Canon EOS 1Ds - profi zrcadlovka jak se patří - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

Canon EOS 1Ds - profi zrcadlovka jak se patří

Canon EOS 1Ds

3. října 2002, 00.00 | Jednou z velmi zajímavých novinek letošní photokiny, se kterou jsme vás zatím neseznámili, je nový nejvyšší model digitální zrcadlovky Canon. Model 1Ds nabízí rozlišení 11 mil. bodů a řadu dalších špičkových funkcí. Jak si poradí s konkurencí na trhu?

Letošní photokina byla plná překvapení a jedním z nich se stal vývoj na poli digitálních SLR zrcadlovek. Namísto očekávaného uvedení dalších modelů na rozhraní amatérské a profi třídy přišly dvě bomby v té nejvyšší kategorii. Jednou z nich byl Kodak DCS 14n s rozlišením 14 mil. bodů a pak právě EOS 1Ds. Jaký je a v čem se liší od svého konkurenta?

Základní charakteristika
Stejně jako jeho předchůdce i model 1Ds vychází konstrukcí těla z populární klasické 35mm zrcadlovky Canon EOS 1V. Tělo je vyrobeno z magnéziových slitin, obsahuje přes 70 těsnících bodů pro dosažení těsnosti vůči prachu a vlhkosti. Ergonomie těla a jeho ovládání je díky použití těla EOS 1V stejná jako u tohoto modelu, samozřejmě s výjimkou ovládání digitální sekce. Samotné tělo má rozměry 156 x 157,6 x 79,9 mm a hmotnost 1265 g bez akumulátoru. S akumulátorem váha stoupá těsně nad 1,5 kg.
Fotoaparát je vybaven bajonetem pro řadu objektivů kompatibilních s objektivy Canon EF, nechybí pochopitelně AF/AE funkce ani hledáček se zobrazením 100% plochy snímku a řadou doplňkových informací.
Pokud srovnáme těla Kodaku 14n a Canonu 1Ds, tak Canon pochopitelně vsadil na osvědčenou, robustní konstrukci prověřenou léty práce. Kodak naopak nabízí menší rozměry, menší hmotnost a například vestavěný blesk.

Technické parametry
Canon opět pro svojí profesionální zrcadlovku použil snímač typu CMOS, tentokrát však s plným formátem (35,8 x 23,8 mm) kinofilmového políčka. Díky tomu stejně jako u Kodaku či Sigmy odpadají nepříjemné přepočty vlastností objektivů. Snímač má fyzické rozlišení cca 11,4 mil. bodů a klasický poměr stran 3:2. Maximálně tedy z fotoaparátu lze získat snímek s rozlišením 4064 x 2704 bodů. Stejně jako Kodak i Canon používá interně 12bitové barevné zpracování každého jednotlivého barevného kanálu, takže výsledkem může být 24bitový JPEG či 36bitový RAW. Snímky se ukládají na jednu paměťovou kartu typu CompactFlash I nebo II a do počítače se přenášejí prostřednictvím rozhraní IEEE 1394 neboli Firewire.
Co se týče manipulace se snímky Canon nabízí méně alternativních rozlišení, pouze jeden paměťový slot, což lze ovšem chápat spíš jako větší zaměření na reálné profesionální potřeby.
Expoziční logika pracuje s rozsahem citlivostí od 50 do 1250 ISO. AE nabízí celkem čtyři režimy měření světla používající 21 zonální meření. Fotoaparát nabízí klasické režimy počínaje plně automatickým s kompenzací, přes poloautomatické až po plně manuální. Závěrka je elektronicky řízená, nabízí rozsahy časů od 1/8000 s až 30 sekund s možností X-sync s časem 1/250 s. při expozicích s časem nad 1 s se automaticky aktivuje potlačování šumu. Nechybí přesná kontrola balance barev s deseti režimy.
Autofokus využívá TTL měření s použitím speciálního CMOS senzoru na ploše 15 x 8 mm. Měření je 45 bodové s možností volby zaostřovacího bodu, k dispozici je jak jednorázové zaostření, průběžné zaostřování a pochopitelně i plně manuální řízení. Při použití vybraných blesků SpeedLight může být použito aktivní přisvícení při zaostřování.

Funkce
Fotoaparát není vybaven vestavěným bleskem, protože výrobce předpokládá použití externího blesku z řady SpeedLight či kompatibilního. S těmito blesky je podporováno E-TTL měření a ovládání blesku. Pro studiové externí záblesky je k dispozici PC konektor.
Přestože EOS 1Ds nedosahuje bájné rychlosti modelu EOS 1D, jeho sekvenční snímání rychlostí 3 snímky za sekundu je pořád 2x rychlejší než u Kodaku. Délka série záleží na podmínkách a nastavení, ale výrobce uvádí min. délku 10ti snímků.
Fotoaparát je vybaven velkým 2" LCD displejem s rozlišením přibližně 120.000 bodů. Na rozdíl od modelu 1D je možné na tomto displeji zaznamenané snímky i zvětšovat pro detailnější kontrolu. Při zobrazení nechybí ani upozornění na přeexponované oblasti a další funkce.
K jednotlivým snímkům je možné pořizovat zvukové komentáře ve formátu WAV s maximální délkou 30sekund.

Hodnocení
Canon EOS 1Ds není náhradou za model EOS 1D ale jeho alternativou. EOS 1D jednoznačně inklinuje k rychlé reportážní fotografii a podobným aplikacím. Naopak EOS 1Ds má mnohem blíž k módě, studiovému fotografování či podobným akcím. Přesto oba dva modely si zachovávají velmi slušnou universálnost a model 1Ds těží zejména z extrémního rozlišení 11 mil. bodů.
Srovnání s největším rivalem, tedy 15Mpixelovým Kodakem 14n je poměrně těžké. Kodak zvolil v mnoha ohledech přístup o něco méně profesionální či chceme-li konvenční, takže 14n je menší, lehčí a v mnoha ohledech jednodušší. Naopak EOS 1Ds těží z tradice a technologie modelů 1V a 1D, takže míří k opravdové špičce. Jediným problémem modelu 1Ds je tedy v tomto okamžiku jeho předpokládaná cena. Zatímco Kodak nasadil velmi agresivní cenu cca 5.000 EURO, Canon zůstal u osvědčených neuvěřitelných 10.000 EURO. Nicméně vzhledem k současné situaci na trhu i s ohledem na ještě dostupnější sic horší Sigmu SD9, se dá předpokládat korekce ceny velmi brzy. V každém případě je již nyní Canon EOS 1Ds nejvýkonnější 35 mm digitální zrcadlovkou s objektivy Canon na trhu.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: