Olympus Camedia C5050Z - konec tradice - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

Olympus Camedia C5050Z - konec tradice

Olympus Camedia 5050Z

20. srpna 2002, 00.00 | Olympus včera uvolnil první informace o novém kompaktním digitálním fotoaparátu s rozlišením 5mil. bodů a podporou tří typů paměťových karet. Olympus po dlouhé době výrazně přepracoval tělo svého kompaktního fotoaparátu!

Jen málokterý výrobce se může pochlubit tak dlouhou a úspěšnou tradicí konstrukce těla digitálního fotoaparátu jako Olmypus se svými kompakty Camedia 20x0Zoom, 30x0Zoom a 40x0Zoom. Dlouhá léta zůstávalo tělo těchto fotoaparátů prakticky identické a měnil se pouze snímač, objektiv a firmware. Tomu však včera odzvonilo, protože Olmypus představil Camedii 5050Z, která je sice tradicí inspirována, ale tělo je významně změněno.

Konstrukce a design
Nová Camedia 5050Zoom sice navazuje na tradici již zmíněných kompaktů, ale principielně přináší několik zásadních změn. Přestože zatím nejsou známy oficiální rozměry fotoaparátu, již ze zveřejněných fotografií je patrné, že přístroj bude muset být o nějaký ten milimetr větší. Není divu, vždyť je vybaven výklopným 1,8" LCD displejem a navíc má v sobě hned tři sloty pro tři různé typy paměťových karet.
Pokud se na dostupné fotografie zadíváte pozorně, snadno vysledujete charakteristické rysy předchozí řady C4040Z, ale i rysy modelů E-10/20! Dá se říct, že zadní stěna s výklopným displejem byla převzata s drobnými úpravami právě z "E-čkových" zrcadlovek a přizpůsobena potřebám kompaktu.
Další nezanedbatelnou novinkou je i hot-shoe patice pro externí blesk, která nejen rozšiřuje funkčnost přístroje, ale mění značně i jeho vzhled.
Celkově černé tělo nového 5050Z působí sice trochu netradičním dojmem, ale jistě profesionálnějším a dle našeho názoru i elegantnějším dojmem. Hodně bude záležet na použitých materiálech a zejména na rozměrech, které určí jak ergonomii přístroje, tak i jeho praktičnost. V tomto ohledu si ale zřejmě budeme muset počkat až na veletrh photokina, na kterém bude přístroj poprvé fyzicky představen veřejnosti.

Technické novinky
Jak již název napovídá, nová generace Camedii bude vybavena snímačem s rozlišením 5 mil. bodů. Přesně řečeno je model C5050Z vybaven CCD snímačem s fyzickým rozlišením 5.26MPix a úhlopříčkou 1/1.8". Zatím toho na první pohled o snímači není moc známého, ale již úhlopříčka samotná je velmi zajímavá. Olympus hodlá použít jako první snímač s tak vysokým rozlišením na tak malé ploše. Motivace Olympusu je zřejmá, díky zachování úhlopříčky shodné s předchozími modely bylo možné použít objektiv a část těla starších modelů bez úprav. Otázkou však je, jak Olympus na tak malé ploše snímače zajistí dostatečnou citlivost při rozumně nízké hladině šumu. Odpověď zřejmě opět přijde až s photokinou.
Druhou významnou novinkou modelu 5050Z je podpora paměťových karet. Jde o první model Olympusu, který bude vybaven slotem xD Picture Card, což se očekávalo. Nicméně na rozdíl od Fujifilmu se Olympus rozhodl zjednodušit uživatelům přechod na tyto nové paměťové karty a podporuje u tohoto modelu i staré SmartMedia karty a překvapivě i CompactFlash I a II vč. IBM Microdrivu. Zde je opět patrná paralela s modely E10/E20, která posunuje C5050Z do vyšší společnosti.
Třetí významnou novinkou je hot-shoe patice pro připojení externího blesku. Olympus ve své tiskové zprávě pochopitelně vřele doporučuje použití blesku FL-40, ale pokud není v konektoru nějaký speciální zádrhel, tak hot-shoe otevře uživatelům cestu ke skoro libovolnému externímu blesku bez potřeby redukcí, kabelů apod.

Jinak bude C5050Z nabízet vše co měla C4040Z a nějaká ta vylepšení. To znamená objektiv 35-105mm se světelností f1.8-2.6, průhledový optický hledáček, kompletní expoziční logiku včetně poloautomatických i plně manuálního režimu, manuální ostření a další lahůdky. Půjde prostě o kompakt nejvyšší dostupné kategorie.

Hodnocení
Olympus zatím zveřejnil pouze základní charakteristiku přístroje bez přesné technické specifikace a pochopitelně chybí praktická zkušenost. Proto je předčasné spekulovat o potenciálních problémech či výhodách, podobně jako to dělají některá zahraniční média, protože vše bude záležet na použité technologii. Na druhou stranu již nyní je jasné, že C5050Z bude pro řadu uživatelů zajímavý flexibilitou v oblasti paměťových karet a kombinací kompaktnosti se špičkovou funkční výbavou. Uvidíme, jak na photokině odpoví konkurenti, zejména Canon. První zkušenosti s fotoaparátem od nás můžete očekávat těsně po 25. září, kdy se na photokině na tuto novinku jistě zaměříme.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: