Barevný laserový tisk - stabilní evoluce - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

Barevný laserový tisk - stabilní evoluce

2. dubna 2002, 00.00 | Všimli jste si toho, že barevný laserový tisk pomaloučku a potichoučku začíná domácnět v nejedné kanceláři či grafickém studiu? Není se čemu divit, jde totiž o velmi vyzrálou technologii, jejíž vývoj stále pokračuje. Jaké jsou aktuální trendy?

Hlavní sponzoři
zpravodajství CEBIT 2002

pro pre-press

pro tiskové technologie

pro digitální fotografii
Partneři: IIYAMA, TALLY

Barevný laserový tisk, podobně jako všechny IT technologie, si prožil období nebývalého zájmu i období stagnace. Přeci jen je velmi úzce svázán s vývojem celého výpočetního průmyslu a pokud se dostaví recese u desktopů, nelze očekávat boom stolních tiskových technologií. Přesto právě barevný laserový tisk vykazuje velmi stabilní vývoj a to jak v oblasti vývoje, tak i prodejů. Jaké trendy jsme v této oblasti vypozorovali na letošním CeBITu?

Konsolidace trhu jak se patří
Nejde o doslova aktuální událost, ale CeBIT 2002 zcela neskrývaně odhalil, kam konsolidace trhu dnes dospěla. Na světě pracuje již jen několik vývojových týmů, o výrobu tiskových enginů se starají již jen dvě skupiny výrobců a nabídky jednotlivých konkurentů se přibližují. Pokud pomineme speciální segmenty, je nabídka všech značek na trhu velmi velmi podobná. Většina CeBITových novinek byla vidět typicky v trojím provedení a jedinou odlišností byl dodávaný software a logo na tiskárně. Nejen OEM produkce, ale i čistokrevné alianční spojování výrobců v tomto segmentu postoupilo opravdu daleko.


HP letos vsadilo na MFP verze a speciální aplikace

LED a laser v jednom šiku
Možná si vzpomenete na doby, kdy se výrobci předháněli ve vychvalování LED či laserové technologie v závislosti na tom, kterou aktuálně disponovali. Jedni tvrdili, že laser je jedinou cestou ke kvalitě a spolehlivosti, druzí naopak velebili LED technologii pro nízké výrobní náklady a vysokou rychlost tisku. Nicméně čas a konsolidace trhu tento souboj jednoznačně zatlačily do pozadí. Obě zmíněné technologie mají své výhody, a tudíž mají své místo na trhu. Ne náhodou se obou technologií využívá i v polygrafii, takže se dá jen stěží očekávat, že by některá z nich měla nějaké fatální kvalitativní či životnostní problémy. Navíc s konsolidací trhu se v nabídce některých společností objevily obě technologie, takže pak již o nějakém souboji prostě řeč ani být nemohla.

SinglePass aneb spousta humbuku pro nic
Technologie jednoprůchodového tisku měla způsobit revoluci v barevném kancelářském tisku. Nicméně již nyní je patrné, že žádná revoluce se nekoná. Technologie SinglePass si našla svojí pozici na trhu, představuje poměrně levnou cestu jak zvýšit rychlost tisku, ale to je asi tak vše. Čtyřprůchodoné tiskové enginy se dále vyvíjejí, vyrábějí a úspěšně prodávají, protože zatím nemá nikdo potřebu tak nečinit. Zákazníci zřejmě nepropadli očekávané honbě za vyšší rychlostí tisku a pouze postupně přecházejí na rychlejší modely s tím, jak obměňují svou výbavu. Kromě toho i u multipass řešení se stále daří zvyšovat rychlost tisku, takže výrobci velmi střídmě nabízejí většinou obě řešení a vyčkávají na reakci trhu.


Nová SinglePass Minolta/QMS/Fujitsu

Velmi rozvážný vývoj
Obecně se dá říct, že celý segment barevného laserového tisku se velmi stabilizoval a chová se velmi pragmaticky. Zákazníci si svoje první barevné laserové tiskárny koupili poměrně nedávno a nejsou ochotni příliš rychle obměňovat drahé stroje. Nových zákazníků sice stále přibývá, ale nárůst trhu je poměrně pozvolný a analytici postupně mírně korigují svoje předpovědi.
A výrobci? Ti díky poměrně málo konkurenčnímu prostředí spíš vyčkávají a prodávají tiskárny, které vyvinuli loni či předloni. Vývoj se omezuje v podstatě na pozvolné zvyšování rychlosti, vylepšování konektivity a rozšiřování funkčnosti. Právě v oblasti softwarového vybavení a přidaných funkcí se výrobky v jednotlivých kategoriích odlišují nejvíce.

Výhled do budoucna?
Výrobci si uvědomují, že stolní či kancelářská tiskárna za stovky tisíc korun není spotřební zboží a velmi opatrně a pozvolně inovují svojí nabídku. To samozřejmě prodlužuje morální životnost sávajících tiskáren a vzbuzuje větší důvěru v potenciálních zákaznících. Kvalita tisku je ve většině případů již na takové úrovni, že se vývoj soustřeďuje spíš na práci s barvami a zejména na doplňkové funkce zvyšující komfort uživatelů. Barevná laserová tiskárna bez ethernetového rozhraní, vzdálené web správy, přesného sledování nákladů či interního disku pro pohodlnější manipulaci s tikovými zakázkami je skoro nepředstavitelná.
Co se týče podílu jednotlivých značek na trhu, ten je velmi závislý na konkrétní rychlostní kategorii. Prim hrají ověřené značky jako např. HP, Minolta či Xerox.


Xerox vsadil na "tornado"

Pokud uvažujete o nákupu barevné laserové tiskárny, tak v celku není důvod váhat. Drtivá většina výrobců nabízí tiskárny s léty ověřenou konstrukcí, vyladěným eginem a velmi slušnou softwarovou výbavou. Přesnost a spolehlivost tiskáren pomalu roste a ceny víceméně stagnují. Pouze je potřeba si dát pozor na nejlevnější kategorii tiskáren, u kterých je stále poměrně výrazně omezena funkčnost (rozlišení, konektivita, apod.)

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: