HP představilo dva nové digitální fotoaparáty pro masový trh - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

HP představilo dva nové digitální fotoaparáty pro masový trh

14. března 2002, 00.00 | CeBIT 2002: Společnost Hewlett-Packard představila na veletrhu dva nové digitální fotoaparáty určené pro masový spotřební trh. Přinášíme exkluzivní informace a fotografie nejnižšího a nejvyššího modelu produktové řady digitálních fotoaparátů HP.

Hlavní sponzoři
zpravodajství CEBIT 2002

pro pre-press

pro tiskové technologie

pro digitální fotografii
Partneři: IIYAMA, TALLY

Na první pohled by se mohlo zdát, že HP na letošním ročníku CeBitu polevilo v prezentaci svých produktů. Jednotlivé expozice jsou menší, méně bombastické a například i tisková konference se nesla ve výrazně skromnějším duchu. Místo vystoupení Carly Fioriny přenášeného živě do celého světa letos na tiskové konferenci vystoupili "pouze" tři top zástupci HP Europe, a to v improvizované diskusi. A právě o diskusi letos HP jde. Se sloganem "IT starts with you" se společnost rozhodla výrazně přiblížit návštěvníkům, odborníkům i novinářům. Ubylo společenských akcí a přibylo meetingů, rozhovorů a osobních setkání či prezentací. Právě díky "one to one" setkání s evropským produkt managerem pro digitální fotografii Janem Woelflem vám nyní přinášíme exkluzivní informace a fotografie.

Produktová řada DF pro první pololetí 2002
HP má v tomto okamžiku již zcela jasno v tom, jaké produkty bude nabízet v první polovině letošního roku. Půjde o dobře známé fotoaparáty photosmart 318, 612 a 715, které jsou na českém trhu poměrně dobře známé a budou v nabídce minimálně do července letošního roku. Nově tyto fotoaparáty doplňují dva modely prezentované na CeBITu. Prvním je model ps120, který zde má světovou premiéru a my jsme byli jedni z prvních, kteří s ním mohli fyzicky pracovat. Druhým je ps 812, který sice byl představen již na Comdexu a prezentován na PMA 2002, ale i ten má v Evropě veřejnou premiéru.


Tisková konference HP

HP tedy bude nabízet pět modelů s rozlišením od 1MPix až po 4Mpixely s tím, že se hodlá výhradně soustřeďovat na masový spotřební trh. Podle Jana HP nehodlá v dohledné době měnit zásadně složení nabídky produktů, neplánuje uvedení fotoaparátů mimo masový trh a dokonce na červenec připravuje uvedení nástupců tří končících produktů s podobnými technickými vlastnostmi.


Nové modely. Vlevo 120ka, v pravo 812

Vývoj se v HP soustřeďuje v tomto okamžiku zejména na firmware, další softwarové komponenty a služby spojené s fotografií. Ať už jde o přímý tisk či třeba odesílání fotografií do digitálního minilabu, což v USA již běží jako zkušební projekt. HP předpokládá, že nejpozději v roce 2005 dojde k prudkému růstu významu služeb na úkor samotné produkce fotoaparátů a snaží se na tuto situaci připravit.


ps 812+ vč. kolébky

HP photosmart 812 a 812+
Osmsetdvanáctka je v mnoha ohledech přelomovým fotoaparátem v historii HP. Jde o první fotoaparát této značky s rozlišením 4 mil. bodů. Také jde o první fotoaparát HP využívající místo CompactFlash karet karty SecureDigital (SD). A v neposlední řadě jako první implementuje technologii ephoto share ve spojení s datovou kolébkou.
Pokud se na fotoaparát podíváme zevrubněji zjistíme, že jde o poměrně netradiční přístroj. Ps 812 je plně automatický kompakt nabízející extrémně jednoduché ovládání. Designově poměrně nenápadný fotoaparát se může pochlubit napájením z pouze dvojice tužkových baterií s tím, že pokud se jedná o akumulátory, lze je dobíjet přímo ve fotoaparátu. 4Mpixlový CCD snímač pro HP vyrábí Sony, stejně jako pro většinu konkurentů. 3x optický zoom doplňuje až 7x digitální zvětšení, takže HP prezentuje fotoaparát jako až 21x zoom.
Fotoaparát lze zakoupit samostatně nebo v balíčku s datovou kolébkou. Kolébka umožňuje snadný přenos fotografií přes USB do PC, přímý tisk na libovolnou tiskárnu HP vybavenou USB portem či například přímé propojení do televizoru. Samotná kolébka stojí 99 EURO, balíček i s fotoaparátem poměrně příjemných 777 EURO.


Oba dva fotoaparáty mají velmi jednoduché ovládání

HP photosmart 120
Stodvacítka je "drsný low-end", jak jej doslova popsal produkt manager HP. Slůvkem "drsný" se v HP rozumí použití CMOS snímače s rozlišením přesně jeden milión bodů, fixního objektivu a extrémně zjednodušené funkce. 120ka je v podstatě skoro stejně velká jako 812 a dokonce je o něco těžší, protože používá čtyři tužkové baterie. Ovládání je extrémně jednoduché, což demonstruje například 2x skokovitý digitální zoom.
Přestože HP tento fotoaparát navrhovalo jako maximálně jednoduché řešení za necelých 160 EURO, vybavilo přístroj duální pamětí a rozhraním USB 2.0. Kromě 4 MB interní paměti fotoaparát umí pracovat i s kartami CompactFlash typu I a pracovat jak s USB 1.1, tak i s fullspeed USB 2.0.

Hodnocení
HP nikdy nebylo fotografickou společností, a proto se logicky soustřeďuje zejména na využití digitální fotografie ve spojení s domácím tiskem, ve kterém představuje světovou jedničku. Tomuto záměru odpovídá i zacílení produktů. V tomto okamžiku jsou všechny digitální fotoaparáty HP plně automatické kompakty za příznivé ceny. HP se soustřeďuje zejména na zjednodušování užívání a daří se mu. Ne náhodou v loňském roce prodalo dle našich odhadů kolem 5.000 kusů digitálních fotoaparátů jen v ČR.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Reportáže  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: