3D perlička z CeBITu: Egisys Internet 3D - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

3D perlička z CeBITu: Egisys Internet 3D

18. března 2002, 00.00 | Egisys rozhodně nepatří mezi neznámé firmy. Jak byly prezentovány její produkty a vize trojrozměrného Internetu na CeBITu 2002?

Stánek softwarové firmy Egisys nebyl na první pohled ničím výjimečný. Na několika monitorech se pohybovaly virtuální modely lidí, aut, elektronických hraček. Důležitým byl ten fakt, že všechny byly připraveny pro vstup do kyberprostoru.

Avatar Lab
Prezentovaný software Avatar Lab od Curious Labs byl naprogramován s ohledem na širokou veřejnost. Jeho ovládání zvládne opravdu každý, stačí umět klikat myší. V pěti krocích lze vytvořit virtuální postavičku, již lze využít ve vlastních stránkách, poslat e-mailem anebo ji vsadit do virtuálních světů Adobe Atmosphere. Při zrození člověka (nebo i jiného tvora) pomáhá uživateli velká knihovna částí těla a oblečení.


Avatar Lab: oblékáme

Pro každou část těla je zde několik již navržených a otexturovaných objektů - kalhoty, trika, boty. Krom toho se v prvním kroku volí velikosti jednotlivých partií těla. Celým modelem se dá rotovat, takže uživatel má kontrolu nad správnými proporcemi. Ovšem to by k tomu nejdůležitějšímu, tedy personalizaci, nestačilo. Avatar Lab dokáže využít fotografie (stačí dvě - zpředu a ze strany) a vymodelovat podle nich i hlavu uživatelova avatara.


Avatar Lab's Face Room: slečna dostává tvář

Po vytvoření hlavové části podle fotografií lze přidat ještě doplňky jako brýle apod. Ve čtvrtém kroku se nastavují přesné barvy a textury, aby výsledek nevypadal jak Michael Jackson po prvních plastikách. Poslední krok má za úkol rozpohybovat model definovanými akcemi. Pohyby, jež zvolíte, budou následně k dispozici i na vyexportované HTML stránce.

Podívejte se na ukázku takového exportu (celý 3D model má kolem 300kB). K prohlížení je využit plug-in Viewpoint, pokud jej nemáte nainstalovaný, prohlížeč by vás k tomu měl vyzvat. Několik ukázek použití 3D postav na webových stránkách najdete na webu Egisys.de.

Ukázku světa s avatary si po nainstalování Adobe Atmosphere Browser plug-inu můžete prohlédnout na webu Curious Labs - Curious World.

Demoverzi produktu si můžete stáhnout zde. Avatar Lab pracuje pouze na platformě Windows (Win98, WinME, Win2K, WinXP Pro, WinNT 4.0), spotřebuje 100 megabajtů na disku, a minimální velikost paměti je 64MB. Cena produktu byla stanovena na 69 dolarů.

Poser 4 - Pro Pack
Avatar Lab vychází z technologie 3D grafického software Poser, určeného pro vytváření a animování postav. Je zaměřen na profesionální práci, ale ovládání je intuitivní a uživatel se může soustředit jen na práci se samotným 3D objektem.


Poser: uživatelské rozhraní

V pravém menu lze nastavovat pro každou část těla její velikost, relativní otočení, pozici atd. Nutno podotknout, že se software chová inteligentně, i když uživatele neomezuje v nastavení jako: obrať hlavu o 180 stupňů dozadu. To už je na grafikovi, aby rozpoznal, zda je ten konkrétní pohyb nebo pozice těla možná. Animace se dělají snadno pomocí klíčových pozic, podobně jako třeba ve 3D Studiu. Software samozřejmě sám dopočítává trajektorii mezi keyframy.

Pro Pack je rozšíření samotného Poseru 4, umožňujícího export nejen do LightWave nebo 3D Studia Max, ale také podporuje Flash a Viewpoint. Dalším vylepšením je mimo jiné třeba skriptování v Pythonu a hlavně rozsáhlejší databáze postav a textur.

Demoverze Poser Pro Pack je stejně jako finální produkt dostupná jak pro Windows tak pro Macintosh (ne však MacOS X). Cena tohoto doplňku Poseru 4 je 210 Eur.

Office Advantage
Plugin pro Microsoft PowerPoint a Excel má za úkol dodat prezentacím a grafům třetí rozměr. Výsledky odpovídají požadavkům po náročnějším prezentacím a přitom jejich vytvoření trvá několik okamžiků.


Vytvoření sloupcového grafu na jedno kliknutí


Uživatelské rozhraní Office Advantage

Díky AntiAliasingu vypadají výsledné grafy velice pěkně. Dá se k nim také přibližovat, stejně jako ve Viewpoint prezentacích. Office Advantage je v současné verzi 1.2 použitelná pro Office 97 a 2000 (Win 98, Win 2000 a Win NT). Cena tohoto produktu je 135 Euro.

Komunita
Kolem Curious Labs se vytvořila široká platforma uživatelů, kteří nabízejí své modely ke stažení (zadarmo i za poplatek). Přímo na stránkách firmy jsou odkazy na zdroje: http://www.curiouslabs.com/community/index.html. K použití je toho nabízeno velké množství, tvůrci tím tak odpadne velké množství práce.

Závěr
Kdo není 3D je proti nám. Alespoň tak vypadá zaměření Egisysu, potažmo dceřinné společnosti Curious Labs, Inc. Svými produkty se snaží oslovit profesionální grafiky, kancelářské uživatele i internetové surfaře. Pro všechny ale nabízejí řešení nenáročné na ovládání a se spoustou doplňků. Správně si uvědomili, že software je jen polovina, podpora uživatelů je věc neméně důležitá.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Reportáže  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: