Z CeBitu: Jak HP podporuje Macy? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

Z CeBitu: Jak HP podporuje Macy?

CeBIT HP Hewlett

15. března 2002, 00.00 | Uvedení nových produktů společnosti HP zde na CeBitu se pro nás stalo vhodnou příležitostí pro bližší pohled na podporu HP pro operační systémy Mac OS – jak starší verze (Mac OS 8.6 a Mac OS 9), tak pro nový Mac OS X.

Hlavní sponzoři
zpravodajství CEBIT 2002

pro pre-press

pro tiskové technologie

pro digitální fotografii
Partneři: IIYAMA, TALLY
Uvedení nových produktů společnosti HP zde na CeBitu se pro nás stalo vhodnou příležitostí pro bližší pohled na podporu HP pro operační systémy Mac OS – jak starší verze (Mac OS 8.6 a Mac OS 9), tak pro nový Mac OS X. O současné situaci a výhledu na nejbližší budoucnost jsme se bavili s panem Winfiedem Tilke, který má na starosti Mac-kompatibilní produkty v oblasti Evropy, Blízkého východu a Afriky.

HP ve středu 13. března oznámilo mnoho nových produktů, které kromě Windows podporují i Mac OS. Konkrétně se jedná o novou řadu integrovaných produktů all-in-one HP OfficeJet d, které v sobě vždy spojují inkoustovou tiskárnu, skener a kopírku, jednotlivé varianty se od sebe liší například podporou pro faxování, možností tisku přímo z paměťových karet digitálních fotoaparátů a podobně. Další nová multifunkční zařízení (tiskárna, skener a kopírka) vycházejí z běžných laserových tiskáren HP LaserJet, jeden nový model je postavený na základě HP DesignJet 800ps, tedy velkoformátové inkoustové tiskárny. Přehled ukončují nové digitální kamery HP Photosmart 120 a 812.

Všechna nově uvedená zařízení mají jak podporu pro Mac OS, tak pro Mac OS X (kromě DesignJet cc800ps, který ovladače pro Mac OS X nemá). Podle informací, které jsme získali od HP, jsou například nové digitální fotoaparáty podporované již přímo v Mac OS X (resp. minimálně HP Photosmart 812, ohlášený už v lednu na CES). Zajímalo nás však také, jak je na tom podpora dalších zařízení – především těch, které jsou v současné době v prodeji. Podle informací, které jsme získali, všechny produkty, které jsou nyní prodávané, obsahují podporu pro Mac OS 9 a významná většina také pro Mac OS 8.6 (výjimky tvoří všechny All-in-one produkty a některé z nových multifunkčních zařízení založených na HP LaserJet).

Podpora zařízení pro Mac OS X se zatím výrazně liší, často model od modelu v rámci jednoho typu produktů. Začít můžeme digitálními fotoaparáty a skenery. Zatímco všechny fotoaparáty jsou podporované, zatím neexistují ovladače pro žádný ze skenerů HP Scanjet (kromě Agfy, která své stolní skenery už neprodává, nemá ovladače ani žádný jiný výrobce). Původně HP plánovalo uvedení betaverzí ovladačů pro skenery právě na CeBitu, což se bohužel nepodařilo, ovladače by však měly být dostupné již v dubnu. V tomto směru HP označuje za viníka především Apple, který průběžně mění podmínky a specifikace, a tak ztěžuje práci vývojářům.

Také u laserových tiskáren jsou ovladače pro všechny modely již v Mac OS X, naopak starší modely vícefunkčních zařízení postavených na LaserJet tiskárnách ještě podporu pro Mac OS X nemají – nově ohlášené modely ji však již obsahují.

V oblasti inkoustových tiskáren se situace liší opravdu u každého modelu – některé tiskárny mají ovladače již přímo v Mac OS X, pro některé modely se teprve chystají a budou dostupné na jaře letošního roku. U některých modelů nebude možné využít všechny funkce (například HP DeskJet 1220/ps nebude možné používat v PostScript modu). Obdobná je i situace u profesionálních inkoustových tiskáren DesignJet. Majitelé ColorPro GA mají smůlu, jejich tiskárna nebude podporovaná vůbec, ostatní modely už buď ovladače mají dostupné na webu HP, případně jsou ve vývoji. Vzhledem k tomu, že se situace průběžné mění, je ideální se kvůli konkrétnímu modelu podívat na webové stránky HP, věnované Mac OS X, které najdete na adrese www.hp.com/go/macosx.

HP předpokládá, že bude i nadále podporovat všechny své „grafické“ produkty i pro Maca, pochopitelně včetně ovladačů pro Mac OS X (uvidíme, jak dlouho budou výrobci podporovat i starší systémy). Pokud by bylo nutné z ekonomických důvodů ustoupit z podpory některých modelů, například tiskáren, jednalo by se s největší pravděpodobností o nejnižší modely. Uživatelé Maců si totiž obvykle pořizují spíš produkty z oblasti střední až vyšší třídy, méně kupují nejlevnější zařízení.

HP podle všeho přechod na Mac OS X nečiní větší problémy, kromě podpory skenerů, se kterou se podle všeho trápí všichni výrobci. Je pozitivní, že jsou nyní podporované i všechny inkoustové tiskárny z řady DeskJet – v tomto segmentu byl před několika lety poměrně dlouhý výpadek, který nastal díky zrušení řady DeskWriter, určené přímo pro Macy. Apple měl nabízet vlastní tiskárny s enginem od HP (a HP tedy zrušilo vlastní tiskárny, aby Applu zbytečně nekonkurovaly), ovšem po příchodu Steva Jobse byly tiskárny ukončené – a u HP nastala v produktech citelná „díra“, kterou zaplnily jiné značky, například Epson.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Skenery  

 » Rubriky  » Reportáže  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: