Ohlédnutí za photokinou 2002: Minolta DiMAGE Xi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

Ohlédnutí za photokinou 2002: Minolta DiMAGE Xi

25. října 2002, 00.00 | Jednou z novinek letošní photokiny 2002 byla i vylepšená verze populární miniaturní Dimage X. Co přináší, kdy se jí dočkáme v ČR a za kolik?

Jednou z novinek letošní photokiny 2002 je i Minolta DiMAGE Xi, která koncem roku nahradí stávající populární DiMAGE X. Jde v podstatě o konstrukčně totožný fotoaparát, ve kterém se změnil snímač a byl vylepšen firmware. Můžeme se tedy těšit na kapesní fotoaparát s rozlišením 3 mil. bodů a 3x optickým zoomem.

Co je nového?
Minolta zachovala unikátní konstrukci a soustředila se na obrazovou kvalitu. Prvním krokem byla výměna CCD snímače. Ten má u nového modelu Xi efektivní rozlišení 3,2 mil. bodů, což je nárůst o 50%. Navíc u tohoto snímače lze nastavit citlivost v rozsahu 50 - 400 ISO, což je opět zlepšení. Novinkou je bodový režim autofokusu, který pomůže fotoaparátu s ostřením u komplikovanějších scén. Pro zlepšení uživatelského komfortu přibylo alternativní rozlišení 640 x 480, email režim, zrychlil se náběh fotoaparátu. V neposlední řadě byl vylepšen proces zpracování obrazové informace získané z CCD snímače. Naopak doplňkovým zlepšením je rozšíření digitálního zoomu až na 4x přiblížení.

Technické parametry - souhrn
Jde o miniatrurní kompaktní digitální fotoaparát se čtvercovým tvarem, průhledovým optickým hledáčkem umístěným v levém horním rohu a LCD displejem s úhlopříčkou 1,5" (3,8 cm). Rozměry fotoaparátu jsou 85 x 72 x 20 mm a hmotnost pouhých 132 gramů. Jde tedy o velmi tenký a skladný fotoaparát s kovovým pláštěm a elegantním designem.
Nejzajímavějším konstrukčním prvkem fotoaparátu je bezesporu objektiv. Ten je uložen vertikálně uvnitř těla fotoaparátu, je chráněn automatickou kovovou krytkou a nabízí uživateli 3x optické přiblížení. Ohniskový rozsah objektivu je 37 - 111 mm při světelnosti f2.8 - 3.6. Optickou soustavu tvoří celkem devět čoček v osmi skupinách. Verze Xi používá CCD snímač s rozlišením 3.2 mil. bodů a citlivostí nastavitelnou v rozsahu 50 - 400ISO. Snímky se ukládají ve formátu JPEG s podporou EXIF 2.1 a PIM a to na paměťovou kartu MMC či SD. Pro zajištění maximální kvality snímků lze přepnout ukládání i do nekomprimovaného formátu TIFF.
Zaostřování i nastavení expozice jsou plně automatické. V případě expozice je používáno 256 segmentové měření světla, v případě autofokusu jde o takzvaný Video AF. Vestavěný blesk má dosah necelé 3 metry, zato celkem šest režimů. O napájení fotoaparátu se stará speciální Li-Ion akumulátor, pro datové přenosy slouží USB 1.1 a nechybí ani A/V konektor.

Funkce
DiMAGE Xi má poměrně jednoduché ovládání založené na systémovém menu. Protože základní fotografické funkce jsou automatické, není menu příliš komplikované a orientace v něm není náročná. Fotoaparát zaostřuje od 25 cm a nenabízí makro režim. Pochopitelně není možné použít ani předsádky či filtry. Fotoaparát nabízí možnost místo automatického měření aktivovat jeden z přednastavených režimů balance bílé barvy, použít kompenzaci expozice.
Kromě jednosnímkového režimu fotoaparát nabízí ještě sekvenční snímání a video záznam. Při sekvenčním snímání fotoaparát dokáže pořídit sérii 9 snímků s rychlostí 2,5 snímky za sekundu. Video sekvence je opatřena i zvukem a je omezena maximální délkou 35 sekund na jeden záznam.

Hodnocení
DiMAGE Xi přes svoje minimální rozměry docela šikovný plně automatický kompakt. Stejně jako předchůdce nabízí velmi prostorově úsporné řešení zoomu ukrytého uvnitř těla, což nenabízí žádný konkurent. Bohužel to vypadá, že na Xičko si český zákazník počká zhruba do prosince 2002. Dobrou zprávou je, že cena by se mohla pohybovat kolem 20.000Kč vč. DPH. Uvidíme, jak vše dopadne při reálném uvedení na trh.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: