Canon s důrazem na komplexní digitální řešení - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

Canon s důrazem na komplexní digitální řešení

Canon Rozhovor

3. dubna 2002, 00.00 | V rámci veletrhu CeBIT 2002 jsme měli možnost se sejít s několika nejvyššími manažery Canonu Europe. Jaké jsou vize a cíle jednoho z nejvýznamnějších hráčů na poli digitálních periférií pro nejbližší období? Co plánuje udělat Canon pro český trh?

Hlavní sponzoři
zpravodajství CEBIT 2002

pro pre-press

pro tiskové technologie

pro digitální fotografii
Partneři: IIYAMA, TALLY

Nestává se příliš často, že by si nejvyšší vedení nadnárodních koncernů našlo čas na novináře z našeho regionu. Díky podpoře českého zastoupení se nám však podařilo zajistit exkluzivní rozhovor se čtyřmi zástupci evropské pobočky Canonu v čele s výkonným viceprezidentem panem Hiroshi Komatsuzaki. Kromě něj se čtyřicetiminutového rozhovoru zúčastnil generální manažer marketingového oddělení pan Alessandro Stanzani, pan Rainer Führes, odpovědný za obchodní strategii a pan Andrew Boag z oddělení pro styk s veřejností. Všichni tito pánové patří k vrcholnému vedení a zodpovídají za strategii a fungování Canonu v celé Evropě, tedy potažmo i u nás. A co jsme se od nich dozvěděli?

Panevropská vize se nás zatím netýká
Canon v tomto okamžiku má sice své celoevropské vedení, ale většina práce stále zůstává na bedrech jednotlivých národních zastoupení. Evropská centrála má za úkol pouze koordinaci a strategické řízení, což se v kontextu sjednocující se Evropy ukazuje jako poměrně nepružný model. Proto již začala probíhat postupná restrukturalizace, jejímž výsledkem by měl být jeden velký evropský Canon, který dokáže pružně, koncepčně a hlavně globálně reagovat na vývoj celého Evropského trhu. Podle pana Komatsuzakiho bude samozřejmě zachován zřetel na lokální specifika jednotlivých zemí, ale pouze celoevropské řízení a plánování může zajistit pružné a přitom stabilní fungování společnosti.
Bohužel Evropou je zatím myšlena pouze Evropská unie, takže pro Českou republiku zatím bezprostřední změny nepřicházejí v úvahu. Podle slov pana Führese je Česká republika zemí "druhé vlny", takže se do panevropské integrace Canonu dostane buď vstupem do EU, případně následným rozšířením již vytvořené a fungující velké Evropské centrály. To vychází z toho, že obecně postkomunistický region se vyvíjí zcela odlišně o zbytku Evropy a navíc jsou zde legislativní a administrativní překážky údajně bránící hladkému začlenění do panevropské struktury. Trochu ironicky v kontextu těchto vzletných myšlenek působil fakt, že do našeho přímého dotazu ani jeden z pánů nerozlišoval mezi "Evropou" a "Evropskou Unií".


Canon nám nabídl kromě průřezu svou strategií i průřez barevné laserové tiskárny

Plánování, dodávky a strategie
První naše konkrétní otázky nemohly směřovat jinam, než k politice dodávek nových produktů a produktů, kterých je nedostatek. Canon podobně jako řada jeho konkurentů se u některých konkrétní zejména modelů výrobků potýká s až několikaměsíčními dodacími lhůtami, které jeho dobrému jménu jistě neprospívají. Bohužel informace, které jsme dostali, nenasvědčují tomu, že by zde byla nějaká reálná šance na brzké zlepšení.
Všichni přítomní se svorně shodli na tom, že žádný z regionu Evropy není z pohledu dodávek produktů druhořadý či jakkoli diskriminovaný. Pokud tedy je u nás nedostatek některých produktů, nejde údajně ani o selhání lokálního zastoupení, ani o chybu evropské centrály, nýbrž o rozdíl mezi celosvětovou poptávkou a výrobními možnostmi.
Vše probíhá dle jednoduchého japonského modelu. Mateřský koncern oslovuje jednotlivé pobočky (myšleno v našem případě Evropskou) cca 24 měsíců předem a žádá prognózu vývoje trhu. Na základě té se pak cca 18 měsíců předem stanovují výrobní kapacity a rámcové rozdělení produktů dle regionů. V případě Evropy pak ještě dochází k dalšímu přerozdělování zdrojů na základě objednávek a možností dodávek cca rok předem. Jednoduché že?


LFP řešení

Současnost kanceláře a budoucnost domácností je jednoznačně digitální
Strategie Canonu v oblasti produktů je zcela jednoznačná. Nabídka co nejširší a nejkomplexnější produktové řady s důrazem na jednoduchá a multifunkční zařízení. Přestože stánek Canonu na CeBITu byl hodně orientován na tiskové řešení, Canon dává minimálně stejnou důležitost i oblasti Foto/Video.


Imaging dle Canonu

Co se týče digitální fotografie, jsou plány Canonu velmi smělé. Stále rozšiřuje nabídku fotoaparátů a dnes se může pochlubit již jedním z nejširších portfolií ze všech výrobců. Navíc poměrně dobře pokrývá celé spektrum uživatelů od nenáročných amatérů až pro profesionální reportážní fotografy. Podle slov pana Stanzaniho Canon spoléhá zejména na ucelená řešení například v podobě přímého tisku.
A je zde ještě jedna velmi citelná priorita. Canon jakožto jeden z mála klíčových výrobců digitální fotografie velmi silně věří v domácí tisk digitálních fotografií. S ohledem na jeho pozici v inkoustovém tisku je to zcela pochopitelné, přesto z pohledu konkurence v oblasti digitální fotografie unikátní. Například z celé Evropy Canon nabízí tisk fotografií prostřednictvím Internetu a sítě partnerů pouze ve Velké Británii.

Pro oblast kanceláří má Canon připravenu koncepci multifunkčních zařízení a program speciálních řešení pro atypické úlohy. V tomto směru prezentoval celou řadu konkrétních produktů právě na CeBITu a stejně jako HP se tak snaží uspokojit co nejširší skupinu uživatelů.


Speciální řešení na základě laserové technologie

Cíle do budoucna
Canon celosvětově hodlá v digitální fotografii zcela jednoznačně aspirovat na pozici jedničky na trhu a dle všeho toho chce dosáhnout zejména šíří nabídky a dobrým zacílením produktů. Cíl je to velmi odvážný, přesto není nereálný zejména v některých regionech.
Kancelářská technika, ať už jde o inkoustové tiskárny, laserové tiskárny, multifunkční zařízení či třeba skenery, je pro Canon velmi významným zdrojem příjmů, takže se dá očekávat neutuchající boj s největšími konkurenty, kterými jsou například HP, Minolta či Epson. Zde Canon vsází zejména na řešení šitá na míru.
A SOHO trh? Pro ten si Canon připravil novou řadu multifunkčních zařízení a vsází zejména na značku dobře známou těmto uživatelům z oblasti Foto/Video. Ani zde nelze sílu Canonu podceňovat.
Jedinou ne příliš pozitivní zprávou je, že panevropská vize Canonu z nás může udělat zemi "druhé vlny", což jistě není to nejvýhodnější postavení. Doufejme tedy, že se v praxi budou projevovat přísliby evropského vedení a český trh se nestane nevýznamnou periférií. Parametry našeho hospodářství by měly být motivem k opaku.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Skenery  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 » Rubriky  » Zprávy  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: