Copernic Summarizer: Nemáte čas číst? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

Copernic Summarizer: Nemáte čas číst?

22. března 2002, 00.00 | Nemáte čas číst dlouhé texty? Summarizer vám je zkrátí třeba na 5% a máte po starostech.

Hlavní sponzoři
zpravodajství CEBIT 2002

pro pre-press

pro tiskové technologie

pro digitální fotografii
Partneři: IIYAMA, TALLY

Mezi tzv. Hot Topics se na CeBITu 2002 dostal i software od Softline AG, Copernic Summarizer. Jeho základní vlastností je zmenšit text na minimální délku při zachování informační hodnoty. Software vyškrtá ty méně podstatnější věty a nechá jen jádro, jež by mělo čtenáři stačit. Celý problém tkví v tom, aby program správně rozeznal informaci důležitou od informace podřadné. Označení slova za podstatné závisí na dvou faktorech: počtu opakování v textu a pak na místě, kde se nachází ve větě. Právě toto rozpoznávání na základě gramatiky je kámen úrazu. Program podporuje angličtinu, němčinu, španělštinu a francouzštinu, našinec má bohužel smůlu. Tím se pro nás ovšem nestává nepoužitelným - právě pokud nekomunikujete některým z těchto jazyků, může vám mnohdy usnadnit práci. Zmenší počet vět, kterým musíte porozumět, abyste pochopili text.

Nejdůležitější vlastnosti programu:

  • Copernic Summarizer může analyzovat text jakékoli délky a vytvořit z něj souhrn délky podle zadání uživate. Pracuje s dokumenty ve Wordu, webovými stránkami, PDF soubory, e-mailovými zprávami (Outlook, Outlook Express) a nebo se schránkou.
  • Integruje se do běžně používaných programů. V nástrojových lištách se objeví ikona, po kliknutí na ní se spustí Summarizer a provede souhrn textu. Podporovány jsou programy: Internet Explorer, Netscape Navigator, Adobe Acrobat, Acrobat Reader, Outlook Express, Eudora, Microsoft Word, a Outlook.
  • Pracuje i současně se surfováním po www stránkách. Copernic LiveSummarizer pracuje v okně Internet Exploreru a jak si prohlížíte stránky, provádí jejich zkrácení. Rychleji budete vědět, zda je text pro vás důležitý či nikoliv.
  • Při browsování filtruje reklamy a další nedůležitý materiál. Využívá k tomu patentovanou technologii WebEssence.
  • Snadno se ovládá a uživatel se může soustředit na práci.
  • Výsledný souhrn může být vytištěn, uložen (text, Microsoft Word, HTML, XML) nebo poslán e-mailem.
  • Plovoucí lišta umožňuje přístup k nejdůležitějším vlastnostem programu. Textový dokument stačí vložit do "Drop Box", nato se spustí Summarizer a text zpracuje.

Souhrn novinového článku

Chcete-li si produkt vyzkoušet, máte možnost: 30-denní trial verze (4,8 MB). Program je dostupný pro Windows 95/98/Me/NT/2000/XP. Jeho cena je 59,95 dolarů, což je však bez podpory češtiny až příliš.

Dnešní informacemi přesycená doba si žádá podobné programy. Každý nemá sekretářku, aby mu zjišťovala podstatné informace, a ačkoliv tento program asi těžko nahradí člověka, rohodně se jedná o zajímavý nápad a jakýsi první krok k podobným rozeznávacím automatům pro práci s textem, určených pro běžné uživatele. A na závěr malé upozornění tvůrců programu studentům: program nedokáže adekvátně zpracovat uměleckou literaturu, Goethův Faust je rozhodně mimo schopnosti tohoto programu.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: