Softwarové firmy na CeBitu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

Softwarové firmy na CeBitu

Cebit Software

14. března 2002, 00.00 | První den CeBitu jsme navštívili stánky významných hráčů v oboru, jako je Adobe, Quark či Corel a také některých dalších společností. Jaké novinky jsme objevili a jaký máme pocit z CeBitu po prvním dnu?

Hlavní sponzoři
zpravodajství CEBIT 2002

pro pre-press

pro tiskové technologie

pro digitální fotografii
Partneři: IIYAMA, TALLY

Na největší evropské výstavě výpočetní techniky, komunikací a dalších příbuzných oblastí nechybí ani společnosti z oblasti předtiskové přípravy a grafiky. První den veletrhu jsme navštívili především stánky významných firem v oboru a podívali se, co zde najdeme.

Začneme pochopitelně u Adobe (hala 4, stánek G67), jehož stánek je ověnčený hesly "Tools for the New Work" (zda s jedná o náhodnou či úmyslnou podobnost s New York se nám nepodařilo vypátrat). Zde je jasná orientace na německé zákazníky, všechny prezentace probíhají v němčině a jiné než německé materiály nejsou k dispozici. Každopádně jsou k vidění všechny nové produkty, ohlášené v poslední době, včetně Photoshopu 7. Během dne probíhají "velké" prezentace a na jednotlivých pracovištích je možné se podívat na jednotlivé produkty. Kromě této centrální prezentace je Adobe na výstavišti přítomné na dalších stáncích, například spolu s Applem u Olympusu.

Další je abecedně Corel, který má svůj stánek v hale 6 (stánek G20) spolu s většinou ostatních společností zabývajících se grafikou. Corel zde ukazuje některé své produkty na samostatných prezentačních strojích, v přilehlém "kině" poté probíhají velké veřejné prezentace. Corel je vstřícnější k zahraničním návštěvníkům, neovládajícím němčinu, prezentace jsou v angličtině. Corel od začátku roku neuvedl žádné nové produkty, uživatelé tady mohou vidět nejdůležitější produkty Corelu pro PC i pro Maca.

Kousek vedle Corelu má stánek Quark. Zde je pochopitelně v centru zájmu QuarkXPress 5.0, nově dostupný i ve verzi Passport. Passport verze podporuje i jiné jazyky než angličtinu, zatím však není jasné, kdy bude k dispozici česká verze. Na náš oblíbený dotaz ohledně verze pro Mac OS X jsme se dočkali pouze maximálně neurčité odpovědi - což jsme však předpokládali.

Hned přes uličku je stánek domácí německé společnosti Helios. Ta je výrobcem serverového řešení pro předtiskovou přípravu, provozovaných na UNIXových systémech. Kromě souborových serverů pro Maca a PC, které jsou základem celého řešení, a které také fungují jako tiskové servery, jsou k dispozici OPI server (pro snadnější práci s velkými obrazovými daty), PDF Handshake pro práci s PDF soubory a PrintPreview pro nátisk souborů. Helios zde na CeBitu prezentuje nové betaverze svých produktů, ovšem už i právě prodávaná verze je dostupná i pro Mac OS X a Mac OS X Server.

Zastavili jsme se také na stánku belgické firmy I.R.I.S., která je určitě povědomá minimálně některým uživatelům skenerů. Jedním z jejich produktů je Readiris Pro, OCR program pro stolní skenery, který se bunduluje například ke skenerům Agfa nebo k zařízením od HP. Dnes byla ohlášená nová verze tohoto programu, Readiris Pro 7 Mac, která obsahuje několik nových vlastností. Především je nyní nativní pro Mac OS X, kromě toho obsahuje další zlepšení: nová verze OCR engine, možnost výstupu do PDF (pouze u Mac OS X), podpora pro zpracování výstupů z digitálních fotoaparátů, automatická detekce orientace stránky, podpora více jazyků (více než 90), přičemž novinkou je podpora asijských jazyků. Dále nyní program dokáže sám vyrovnat natočení šikmo položené předlohy a také odstraňovat "všechny malé tečky", které mohou rušit kvalitu rozpoznávání. Snad zůstane diakritika. Z CeBitu si vezeme program na testování do redakce, takže se mu v brzké době podíváme blíž na zoubek.

Novinek jsme zatím v softwarové oblasti objevili poskrovnu, uvidíme, co na nás chystají ostatní firmy. Na rozdíl od jiných odvětví však softwarové grafické firmy s žádnými převratnými novinkymi na CeBitu zatím nepřišly. V příštích dnech samozřejmě navštívíme další společnosti z oboru, můžete se tedy těšit na další aktuální zpravodajství.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Reportáže  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: