Poodhalená překvapení veletrhu photokina 2002 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

Poodhalená překvapení veletrhu photokina 2002

28. srpna 2002, 00.00 | Co se očekává na nejvýznamnější světové fotografické akci, která koncem září zřejmě značně zamíchá trhem s digitální fotografií? Jaké rozlišení a konstrukci budou mít nové modely? Připravili jsme souhrn některých oficiálních i neoficiálních zpráv.

Veletrh photokina 2002, který proběhne od 25. do 30.9.2002 v Kolýně nad Rýnem v SRN, se začíná blížit a jednotliví výrobci pomalu odhalují svoje plány pro podzimní a zimní období. Digitální fotoaparáty představované v srpnu a v září si právě na photokině odbudou veřejné premiéry a měly by se velmi rychle dostat na trh. Většina českých zastoupení slibuje, že v průběhu října nejpozději začátkem listopadu se všech novinek dočkáme u nás, takže na co se můžeme těšit?

xD Picture Card
První významnou oficiálně představenou novinkou letošní photokiny budou nové paměťové karty formátu xD. Za jejich uvedením v život stojí společnosti Fujifilm a Olympus, které teď postupně představují nové fotoaparáty s těmito novými paměťovými kartami. O těch jsme informovali již v samostatných článcích ( zde, zde a zde), nicméně postupně se mezi odbornou veřejnost dostávají i další neoficiální informace. Dá se předpokládat, že na photokině se rozroste počet společností podporujících těchto nový formát, dost možná by se mohly objevit alternativní aplikace mimo foto segment a hlavně se dozvíme přesně cenovou politiku obou společností. Informace vám s největší pravděpodobností přineseme již 25. září, protože společnosti plánují tiskové konference už na 24.9.

5 miliónů bodů pro každého?
Zatím není jasné, zda photokina přinese nové vyšší rozlišení do amatérské kategorie, ale již nyní je jasné, že právě rozlišení 5mil. bodů se stane mnohem dostupnějším. Za novou dostupností bude stát zdánlivě drobná změna, kterou je uvedení CCD snímače s rozlišením 5 mil. bodů s úhlopříčkou 1/1.8". Zatím se produkovaly snímače s výrazně větší plochou, což je výrobně sice jednodušší, ale znamená nutnost konstruovat speciální optiku pro fotoaparáty s tímto vysokým rozlišením. U modelu s 2,3 a 4MPix rozlišením se totiž nejčastěji používala právě úhlopříčka 1/1.8".
Nový snímač, který bude rozměrově shodný s nižšími verzemi snímačů, tedy půjde použít do původních těl fotoaparátů a často i s původně konstruovanou optikou. Příkladem může být Olympus Camedia 5050Z či již oznámený Kyocera Finecam S5 a další modely budou jistě následovat.

Místo sublimace služby
Dalším trendem, který je čím dál patrnější u řady výrobců je odklon od osobních sublimačních tiskáren. Jejich provoz je poměrně drahý, a proto si tato zařízení nezískala takovou oblibu, jakou výrobci očekávali. Naopak stále roste zájem o služby digitálních minilabů, takže řada výrobců se tímto směrem postupně přeorientovává. Je jedno, zda zákazníkům nabídne plnokrevný digitální minilab, inkjetové řešení či kiosek se zabudovanou produkční sublimační tiskárnou. Důležité je zbavit zákazníky břemene nákupu tiskárny, kterou používá jen nárazově a zároveň dát prostor pro uživení fotografickému retailu. Příkladem z praxe může být chování českého Fujifilmu, který vůbec již nedováží osobní sublimační tiskárny a soustřeďuje se na podporu minilabů vybavených stroji Frontier.

Dostupnější SLR zrcadlovky
Od únorového veletrhu PMA 2002 uběhlo půl roku a za tuto dobu se výrazně propadly ceny amatérských digitálních fotoaparátů, tedy zejména těch kompaktních. Proto se dá předpokládat, že pokud se na photokině objeví nějaké poloprofesionální SLR zrcadlovky, jako že by měly, tak jejich cena stlačí cenu stávajících produktů stejné kategorie výrazně pod hranici 90.000Kč, kolem které se nyní prodávají. Jediné co by mohlo tento trend oddálit by byla případná špatná dostupnost produktů, která je v této kategorii častým a pro spotřebitele velmi nepříjemným úkazem.

Závěr
O tom, že letošní photokina bude převážně digitální dnes již pochybuje jen málokdo. Samozřejmě víme i o novinkách v klasické oblasti, budou filmy od Kodaku, zrcadlovka od Canonu a jistě řada dalších zajímavostí, ale digitální technika má jednoznačně zelenou. Na photokině se očekávají dvě možná dokonce tři desítky nových modelů digitálních fotoaparátů, které rozhodně zamíchají trhem. Máme se na co těšit a s naším serverem můžete být minimálně zprostředkovaně přitom. Již dnes pracujeme na přípravách online zpravodajství.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: