CeBIT 2002: Perličky z inkoustového tisku - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

CeBIT 2002: Perličky z inkoustového tisku

18. března 2002, 00.00 | Co představily společnosti Hewlett Packard, Canon, Seiko, Olivetti nebo Epson? Co nového můžeme čekat v oblasti inkoustového tisku v prvním pololetí 2002?

Hlavní sponzoři
zpravodajství CEBIT 2002

pro pre-press

pro tiskové technologie

pro digitální fotografii
Partneři: IIYAMA, TALLY

Hewlett-Packard
Společnost HP věnovala tiskovým technologiím jednu samostatnou expozici, při čemž inkoustový tisk jí dominoval. K vidění bylo celé produktové portfolio od miniaturní fototiskárny, až po velkoformátový tisk. HP v inkoustovém tisku v podstatě na CeBITu nepředstavilo nic zcela nového, ale zaměřilo se na praktické předvedení stávajících řešení. Velký důraz byl kladen na fototisk a multifunkční zařízení.
Mimochodem zde byl v praxi prezentován i model DesignJet 50ps, který by se měl již brzy objevit na trhu a to včetně slibovaného řešení pro Remote Proofing. Ten byl na CeBITu předváděn v praxi a nevypadá špatně.


Expozice HP věnovaná tisku

Seiko Precision
Ochránci autorských práv se snaží zabraňovat duplikaci stříbrných disků přibližně stejně urputně, jako ji de facto výrobci hardwaru podporují. Seiko představilo na svém stánku barevnou tiskárnu určenou pro potisk CD a DVD disků, model CD Printer 2500. Tím chce uspokojit zvyšující se poptávku po domácí výrobě kvalitně vypadajících médií, k čemuž se dosud běžně používané samolepicí papíry příliš nehodí. Maximální rozlišení tiskárny je 2880 x 720 dpi. Součástí dodávky za 420 Eur budou i rámečky pro média.


Seiko CD Printer 2500

Olivetti
Italská společnost Olivetti se rozhodla investovat do vývoje tisku na jiný materiál než papír. Hlavním tahákem stánku v hale č.1 byla inkoustová tiskárna určená na potisk skla, dřeva, keramiky nebo plastiku. Předváděný model byl funkční, byť ještě nebyl kompletní. Za šest měsíců, kdy má tiskárna přijít na trh, si tedy budete moci vykachličkovat koupelnu třeba články z Grafiky.
Dalšími zajímavými kousky byla tiskárna určená pro potisk kůže malými vzory - ne nadarmo nese označení "Tattoo" - a tiskárna tisknoucí na oplatky poživatelným inkoustem. Souhlasíte-li tedy se rčením, že láska prochází žaludkem, pak jste těmi správnými zákazníky pro Olivetti - vytiskněte si svého partnera a snězte ho.
Olivetti nabízí i další, konvenčnější inkoustové tiskárny. I zde však vybočuje z řady běžných tiskáren pro domácnosti a zaměřuje se na mobilní tiskárny. Jejich předností je pochopitelně malá velikost a lehkost, jedná se především o již známý model Nomad-Jet 100 nebo JP 90 Plus.

Canon
Canon představil nový model inkoustové tiskárny určené pro fototisk BubbleJet S820, vycházející z předchozího modelu S800. Tiskárna pracuje v rozlišení 1200 x 2400 dpi při velikosti bodu 4 pl. Plocha A4 papíru je využita úplně celá, žádné bílé okraje nebudou rámovat fotografie. Tiskárna je schopna vytisknout jednu takovou fotografii ve velikosti A4 ve dvou minutách. Hlava nese šest barevných zásobníků, dvě z nich jsou zvláště určené pro optimální barevné podání kůže. Spojen s počítačem zajišťuje buď paralelní port nebo USB, podporovanými platformami jsou Windows (95, 98, NT 4.0, 2000, XP) a MacOS(i MacOSX). Pro zákazníky je však změnou nejpříjemnější pokles ceny o plných 40% oproti předchozímu modelu.
Pod označením Canon S820D se skrývá vylepšený model určený pro přímý tisk fotografií z přenosných médií. K tiskárně vůbec nemusí být připojen počítač. Podporovanými médii jsou ATA Flash, Compact Flash I/II, SmartMedia, Memory Stick. Krom toho lze také připojit digitílní fotoaparát přímo přes USB rozhraní. Volitelným doplňkem je LCD diplej (1,5 palce) pro prohlížení fotografií přímo na tiskárně. Cena tohoto modelu by se podle našich informací měla pohybovat kolem 459 Eur.


Canon S820D v plné výbavě

Epson
Epson představil nový model určený pro amatérské a poloprofesionální uživatele, Epson Stylus Photo 950. Stejně jako nový model od Seika zvládá přímý potisk CD. Barevné zásobníky jsou oddělené, takže i Epson jde cestou levnějších provozních nákladů. Tiskárna nabízí rozlišení 2880 x 1440 dpi při obsahu jedné dávky inkoustu až 2pl. Cena tohoto modelu byla stanovena na 473 Eur.


Potisk CD dle EPSONu

Závěr
Vývoj tiskáren směřuje jasně k větší univerzálnosti. Prezentované výrobky zvládají tisk na nestandardní materiály, zvláště se prosazuje přímý potisk CD. S vývojem digitálních fotoaparátů a jejich stále masovějšího rozšíření přibývá i tiskáren určeným právě pro jejich tisk. Díky větší konkurenci v tomto segmentu roste i jejich dostupnost pro běžného uživatele. Rozšiřuje se počet tiskáren s oddělenými barevnými zásobníky, což umožňuje částečně snižovat provozní náklady.
Po stránce konstrukční a technologické se však nedá očekávat nic převratného. Jak piezo technologie, tak termální inkoustový tisk dosáhly již takového stupně vývoje, že další výrazný technologický skok není v dohledu. Výrobci se soustřeďují spíš na lepší využití stávajících technologií, zvyšování rychlosti tisku apod.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Reportáže  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: