Cebitové novinky na poli skenerů - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

Cebitové novinky na poli skenerů

14. března 2002, 00.00 | CeBIT 2002: Umax, Mustek, Genius a Plustek představily nové skenery pro amatéry i profesionály. Co můžeme v brzké době očekávat na pultech obchodů?

Hlavní sponzoři
zpravodajství CEBIT 2002

pro pre-press

pro tiskové technologie

pro digitální fotografii
Partneři: IIYAMA, TALLY

Umax AstraSlim 1200
AstraSlim se dočká omlazení, resp. vylepšení. V květnu přijde na trh nová verze s CIS sensorem pracujícím v rozlišení 1200x1200 dpi (36-bit interně, 24/48 externě). Design opět bude velice elegantní, tělo tmavě modré, víko stříbrné, tloušťka 3,4 cm. Díky na energii nenáročnému CIS snímači stačí skeneru napájení z USB kabelu. Tlačítko je stejně jako v předchozím modelu k dispozici pouze jedno - po stisku se spustí ScanManager a uživatel dostane na výběr, zda má být sken odeslán na tiskárnu, E-Mailem, Faxem či zpracován OCR. Ovladače budou dostupné pro Windows 98, Me a 2000. Přibaleným software bude Ulead Photo Express III SE a OCR Readiris. Při své velikosti a váze 1,5 kg se jedná o ideální doplněk k notebooku a nové vyšší rozlišení slibuje lepší kvalitu výstupu.

Umax Astra 6600 a 6650
Tento skener zaměřený na SOHO segment trhu představila na svém stánku firma Umax bohužel pouze jako nefunkční maketu. Prodej je naplánován na květen a bude určen především náročným amatérům. Rozlišení CCD snímače má být 2400x4800 dpi při 48-bitové barevné hloubce. O připojení k počítači se postará USB 1.1, podporovány jsou platformy PC-Windows 98, Me, 2000 a XP a Macintosh 8.6 - 9.x. Model 6650 se od 6600 liší v zahrnutí adaptéru na skenování transparentních předloh (UTC 6600). Tlačítka jsou k dispozici čtyři - E-Mail, Scan, Copy a Custom. Přibaleným software bude Adobe PhotoDeluxe HE (PC) a Adobe Photoshop LE (MAC), na rozpoznávání textu ABBYY FineReader Sprint. O ovládání skeneru se postará rozhraní VistaScan.


Nabídka Umaxu

Umax Astra 4500 Plus & Pro
Redakcí již testovaný ultrarychlý skener Astra 4500 je znovu na scéně, tentokrát s příponami Plus a Pro. Jde však pouze o změnu vybavení - verze Plus obsahuje navíc SilverFast a Photoshop Elements, Pro je označení verze s dianástavcem TPU-4500.

Umax PowerLook 1000
PL 1000 se chlubí dvěma 1200 dpi CCD čipy, v konečném důsledku tedy dostaneme rozlišení 2400x4800 dpi (42-bit). Připojení k počítači zajišťuje FireWire a USB, podporované platformy jsou Win98 SE/ME/2000 a MacOS. Model bude dostupný ve třech verzích - Graphic, Pro a Prepress a měl by představovat jakési prosumer řešení, které na trhu zatím prakticky chybí.


Umax PowerLook 1000
  • PowerLook 1000 Graphic: UMAX driver MagicScan 4.x, Adobe Photoshop Elements
  • PowerLook 1000 Pro: Dianástavec UTA-1000, UMAX driver MagicScan 4.x, binuscan PhotoPerfect CMYK & RGB, Adobe Photoshop Elements, rámečky pro skenování průsvitných a negativních předloh
  • PowerLook 1000 Prepess: Dianástavec UTA-1000, UMAX driver MagicScan 4.x, Lasersoft Silverfast Ai 5.x, IT8-targets [R/T], Adobe Photoshop Elements, rámečky pro skenování průsvitných a negativních předloh

Maximální denzita adaptéru má být 3.0D.

Mustek BearPaw 4800 TA PRO
Výrobce levných řešení útočí i na profesionální sféru. Skener má být jednouše ovladatelný pomocí pěti tlačítek (je z řady BearPaw). Připojení k počítači zajišťuje USB 2.0. K dispozici bude i moderní software na úpravu fotografií a rozpoznávání písma.


Mutek Be@rPaw

Mustek ScanExpress A3 USB
Narozdíl od předchozího modelu Musteku tento nebyl na stánku k dispozici (ale bylo nám slíbeno, že na CeBITu bude snad o víkendu) ale na webových stránkách firmy o něm jsou informace již k dispozici. Jedná se o stolní skener pro formát A3 s CIS snímačem, rozlišením 300x600 dpi a interní barevnou hloubkou 48 bit. Připojit lze skener k PC (Windows 98, Me, 2000) nebo Macintoshi přes USB verze 1.1.

Genius ColorPage - HR7X Slim
Pěkným designem se může pochlubit novinka od KYE. Víko i podstavec jsou vyrobeny z bílého plastu, vršek těla ve tmavě modré, s pěti "japonsky" skloněnými tlačítky. Duální CCD snímač (1200x2400 dpi) pracuje interně s 42 bity. Ve víku skeneru je již zabudován dianástavec, dodávány jsou samozřejmě i rámečky. Inteligentně je vyřešen zamykací systém mechaniky, který zabraňuje poškození při jeho přenášení. Po připojení do sítě se mechanika automaticky odemkne, takže už se uživatel o zajištění skeneru nemusí vůbec starat. Přibalený software je z větší části od firmy NewSoft (Twain rozhraní PageManager, fotoeditor pro domácí uživatele Mr. Photo a profesionálněji vypadající ImageFolio). Dále je v nabídce OCR software ABBYY FineReader Sprint a Bridgewell Page abc, software určený pro tvorbu webových stránek.

Plustek OpticPro ST 12
Plustek představil celou řadu nových produktů, mezi jinými např. stolní skener s CCD senzorem s rozlišením 1200x2400 dpi při barevné hloubce 42 bitů. Jde o typický skener zaměřený na náročnější amatérské a prosumer uživatele. Ve víku má zabudovaný adaptér pro skenování průsvitných a negativních předloh. O kvalitní výstupy se má starat unikátní technologie Pixel-by-Pixel, jejíž výsledky mají být lepší než ostatních výrobců. Proč, to je však záhadou, protože informace o ní jsou tajné.


Plustek OpticPro

Přibaleného software je překvapivě mnoho - Plustek vsadil též na NewSoft: PageManager, ImageFolio, Mr. Photo, Image Explorer (achivace fotek) a PageType (program na skenování a úpravu formulářů). Kromě toho ještě OCR ABBYY FineReader Sprint 4.0, Bridgewell Page abc, Action Manager 32 (spojení skeneru s tiskárnou a modemem) a především Corel Essentials OEM.


Plustek OpticCard 600
Plustek OpticCard 600
Z jiné kategorie než všechny předchozí je tento maličký skener oceněný na iF Design 2002. Jedná se o skener určený pro snímání vizitek spolupracujícím s adresářem v počítači. Vizitka se nasnímá a software převede text a zařadí jej do příslušných kolonek. Skener je vybaven CIS snímačem s roslišením 600 dpi, podle očekávání pracuje jen ve stupních šedi (12 bit). S počítačem je spojen přes USB kabel. Dodáván má být v černém pouzdru.

Závěr
Letošní CeBIT předčil očekávání a přinesl amatérským a poloprofesionálním uživatelům značné množství zajímavých produktů. Díky použití techniky osazení dvojitým CCD snímačem vzrůstá nabídka skenerů s vyšším rolišením, jež jsou dostupné i široké veřejnosti. Pro profesionály není nabídka tolik široká, přesto tu i oni najdou zajímavé modely.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Skenery  

 » Rubriky  » Reportáže  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: