CeBIT 2002: UllmanMouse - superergonomická myš - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

CeBIT 2002: UllmanMouse - superergonomická myš

19. března 2002, 00.00 | Při pohledu na počítačovou myš, kterou na CeBITu vystavuje švédská společnost Ullman Human Design Company, se zrychlí tep nejednoho nešťastníka odsouzeného dlouhé hodiny mučit svou končetinu klikáním. UllmanMouse je totiž myška superergonomická.

Hlavní sponzoři
zpravodajství CEBIT 2002

pro pre-press

pro tiskové technologie

pro digitální fotografii
Partneři: IIYAMA, TALLY

Nákres UllmanMousePočítačová myš - byť sebelépe padnoucí do ruky - je už z podstaty nástrojem pramálo ergonomickým. Nutí totiž bezbrannou končetinu vykonávat ultrajemnou práci - nikoliv však prostřednictvím ruky a především prstů, které jsou k tomu určeny, ale rovnou celé paže. A kdyby jen na chvíli - většina uživatelů však tráví svíráním myši celé hodiny. Není divu, že čím dál tím větší část počítačové populace trpí některým projevem tzv. Mouse Arm Syndrome - v lepším případě jde o ztuhlý krk a pobolívající zápěstí, v horším může dojít až k trvalému postižení tělesné schránky.

Řešení, jak podobným zdravotním problémům předejít, představila na CeBITu švédská společnost Ullman Human Design Company, která se vývojem ergonomických pomůcek všeho druhu zabývá už řadu let. Ať už jde o produkty vlastní (UllmanChair, UllmanCockpit pro záchranné lodi) nebo na zakázku (např. pro Ericsson, Volvo, US Navy atd).

UllmanMouse
Na první pohled vypadá Ullmanova počítačová myš jako pero k tabletu, zaparkované v držátku. Na druhý pohled je patrný kloub, kterým je "pero" připojeno k základně. Myš totiž kombinuje výhody pera a pevné základny. Držet pero je z ergonomického hlediska výrazně výhodnější, než svírat počítačovou myš, protože práci obstarávají prsty a ruka, nikoli celé předloktí. Základna s optickým senzorem zase umožňuje provozování myši na většině povrchů bez nutnosti tabletu či podložky.

UllmanMouse v akci
UllmanMouse v akci

Samotná myš je třítlačítková s rolovacím kolečkem umístěném hned u základny "pera". Použitelná je jak pro praváky tak pro leváky, pro stolní počítač i notebook - u posledně zmíněného je velkou výhodou, že myš potřebuje k obhospodaření celé pracovní plochy velmi málo místa, což už při práci ve stísněném prostředí člověk ocení. Práce s myší je příjemná - je snadno ovladatelná, reaguje rychle a přesně a především - skutečně dobře se drží a používá (včetně rolovacího kolečka). Navíc funguje bezchybně ve všemožných úhlech i při nejrůznějších nestandardních způsobech držení (ne každý drží pero tak, jak ho v první třídě učili).

Detail kolečka na základně UllmanMouse
Detail kolečka na základně UllmanMouse.

Do volného prodeje by se měla myš dostat v létě 2002. Do té doby by měla být UllmanMouse k mání přes internetové stránky - na těch však prozatím nebyl objednávkový formulář k nalezení.

Podle informací z CeBITu chystá společnost na příští veletrh uvedení ergonomické klávesnice. Podle prvních kusých informací půjde o zcela odlišnou konstrukci, než současné "ergonomické klávesnice".

Technické parametry:
Rozlišení: 800 ppi
Maximální rychlost: 35 cm/s
Výška: 165 mm
Základna: 47 x 67 mm
Váha: 40 g včetně kabelu

Windows
Windows 95, 98, ME, NT 4 - service pack 3 nebo pozdější, 2000, XP
USB port nebo

PS2

Mac
Macintosh 8.51 nebo vyšší, včetně Mac OS X
Pro iMac je nutný update 1.1.
USB port

Jiné platformy:
standardní USB ovladač pro myš
USB port

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Reportáže  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: