3dscena - aktuality - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:3dscena - aktuality

Nové dítko Maxonu: BodyPaint 3D R2

1. srpna 2003, 00.00

SIGGRAPH 2003 je u konce a Maxon, podle očekávání, je tu s novou verzí velmi populárního a úspěšného texturovacího nástroje BodyPaint 3D. Mezi nejžhavější vylepšení pravděpodobně patří projection painting pro přesné kreslení na 3D objekty bez nežádoucích deformací, možnost kreslení přes více objektů najednou, nové mapovací algoritmy, 15 nových nástrojů pro práci s UV a přepracované pluginy pro vylepšení integrity s programy 3ds max, Maya a Lightwave.

Samozřejmě, BodyPaint bude dostupný jak pro Windows, tak pro Apple Macintosh. Měl by být k dispozici jako samostatná aplikace, jako nový modul nebo jako update starší verze.
Nová verze skýtá plno nových vylepšení, podrobnější informace pro nás připravila společnost Digital Media a samozřejmě Maxon.

Další informace: Maxon a Digital Media.

 

 

 

Alias|Wavefront: návrat do minulosti

29. července 2003, 00.00

Společnost Alias|Wavefront se vrátila do své minulosti; nové logo, „nové“ jméno, nové produkty.

Firma Alias vznikla v roce 1983. Od doby svého vzniku až do dnešních dní prošla, asi jako každá úspěšná společnost, mnoha změnami. Měnilo se jméno, logo, vlastnící, došlo ke sjednocení s jinou úspěšnou společností, transformací prošli i klíčoví lidé a hlavně produkty. Po 20 letech se však Alias|Wavefront vrací zpátky ke svému původnímu názvu, Alias.
Proč najednou tyto změny? Důvodů by se našlo více, ale především kvůli zbytečně dlouhému a komplikovanému názvu Alias|Wavefront, se kterým mají jazyky některých zemí značné problémy.

Změnou prošlo i logo společnosti, nyní ho tvoří dvě části; koule uprostřed a jakýsi vír okolo koule. Toto logo zpracoval jeden z předních designérů Louis Fishauf v Adobe Illustratoru, kde byla vytvořena vektorová verze. Následně převedená do Mayi a díky NURBS technologii byla transformována do 3D podoby.
Jak by jste asi čekali, i web dostal novou podobu. Podle presidenta Alias Douga Walkera se mají 3D umělci v příštích pěti letech opravdu na co těšit.

Další informace: Alias.

 

 

 

Turtle renderer pro Mayu

28. července 2003, 00.00

Popsán jako „radikálně rychlejší renderer pro Mayu“ s názvem odporujícím jeho přednostem, „Turtle“ (želva), Illuminate Labs odkryjí tento nový raytracer na SIGGRAPHu 2003. Turtle pro Mayu je založen na renderingové technologii LiquidLight, která nabízí rychlou GI a pokročilé osvětlování.

Turtle pro Mayu je v beta testování od léta 2003 a vypuštění produktu je plánováno na čtvrtý kvartál 2003.

Další informace: Illuminate Labs.

 

 

 

Malé usnadnění práce v Cinemě 4D

21. července 2003, 00.00

Server sean-paul.com vydal pár skvělých pomůcek pro usnadnění práce v Cinemě 4D.
Shortcut Sheet
List defaultních zkratek pro Cinema 4D R8.1 pro Windows I Mac. Přestože je můžete používat I ve v6 a v7, najdete nějaké změny. Dvoustranný .pdf dokument se zkratkami můžete stahnout zde. (.zip, 254KB)

Refraction Chart
List užitečných refrakčních hodnot. V .zip souboru najdete dva listy; jeden podle abecedy a druhý řazený podle hodnot. Tento list není specifický pouze pro Cinemu. Stahovat můžete odsud. (.zip, 33KB)

SLA Noise Chart
Schéma, které obsahuje příklady různých funkcí BhodinutSLA Noise. Velmi užitečné. Stahujte zde. (.zip, 170KB)

Další informace: Sean-Paul.

 

 

 

Digitalní anarchie přichází s novou sadou filtrů

18. července 2003, 00.00

Digital Anarchy, jeden z předních poskytovatelů speciálních filtrů a efektů pro produkty Adobe, Apple a Discreet, včera oznámil dostupnost Anarchy Toolbox for After Effects. Anarchy Toolbox je sada devíti nástrojů pro tvoření široké škály efektů jako kreativní rozostření, záře, různá zkroucení a deformace a utility.
Hodně z nových filtrů Anarchy Toolbox se uplatní především na černobílých obrázcích k dosažení potřebných efektů a zvýšení flexibility.

Zde je výpis devíti kreativních nástrojů: anarchist edge, designer blur, path distort, gradient path, noise complex, smotth tiler, reSizer, advanced displacement map a color sampler.
Anarchy Toolbox je dostupný za speciální zaváděcí denu $129. Sada pluginů je kompatibilní s Adobe After Effects 4.1 a vyšší. Pro více informací, ukázek a demových filtrů navštivte stránku Digital Anarchy.

 

 

 

Další sada textur zdarma od NewTeku

17. července 2003, 00.00

NewTek oznámil vydání v pořadí již třetí edice kolekce textur. Stejně jako předchozí edice, i tato obsahuje 50 high-resolution textur, které jsou k dispozici k bezplatnému downloadu.
NewTek plánuje čas od času vydat doplňkové sady high-resolution textur. Textury třetí sady obsahují dřevo, kov, oblohy, přírodu a kámen.
Každá textura je ve formátu .jpg a má rozlišení 1600x1200.

Textury jsou volně stažitelné na této adrese.

Další informace: NewTek.

 

 

 

mental ray DVD pro Mayu

15. července 2003, 00.00

Společnost Mesmer, Inc. vydala DVD produkt „Real Maya mental ray“ pro uživatele Mayi a animátory, kteří potřebují dosáhnout mimořádných stupňů fotorealismu. Šest měsíců ve vývoji, DVD „Real Maya mental ray“ je obrovským zdrojem, obsahující více než 3 hodiny hotové práce z původních 40 hodin hrubé práce.
Jak už název napovídá, DVD obsahuje tutoriály pro asi nejlepší renderingový engine, který je pro Mayu k dispozici - mental ray.

Náměty obsahují Pixel Displacement, Procedural Shaders, Scene optimization, Motion Blur, Global Illumination, Caustics, Final Gathering, Volume Lighting, Image Based Lighting a vice.
DVD může být objednáno přímo přes www.mesmer.com a nebo přes www.amazon.com.
Podrobnější informace o produktu najdete zde.

Další informace: Mesmer.

 

 

 

Nová soutěž pro uživatele Cinemy 4D

8. července 2003, 00.00

Německý server c4d-lounge.de vyhlásil svoji vůbec první soutěž. Název soutěže je „Character in an embarrasing situation“ (Postava v nějaké trapné situaci). A jak už název napovídá, půjde především o humor.

Základní pravidla:
- Software: pouze Cinema 4D! (žádný automatizovaný Software není povolen (Poser atd.)).
- Pouze jeden obrázek na každého účastníka.
- Žádná postprodukce není povolena (vše musí být uděláno přímo v Cinemě 4D).
- Obrázek by měl být v rozlišení 1024 x 786, formát .jpeg/.jpg.
- Objekty musí být vytvořeny výhradně pro tuto soutěž.

Poslání příspěvku:
- Pošlete zdrojový .c4d soubor (+ textury, jestli nějaké jsou) + finální rendering na
- Všechny složky musí být v zazipovaném souboru pojmenovaném „vaseprijmeni.zip“
- Předmět emailu : Contest
- A Vaše poštovní adresa

Konečný termín soutěže je sobota 30. srpna. No a jaké čekají na vítěze ceny? Nooo, především pluginy jako třeba Add-The-Sea, DPInstantTree, SniperPro, DeepCutLiner a jiné.
Tak Cinemáci, směle do toho, ať ukážeme němcům, že i češi umějí dělat špičkovou 3D grafiku :)

Další informace: C4d-Lounge.

 

 

 

Snadné tvoření rostlin v 3ds maxu a Autodesk VIZu

7. července 2003, 00.00

Bionatics oznámili vydání EASYnat v2.0 pro Autodesk VIZ a 3ds Max. EASYnat v2.0 nyní začleňuje hybridní modeling, již dobře známý z natFX, pro rychlé a jednoduché modelování rostlin s minimem polygonů.
EASYnat umožňuje uživateli jednoduše simulovat a umisťovat 3D, botanicky správné, rostliny jakéhokoliv věku. Uživatel může generovat a různě poupravovat jakoukoliv z 300 rostlin.

Kompatibilní jak s Autodesk VIZ, tak s 3ds max, EASYNat dovolují architektům vytvářet realistické vegetace. Bionatics, jak je u nich dobrým zvykem, poskytují plně funkční 30ti denní triální verzi, kterou si můžete stáhnout zde.
EASYnat v2.0 základní sada je nabízena ze cenu $495 s 10 rostlinami dle Vašeho výběru. Dodatečné rostliny mohou být zakoupeny on-line. Do 31. srpna bude EASYnat k dostání za $360.
Upgrade z EASYnat v1.0 na v2.0 bude za cenu $300.

Další informace: EASYnat

 

 

 

Kaydara tasí MOTIONBUILDER 5

2. července 2003, 00.00

Kaydara Inc. ohlásila připravované vydání MOTIONBUILDERu 5, nejnovější verze mocné real-timové 3D aplikace pro animování postav.
Kaydara zakládá na ověřené tradici co se týče MOTIONBUILDERu- unikátní fotorealistický renderingový engine, „chytrá“ technologie postav (HumanIK), komplexní ovládání postav jednoduchá tvorba animací.
Michel Besner, prezident Kaydary komentoval takto: „Vize Kaydary je splňovat požadavky nových typů animačních nástrojů, které umožňují animátorům jakýchkoliv dovedností realizovat své sny.“

MOTIONBUILDER 5 přirozeně podporuje výměnný FBX formát. FBX je široce podporovaný formát pro výměnu dat a 3D obsahu mezi různými 3D softwary. Podporuje např. 2D3, Alias|Wavefront, Autodesk/Discreet, Softimage, NewTek, DI-O-Matic, Digimask, ElectricImage, InSpeck, Maxon, Motek, Face2Face, QEDsoft, Virtools, Reflex3D, Turbosquid, Vicon, Wings3D a Zygote.

Nová podpora ve verzi 5 obsahuje OBJ, DXF, 3DS, mp3, ACC a již zmíněný FBX fomát (včetně Wings3D a RealViz).
Kaydara MOTIONBUILDER 5 bude k dispozici v srpnu 2003 pro Windows 2000, Windows XP a Mac OS 10.2 a vyšší. MOTIONBUILDER 5 je oceněn na $995 a MOTIONBUILDER 5 Professional na $3,495.

Další informace: Kaydara Inc.

 

 

 

Strana výpisu

9

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: