CeBIT 2002 - Hanoverská hvězda nebo propadák? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Zprávy

CeBIT 2002 - Hanoverská hvězda nebo propadák?

CEBIT

8. března 2002, 00.00 | Nejen u nás, ale i ve všech ostatních civilizovaných zemích se vedou již nějakou dobu diskuze o smyslu, směrování a budoucnosti veletrhů. CeBIT patří k těm nejvýznamnějším, takže může sloužit jako dobrý vzorový příklad. Jaká jsou očekávání spojená s letošním ročníkem a jaká je realita?

Hlavní sponzoři
zpravodajství CEBIT 2002

pro pre-press

pro tiskové technologie

pro digitální fotografii
Partneři: IIYAMA, TALLY

CeBIT 2002 je nejvýznamnějším evropským veletrhem IT a telekomunikačních technologií. Skoro 1/4 výstavní plochy bývá tradičně věnována oborům, které Grafika On-line alespoň částečně zpravodajsky pokrývá, takže je pochopitelně veletrh ve středu našeho zájmu. Jaké jsou však jeho vyhlídky necelý týden před otevřením bran? Co nás čeká v Hanoveru a má smysl se tam vypravit?

Řeč čísel
Již nyní jsou k dispozici oficiální informace o veletržní ploše a počtu přihlášených vystavovatelů. I letos půjde o akci vskutku gigantickou. Takřka 8.000 vystavovatelů se bude prezentovat na celkové ploše přesahující 400.000 m2. Zní to bombasticky, pro město to bude znamenat tradiční kolaps a to nejen dopravní, ale je nutné tato čísla hodnotit v širším kontextu. Při pohledu do historie totiž zjistíme, že v podstatě již čtvrtým rokem se žádný z číselných ukazatelů prakticky nemění. Ani počty vystavovatelů, ani plocha. Na jednu stranu jde o úspěch ve srovnání například se stagnací výstavnictví u nás, na druhou stranu viditelně veletrh již dosáhl hranice svých možností.

Svět se ale změnil
Přestože základní čísla nenaznačují nějaký zajímavý vývoj, CeBIT bude letos zřejmě výrazně odlišný od předchozích ročníků. Změnilo se totiž poměrně výrazně složení přihlášených vystavovatelů. Výrazně ubylo zahraničních vystavovatelů z ekonomicky vyspělých zemí jako je USA, Velká Británie či Francie. Pokles počtu účastníků je vůči loňskému roku cca třetinový. Německých vystavovatelů je stále cca polovina a naopak přibylo společností z ostatních regionů. Například i Česká republika letos zažije rekordní účast 24 společností.
Příčiny tohoto trendu jsou zcela zjevné. Největší ekonomiky stagnují ať už pod vlivem hrozby terorismu či vlastních vnitrostátních problémů a dynamika se přesouvá do jiných regionů. I dříve zcela opomíjená CEMEA (střední a východní Evropa + jižní Afrika) získává na důležitosti, protože jako jeden z mála regionů vykazuje zajímavé růsty.

Význam veletrhu se také změnil
Přestože ubylo vystavovatelů z USA, je z pohledu amerických firem veletrh zřejmě velmi důležitý. Podle dostupných informací přinese CeBIT letos výrazně víc celosvětových novinek než v loňském roce. Například Minolta či Olympus, které na nejvýznamnějším americkém veletrhu fotografické techniky PMA nepředstavily žádné nové produkty, podle neoficiálních informací na CeBIT chystají řadu překvapení. Podobně je tomu i u dalších výrobců. Jak si tedy vysvětlit tento kontrast?
Dle všeho zde hraje roli snaha o úsporu nákladů. Řada výrobců je oficiálně na veletrhu zastoupena svou německou dceřinou společností, nikoli mateřskou společností či jejím zastoupením. Řada nadnárodních gigantů se totiž v období recese začala nenápadně regionálně rozdrobovat.
Dále je potřeba vzít v potaz, že vývoj se v poslední době výrazně koncentruje a dochází ke slučování různých společností. Výsledkem je tedy papírový úbytek zejména velkých společností.

Internet vs. veletrhy
Při většině diskuzí o budoucnosti veletrhů je jedním z nejčastějších argumentů skeptiků Internet. Médium, které je nadnárodní, stále více interaktivní a hlavně extrémně levné. V případě CeBITu však Internet není konkurentem, ale jedním z významných témat. Možná i právě proto si CeBIT zachovává stále vysokou přízeň návštěvníků i vystavovatelů. Není možné hodnotit akci před jejím začátkem, ale podle dosavadních informací od vystavovatelů je naopak Internet hnacím motorem vývoje a zařízení, které není připojeno k síti, nemá šanci na úspěch. Navíc pořadatelé CeBITu nepodceňují propagaci na Internetu a využívají jej v plné šíři k propagaci veletrhu zejména v Německu.

On-line zpravodajství
Jak je myslím ze předchozího patrno, je se nač těšit a Grafika Publishing se samozřejmě bude snažit přinést co nejkvalitnější zpravodajství přímo z veletrhu a to již v průběhu akce. Server Grafika vysílá čtyři redaktory přímo do Hanoveru a další dva jsou připraveni zpracovávat informace v Praze. Zastoupeny budou i redakce serverů MujMAC, Fotografovani.cz a WebTIP.cz s tím, že máme přislíbenu i spolupráci Ondřeje Neffa.
Připravujeme informace o nových produktech, fotoreportáže a několik rozhovorů s vystavovateli. Pokud se vše zadaří, mělo by být i nějaké to video a další doplňkové služby.

To vše je možné díky podpoře hlavních sponzorů - společností Sony, HP, Olympus, a partnerů - společností iiyama a Tecoma. Tímto jim děkujeme za podporu.

Závěr
Dle všeho bude CeBIT 2002 jedním z nejzajímavějších ročníků poslední doby. V oblasti IT se klade stále větší důraz na interaktivitu, multimedia a Internet, takže produktů zajímavých pro čtenáře Grafiky bude víc než dost. Je na zvážení každého, zda se vypravit až do Hanoveru. Pokud tam nepojedete nebo se na cestu chcete připravit, rozhodně sledujte naše on-line zpravodajství.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Reportáže  

 » Rubriky  » Zprávy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: