Může být Sony jedničkou na trhu DF? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

Může být Sony jedničkou na trhu DF?

4. dubna 2002, 00.00 | Jaké jsou plány společnosti Sony v oblasti digitální fotografie, to nám odhalili dva zástupci evropského PR oddělení na veletrhu CeBIT 2002. Jsou vize Sony reálné?

Hlavní sponzoři
zpravodajství CEBIT 2002

pro pre-press

pro tiskové technologie

pro digitální fotografii
Partneři: IIYAMA, TALLY

Jednou z nepřehlédnutelných novinek letošního CeBITu byla poměrně razantní změna v oborovém rozložení veletrhu po jednotlivých halách. Velkou radost tato změna jistě udělala evropské pobočce společnosti Sony, která se tak mohla po několika letech strávených v trochu odstrčené hale 13 přesunout do reprezentativní a prostorné haly číslo 2. V té Sony zabralo skoro 1/3 plochy a ve velkém stylu převádělo návštěvníkům své aktivity v oblasti výpočetní techniky, Foto-videa a pochopitelně Audia. Kromě návštěvy veřejné části expozice se nám letos podařilo probojovat i do VIP sekce a posléze i zázemí Sony a navíc jsme měli možnost skoro dvě hodiny diskutovat se dvěma nejvýše postavenými pracovníky evropského PR oddělení. Pro krátký rozhovor si našel čas pan Georges Gérard, general manager PR oddělení a naším průvodcem se stal Matthias Colli, Senior Manager z téhož oddělení. Oba pánové během rozhovoru prokázali nečekaně vysokou úroveň informovanosti i o konkrétních produktech a poskytli nám řadu zajímavých informací. Zde jsou ty nejdůležitější a nejzajímavější.

Strategie Sony v oblasti IT
Sony VAIO je značkou, kterou není potřeba představovat snad žádnému Japonci a například i většina Američanů tuto značku dobře zná. Sony v této produktové řadě nabízí širokou nabídku přenosných počítačů od subnotebooků až po špičkově výkonné notebooky. Pod značkou VAIO se dále prodávají klasické PC desktopy a také pracovní stanice. Nicméně pro většinu Evropanů je VAIO buď zcela neznámou záležitostí, popřípadě je nedostupné. Pochopitelně jsme se zajímali o to, proč tomu tak je.
Podle pana Gérarda je strategie Sony taková, že pro jednotlivé kategorie produktů provádí oddělenou klasifikaci trhu. V té se hodnotí nejen velikost trhu, ale i dostupná infrastruktura poboček a partnerů, pozice konkurence na trhu a předpokládaný dosažitelný podíl na trhu. Jednoduše řečeno Sony v žádném případě nechce hrát druhé housle a nezačne dodávat produkty bez investic do infrastruktury, zajištění servisu apod. Z tohoto důvodu se produkty řady VAIO prodávají pouze ve vybraných zemích Evropy a Česká republika mezi ně zatím nepatří. Pan Colli nevyloučil změnu této situace, protože k hodnocení jednotlivých trhů dochází průběžně a Sony IT již v tuto dobu úspěšně do ČR dodává monitory a displeje, nicméně žádný konkrétní termín nám neposkytl.


Jeden z nových desktopů Sony VAIO

Digitální fotografie je jedním z aktuálně nejvýznamnějších segmentů pro Sony
Oba dva pánové potvrdili, že Sony v tomto okamžiku investuje extrémně vysoké prostředky a úsilí do prosazení se v oblasti digitální fotografie. Jde o technologii, která velmi dobře zapadá do celkové strategie společnosti a dostává se jí aktuálně velké priority, což koneckonců dobře dokumentovala i samotné expozice na CeBITu.
Navíc Sony nechce zůstat pouze u produkce snímačů a výroby techniky. Po americkém trhu by velmi brzy měla do Evropy dorazit kampaň se sloganem "Print by Sony", která provází novou generaci sublimačních tiskáren od kapesních až po automatizované kiosky či retail řešení. Sony vlastními silami vyvíjí řadu online aplikací a spolupracuje s řadou partnerů, aby dokázalo nabídnout uživatelům služby spojené s fotografií a pochopitelně se snaží prosadit myšlenku spolupráce nejrůznějších zařízení prostřednictví technologií jako je MemoryStick, Bluetooth, WiFi apod.


Tradiční doomy Sony k CeBITu již prostě patří

Nejširší portfolio digitálních fotoaparátů na trhu
Přestože se u nás nenabízejí všechny aktuálně vyráběné modely digitálních fotoaparátů, i na našem trhu má Sony jedno z nejširších portfolií. Od fotoaparátů zapisujících na 3,5" diskety, před přístroje s CD-RW mechanikou, miniaturní fotoaparáty řady "P" až po klasické DSC modely. Podle pana Colliho Sony neočekává problémy s příliš širokým portfoliem produktů, se kterými se potýkají někteří konkurenti. Naopak vedení koncernu vsází na to, že široká nabídka dokáže uspokojit všechny zákazníky z masového segmentu trhu a společnost přitom dokáže dostatečně rychle reagovat na potřeby trhu.
Na náš přímý dotaz nám bylo sděleno, že všechny produktové řady si vedou v celosvětovém měřítku velmi dobře, i když některé modely mají větší oblibu ve specifických regionech. To odpovídá i naší lokální zkušenosti, protože například disketové modely Mavica nejsou zdaleka tak populární jako například v USA. Přesto je Sony považuje dále za perspektivní řešení, které hodlá dále rozvíjet.

Sony nepůjde do PROSUMER a PROFI oblasti DF
Podle pana Colliho Sony v tomto okamžiku svými produkty pokrývá celou cílovou skupinu uživatelů, kterou hodlá v blízké budoucnosti oslovovat. Překvapivě otevřeně přiznal, že Sony nemá potenciál na to, aby konkurovalo zavedeným fotografickým značkám v oblasti PROSUMER a PROFI, tedy ve fotoaparátech s výměnnou optikou, jako jsou nový Canon EOS D60, Nikon D100 apod. Sony se hodlá soustředit na masový amatérský trh podobně jako například HP a využít při tom své značky a vazby na spotřební elektroniku a oblast digitálního videa.

MemoryStick zatím zůstává na 128 MB
Koncem loňského roku se hodně spekulovalo o tom, kdy Sony představí novou generaci paměťových karet MS s vyšší kapacitou. Hovořilo se o 256 MB a 512 MB kartách ve spojitosti s PMA, případně s CeBITem. Bohužel ani na jedné z akcí Sony oficiálně nic takového nepředstavilo. Logicky jsme se tedy zajímali o to, kde je problém.
Oba dva pánové nás ujistili, že po technologické stránce je připravena výroba obou zmíněných kapacit a že Sony je schopno zahájit produkci během velmi krátké doby. Nicméně podle studií, které má Sony k dispozici, zatím není ze strany zákazníků dostatečně velký zájem o vyšší kapacitu, a proto se zatím výroba nerozjela. Sony navíc necítí výraznější konkurenční tlak a nepovažuje za problém ani skutečnost, že paměti SD, za kterými stojí odvěký rival Matsushita, kapacitu 512MB nabízejí. Prostě kdo chce vyšší kapacitu musí počkat na to, až Sony usoudí, že nastal ten pravý čas. Bohužel. Kromě toho na evropský trh zatím nemíří ani všechny MS moduly, takže například o Bluetooth si můžeme nechat jen zdát.


Prezentace digitálních fotoaparátů

Může být Sony jedničkou na trhu DF?
Cíle jsou podle manažerů PR oddělení v případě Sony jednoduché, být jedničkou na trhu ve všech oblastech, ve kterých se angažuje. Zní to poměrně neskromně, ale v oblasti digitální fotografie to není až zas tak nereálné. Uvědomme si, že před dvěma lety byl podíl Sony na trhu zanedbatelný a dnes patří prakticky všude do první trojice. V některých segmentech se dokonce podle IDC na Evropském trhu dostalo na vedoucí pozici, ale tyto údaje je nutné brát s jistou rezervou. Navíc konkurence na masovém trhu sílí, což krásně ilustruje nová Minolta DiMAGE F100, která jako by Sony P9 z oka vypadla.
Celkově tedy rozhodně lze předpokládat, že Sony bude hrát jednu z vůdčích rolí na trhu. Na druhou stranu se nedá očekávat, že by se mu podařilo strhnout na sebe nějaké dominantní postavení, na to je digitální fotografie již poměrně stabilní. Trochu otazník visí aktuálně nad konceptem MemorySticku, který ve srovnání s loňským CeBITem příliš nepokročil. Navíc SD paměti stále získávají na oblibě, což z MS pamětí dělá ještě více uzavřené řešení, do kterého reálně investuje stále pouze Sony.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Reportáže  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: