Cebitový Olympus ve stylu „MAC“ - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

Cebitový Olympus ve stylu „MAC“

14. března 2002, 00.00 | Společnost Olympus představila na veletrhu CeBIT 2002 dva nové digitální fotoaparáty a zejména nový rozsáhlý program podpory platformy Macintosh. Jak se zdá, Olympus je s jablíčky velký kamarád.

Hlavní sponzoři
zpravodajství CEBIT 2002

pro pre-press

pro tiskové technologie

pro digitální fotografii
Partneři: IIYAMA, TALLY

Olympus na CeBitu pochopitelně vystavuje celé spektrum svých produktů, překvapilo nás však široké zastoupení výpočetní techniky Apple, které působilo skoro jako společný stánek obou firem. Jsou zde jak stolní Power Macy G4 s Apple LCD displeji, tak nové iMacy. Klasických PC s instalovanými Windows jsme našli doslova jen několik kusů.

V dolním patře expozice jsou prezentované jednotlivé produkty ve svých sekcích, nahoře, v prvním patře, najdete kromě několika stolů s vystavenými digitálními fotoaparáty také zhruba deset Maců, které slouží pro vyzkoušení jednotlivých produktů a jejich integrace do systému. Olympus tak spolu s Applem a produkty Adobe, které jsou na stánku také k vidění, nabízí ucelené řešení pro práci s digitální fotografií a s dalšími technologiemi.


Apple Cinema displeje na stánku Olympus

V dolní části jsou kromě produktů také "koutky" věnované některým důležitějším oblastem, například digitální pasové fotografií či "prosumer" fotoaparátům E-10 a E-20, včetně možnosti přihlášení se do online uživatelského spolku majitelů těchto oblíbených fotoaparátů.


Nový iMac opět u Olympusu

Nový Camedia Master
Podívejme se na novinky, jež jsou k vidění a vyzkoušení. Začneme softwarem, programem Camedia Master 4.0, který je dostupný pro Maca i pro PC. Díky tomuto programu může uživatel snadno pracovat s fotkou od jejího načtení do počítače, přes katalogizaci, úpravy a archivaci až po nejrůznější výstupy - tiskové, na web a podobně. Pokud vám to zní podobně jako program iPhoto od Apple, nemýlíte se, Camedia Master toho však nabízí víc. Program je shodný pro Maca i pro PC, a to v podstatě doslova, takže i v Mac verzi najdete obvyklá Windows tlačítka pro ovládání vzhledu okna.


Camedia Master 4.0

Olympus Camedia C-120
První novinka od Olympusu je určena amatérům hledajícím jednoduchý digitální fotoaparát s rozlišením 2 mil. bodů. Fotoaparát konstrukčně vychází z modelu C-100, ale je vybaven novým 2MPix CCD snímačem s poměrně malou úhlopříčkou 1/3,2". Stejně jako C-100 nabízí fixní objektiv s ohniskovou vzdáleností 35 mm, plně automatickou expozici s možností nastavení citlivosti v rozsahu 100-400 ISO a další funkce jako například záznam videa. V praxi se tedy C-120 stává nejjednodušším a s největší pravděpodobností i nejlevnějším 2MPix Olympusem, který přijde na trh. Bohužel cena ještě není stanovena a co je ještě nepříjemnější, fotoaparát se na trhu objeví zřejmě až v červnu 2002.


Olympus Camedia C-120

Olympus Camedia C-220Z
Druhá novinka je také z kategorie 2MPix a tudíž opět oslovuje amatérské fotografy. Nenechte se zmást označením, nejde o nástupce velmi populární C-200Z, která již není na trhu. Po konstrukční stránce fotoaparát vychází z jednodušší C-1ZOOM a tudíž paradoxně nenabízí některé funkce, které C-200Z měla. C-220Z například neumožňuje uživatelsky měnit citlivost snímače, balanci barev či formát jiný než JPEG.
Příjemný je extrémně kompaktní design umožněný pouze dvojicí tužkových baterií. Dá se předpokládat opět nízká cena, ale až v červnu. Navíc značení tohoto modelu je opravdu velmi nešťastné, protože nekoresponduje se srovnáním C-200Z a C-220Z.


Olympus Camedia C-220Z

Závěr
Olympus na letošním CeBITu opravdu překvapil. Zaprvé se mu poměrně úspěšně podařilo utajit své dvě digitální novinky před novináři až do začátku veletrhu. Navíc nečekaně novinky neuvedl na PMA, ale až tady v Evropě, což možná naznačuje změnu priorit. A pochopitelně největším překvapením je zcela nečekaná a náhlá orientace na platformu Apple. Tak silnou podporu "bez předchozího varování" asi nečekal nikdo. A vzhledem k tomu, že Apple se CeBITu tradičně neúčastní, působí stánek Olympusu minimálně jako neoficiální společná expozice těchto dvou společností. Uvidíme, zda jde o jednorázový počin, či začátek dlouhodobé úzké spolupráce.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Reportáže  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: