Sony na photokině představilo nový miniaturní DF U20 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

Sony na photokině představilo nový miniaturní DF U20

Sony U20

4. října 2002, 00.00 | Miniaturní kapesní digitální fotoaparáty s dobrou kvalitou záznamu a elegantním provedením získávají na popularitě. Jaký je nový "společenský" fotoapaprát od Sony představený na photokině vám prozradíme v našem exkluzivním článku. Bude vám chutnat suši?

Počátkem července společnost Sony zveřejnila první informace o miniaturním digitálním fotoaparátu U10. Tato technologická lahůdka, interně označovaná kódovým jménem "Suši", se na photokině dočkala nejen veřejné prezentace, ale i výkonnějšího dvojčete. Tím se stal model U20, který se od již přestavené verze liší pouze vyšším rozlišením (2MPix). Díky vstřícnosti společnosti Sony Czech jsme již měli možnost s oběma drobečky chvíli pracovat, takže vám můžeme prozradit co dokáží.

Základní charakteristika
Oba dva fotoaparáty jsou konstrukčně totožné. Vnější plášť přístroje je celokovový a bude nabízen v různých barevných variantách. Obzvláště povedená je například tmavě modrá. Pokud hovoříme o miniaturních rozměrech, myslíme to zcela vážně. Fotoaparát má míry 85 x 48 x 29 mm a váhu necelých 120 g včetně dvou AAA baterií. Tvarově je velmi jednoduchý, čelní stěně dominuje posuvná krytka, která slouží pro aktivaci fotoaparátu a zároveň v klidovém stavu chrání objektiv. Zadní stěně vévodí 1" LCD displej umístěný ve středu fotoaparítu. Na přístroji nenajdete žádný jiný hledáček a z prostorových důvodů je velmi omezen i počet ovládacích prvků.
Modely U10 a U20 označit jinak, než technologické šperky. Vytříbený čistý design, na minikompakt velmi dobrá ergonomie díky podlouhlému tvaru a navíc příjemná robustnost a precizní dílenské zpracování. Držet fotoaparát řady U v ruce je prostě radost.

Technické parametry
Oba dva modely jsou vybaveny progresivním Super HAD CCD snímačem s úhlopříčkou 1/2,7". V případě modelu U10 tento snímač nabízí rozlišení 1,3 mil. bodů, v případě U20 je to rovných 2 mil. bodů. Oba dva fotoaparáty ukládají snímky v JPEGu a to s možností volby nižšího rozlišení. Jako paměťové médium slouží klasický MemoryStick, Sony nepoužilo menší variantu DUO. Pro přenos do počítače jsou fotoaparáty vybaveny klasickým USB 1.1 s podporou Storage Class i PTP protokolu.
Objektiv fotoaparátu má fixní ohniskovou vzdálenost 33mm při světelnosti f2.8. Přestože jde o opravdu miniaturní optickou soustavu, nabízí jak velmi slušnou kresbu, tak i automatické zaostřování (AF) či alternativně možnost volby jednoho ze čtyř fixních zaostření.
Jak již bylo řečeno místo hledáčku se používá miniaturní 1" LCD displej s rozlišením 64.000 bodů. ten je překryt ochranným sklíčkem s antireflexní vrstvou.

Funkce
Expozice je určována plně automaticky s možností volby typu scény a využívá měření se zdůrazněným středem. Clona je zřejmě fixní a časy expozice se pohybují v rozsahu 1/30 - 1/2000s. Fotoaparát dále nabízí možnost rychlého sekvenčního fotografování (2 snímky za sekundu) v rozlišení 640x480 a záznam videa ve formátu MPEG.
Oba modely jsou vybaveny interním miniaturním bleskem se čtyři režimy včetně redukce červených očí. A jako doplněk si Sony neodpustilo několik speciálních režimů jako je černobílé snímání či Sepia.

Praktické zkušenosti
Prvn,í co uživatele modelu řady U osloví, je jistě precizní zpracování v kombinaci s elegantním designem. Podobně jako vyšší modely mobilních telefonů, jsou i fotoaparáty Sony U koncipovány jako jisté společenské symboly. Pokud s červeným, modrým či stříbrným Učkem dorazíte do společnosti, jistě vzbudíte patřičnou pozornost.
Po technické stránce oba modely příjemně překvapí kvalitou obrazu a možná trochu zaskočí omezenou funkčností. Snímky jsou velmi dobře prokreslené a barevně vyvážené. Při slabším osvětlení fotoaparát trochu víc saturuje barvy a začíná vystupovat mírný šum, ale obojí jsou zřejmě důsledky posunu citlivosti v kombinaci s doostřováním. Ve formátu 10x15cm vypadají snímky z obou modelů velmi dobře. Ve formátu 13x18cm výrazně lépe dopadají snímky z U20.Co se týče omezené funkčnosti, tak pro opravdu komfortní užívání jsme u fotoaparátu postrádali dvě věci. Tou první je alespoň minimální digitální zoom, který by přidal fotoaparátu na flexibilitě. Tou druhou je možnost přepnutí na bodové měření expozice. U světelně náročnějších scén vyžaduje slušný výsledek experimentování s opakovaným namačknutím spouště.

Hodnocení
Oba dva modely nabízejí prakticky stejné vlastnosti, takže volba mezi U10 a U20 je pouze otázkou volby rozlišení. Díky celkové jednoduchosti patří mezi nesporné výhody obou fotoaparátů mobilita, jednoduchost ovládání a také vysoká rychlost. Fotoaparáty jsou po odsunutí krytky prakticky okamžitě připravené fotografovat a prodleva na spoušti je také minimální. Díky těmto vlastnostem můžeme vřele doporučit jako elegantní kapesní zápisníčky momentek z každodenního života.
Pokud oba modely srovnáme s konkurencí na trhu, získáme zajímavý obrázek. Nejblíž k těmto fotoaparátů má Casio EXILIM 1, 2 a Fuji F402. Ve srovnání s těmito konkurenty pro Sony hovoří zejména podlouhlý tvar, který je mnohem skladnější a praktičtější pro každodenní užívání. Srovnání s fotoaparáty jako Minolta DiMAGE X, Canon IXUS V3 či Fuji F401 pokulhává, protože Sony fotoaparátům chybí zoom. Fotoaparáty Sony U10 a U20 jsou tedy zejména jednoduchými a elegantními společníky pro nenáročné fotografy s náročným společenským životem.

:: Ukázkový snímek z U10 v rozlišení 640x480 (64kB)
:: Ukázkový snímek z U10 v rozlišení 1280x960 (220kB)
:: Ukázkový snímek z předprodukčního vzorku U20 v rozlišení 1600x1200 (350kB)

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: