční výbavou určen náročnějším fotoamatérům. Plně automatický režim dává i méně zkušenému uživateli jistotu dobré expozice a přitom dává uživatelům prostor pro kreativitu.
Fotoaparát je příjemně rychlý a jeho ovládání je jednoduché. Většina funkcí se nastavuje prostřednictvím systémových menu a LCD displeje. Výklopný displej dává uživateli možnost fotografovat i extrémních polohách.

:: Technické parametry

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: