InkLink a SmartPad - digitální náčrtníky - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

InkLink a SmartPad - digitální náčrtníky

14. března 2002, 00.00 | Digitální náčrtník představila na letošním CeBITu firma Seiko Instruments - a to hned ve dvojím provedení. Mohou tato zařízení suplovat funkci tabletů?

Hlavní sponzoři
zpravodajství CEBIT 2002

pro pre-press

pro tiskové technologie

pro digitální fotografii
Partneři: IIYAMA, TALLY

V úvodu je sice řečeno "digitální náčrtník", ale paradoxně - právě papír, na který se píše, není digitalizovaný vůbec (na rozdíl například od elektronického papíru) a jeho úloha je prostá - většině z nás je přece jen bližší a příjemnější dělat si rychlé poznámky a náčrtky na kus papíru. Oba "náčrtníky" se starají o to, aby podobné obrázky nekončily tak, jak končívají kousky papíru s důležitými telefonními čísly, ale aby se každá čára dostala rychle a snadno do PC nebo PDA, kde je možné ji patřičně uchovat, zařadit, archivovat, začlenit do dalších dokumentů - prostě zapojit do digitálního workflow. Idea je v případě "chytrých zápisníků" podobná - to, co uživatel kreslí na papíře, se souběžně objevuje v PC nebo PDA. Způsob digitalizace se však u obou „chytrých zápisníků" liší.

Ink Link
Nejdůležitější součástkou je v tomto případě souprava klipu, kterým sepnete štůsek papírů, případně ho upevníte na blok, a pera InkLink. Úkolem klipu je zaznamenávat a přenášet souřadnice pera. Data putují kabelem do PC nebo PDA (podmínkou je v tomto případě operační systém Windows, resp. Palm OS). Malůvky či poznámky jsou ukládány jako bitmapové obrázky (ve formátech .bmp, .jpg nebo .png).

InkLink
InkLink

SmartPad 2e
Další náčrtník je určen primárně pro PDA. Zaznamenávání dat v tomto případě obstarává podložka, fungující na principu tabletu - samotná data se poté přenášejí infračerveným portem. Poznámky se ukládají opět jako bitmapy - ve formátech .jpg, .bmp, .png, u Palmů jako .bmp, .gif nebo .edf. SmartPad 2e je kompatibilní s těmito zařízeními:

Pocket PC:Compaq IPAQ, HP JOrnada, Casio, Toshiba, Nec atd.
Palm OS: Palm III a vyšší, V/Vx, m100/105/125, m500/505, Handspring Visor, Sony Clié, IBM WorkPad a HandEra.

SmartPad2e
SmartPad 2e

Závěr
Princip obou zápisníků sice vychází z tabletu, ale suplovat ho samozřejmě nemůže - žádné ukládání do vektorů, žádná podpora přítlaku, rovněž rozlišení výstupu může těžko odpovídat nárokům grafika. Tyto ambice však ani SmartPad, ani LineInk nemají - jejich účelem je rychle a snadno digitalizovat poznámky a náčrtky, které je sice jednodušší kreslit na papír - ale pokud jde o jejich uchovávání (nemluvě o integraci do jiných dokumentů), vítězí počítač.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Reportáže  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: