CeBIT 2002: ImageZoom - 2D ze všech stran - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

CeBIT 2002: ImageZoom - 2D ze všech stran

20. března 2002, 00.00 | Zajímavý prográmek představila na letošním CeBITu švédská firma Scalado. Umožňuje prohlédnout si na webové stránce předmět ze všech stran - a detaily, které návštěvníka zajímají, přiblížit - jako teleobjektivem.

Hlavní sponzoři
zpravodajství CEBIT 2002

pro pre-press

pro tiskové technologie

pro digitální fotografii
Partneři: IIYAMA, TALLY

Jedním z nejčastějších problémů elektronického obchodování je vysoké procento zboží, vráceného proto, že nesplnilo zákazníkovo očekávání - neměl totiž možnost si ho na stránkách pořádně prohlédnout. Pomineme-li notorický problém se zobrazováním barev (což je třeba u oblečení dost zásadní potíž), může se zbytkem podstatně pomoci ImageZoom švédské firmy Scalado.

Co ImageZoom umí?
Program vytváří interaktivní obrázky, které mohou suplovat leckteré 3D efekty. Konkrétní místa v obrázku lze označit jako hotspots - po kliknutí na tuto oblast obrázek zoomuje na detail. Každý obrázek může mít celou řadu hotspots - a detaily mohou odkazovat na další detaily, takže lze vytvořit obrázek auta, kde se dozoomujete až k těm nejmenším šroubkům. Nemluvě o tom, že při zoomování může obrázek rovněž rotovat.


Předmět na aukci

Zoomováním se dostáváme na detail podstatný pro potenciálního zákazníka.

Obrázek ale ukazuje předmět jen z jedné strany - aby došlo i na ty ostatní, umožňuje program plynule přecházet do jiného úhlu pohledu přes klikání na šipky. Zoomování na detail a přecházení do jiných úhlů pohledu lze samozřejmě libovolně kombinovat.


Obrázek automobilu zepředu

Kliknutím na "next" se dostáváme k jinému pohledu - efekt vypadá jako otáčení kostkou, na jejíchž stranách jsou fotografie auta z různých úhlů.

Automobil - tentokrát ze strany.

Jednotlivé hotspots lze opatřit poznámkami a doplňujícími texty. Funguje i opačný princip - na jednotlivé oblasti lze odkazovat hypertextovými odkazy, je možné propojit je s jinými médii a podobně.


Obrázek židle ve virtuálním obchodě

Po výběru jiné barvy dochází k záměně barvy "prolínačkou"

Výsledná barva židle - tentokrát modrá.

Obrázek kamery s textem

Po zoomování na detail se mění i doprovodný text

Jak to funguje?
Progam se skládá ze dvou částí - první je samotný editor, druhým viewer. S výjimkou konfigurace je používání editoru přístupné i naprostým počítačovým Neználkům - Všeználci zase ocení, že si při konfiguraci mohou vypnout všemožné fičurky, které aktuálně nebudou potřebovat. Editor lze propojit s ODBC databází, což podstatně ulehčuje práci s rozsáhlými obrázkovými sety na velkých webech (kupříkladu v elektronickém obchodě).

Viewer je Java applet zapracovaný do webové stránky. Vzhledem k tomu, že jeho velikost nedosahuje ani 30 kB, neublíží ani modemistům.

V praxi jsou výsledky vidět v celé řadě ukázek na stránkách firmy Scalado.

Verze a jejich schopnosti
Program se v současné době prodává ve dvou verzích - Standard Edition a Enterprise Edition.

Standard Edition
je určena především pro malé weby, kde není zapotřebí využívat databáze a lze se obejít bez některých efektů. Standard Edition umožňuje zoomování včetně volby rychlosti zoomu, vytváření hotspotů včetně dynamického „poznámkového" textu, vytváření šablon atd.

Enterprise Edition
je plnou verzí, určená především pro potřeby velkých webů, kde je nutná rychlá obměna velkého množství obrázků. Tato verze obsahuje API, vizuální vyhledávací fungkce, pseudo 3D rotace, celou řadu efektů (fade, slide), podporuje SQL a je v ní integrován FTP.

Má to smysl?
Výhody ImageZoom jsou především v tom, že klade na data pramalé nároky. Kromě toho není potřeba k prohlížení obrázků žádný zvláštní plugin a prohlížení není závislé na platformě či typu browseru.

Vzhledem k podstatě technologie, která „schovává" různé pohledy na zobrazený objekt v jediném obrázku, zabírá grafika na stránce minimum místa, což má velký význam např. při prohlížení na PDA.

Uplatnění má tento program široké - interaktivní obrázky jsou pravým požehnáním pro internetové obchodování. Stejně tak je lze ale využít i při e-learningu, v médiích (jestli platí, že jeden obrázek je lepší než tisíc slov, což teprve taková interaktivní fotka...) a podobně.

Systémové požadavky:

Minimální:
Intel Pentium II 400 MHz nebo podobně,
128 Mb RAM
30 MB na disku
Windows 98

Doporučené:
Pentium III 600 MHz (nebo ekvivalentní)
256 Mb RAM
100 MB na disku
Windows 2000

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: