Rychle, účinně, barevně! - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Stolní tiskárny

Rychle, účinně, barevně!

29. března 2002, 00.00 | Barevných tiskáren bylo na CeBITu představeno povícero - hlavním trendem je rychlost, barevnost a multifunkčnost. V dnešním článku se vrátíme k několika méně známým produktům.

Hlavní sponzoři
zpravodajství CEBIT 2002

pro pre-press

pro tiskové technologie

pro digitální fotografii
Partneři: IIYAMA, TALLY

Barevný tisk se i v kancelářích stává standardem - a pokud si firemní ekonom dělá hlavu s náklady, výrobci tiskáren dělají všechno možné i nemožné pro to, aby jeho pochybnosti rozptýlili. Nové modely zařízení pro barevný kancelářský tisk představila na CeBITu většina výrobců tiskáren. Jaké další novinky jsme pro vás našli?

BROTHER
Firma Brother představila na CeBITu hned tři nové barevné tiskárny - a nádavkem malé a příjemné multifunkční centrum.

HL 2600 CN a HL 3450 CN
"Sourozenecká" dvojice tiskáren - rozdíl je především ve formátu. Prvně jmenovaná tiskne na A4, druhá na A3+ (a to poměrně sofistikovaným způsobem - včetně značek, lze ji tedy využít i na plakátový tisk, signage v rámci firmy a podobně).

Obě tiskárny zvládají tisk 6 barevných nebo 24 černobílých stran za minutu Standardní paměť má 64 MB, lze ji však rozšířit u obou modelů až na 384 MB. Maximální rozlišení u barevného tisku je 2400 dpi. Tiskárny podporují BR-Script3 (PS L3) a emulaci PCL5C/6. Tiskový server s ethernetovým rozhraním lze ovládat, konfigurovat a spravovat přes jednoduché www rozhraní zabezpečené heslem.

Kapacita tiskáren je 250 listů papíru, lze ji však rozšířit pomocí 500 listového zásobníku (model HL-2600CN o jeden zásobník, model HL-3450CN o dva). Volitelně lze obě tiskárny rozšířit také o duplex a harddisk / compact flash.


Tiskárny HL 2600 CN a HL 3450 CN

Tato vysokorychlostní tiskárna je pro kanceláře jako stvořená - výkon 16 stran za minutu (ať už černobílé nebo barevné) má na svědomí technologie single-pass, maximální rozlišení tiskárny je 1200 x 1200 dpi.

Tiskárna je obdařena CPU 64bit na 350 MHz, 64MB ostandarní paměti, rozšiřitelné až na 320MB, paralelním, USB a síťovým rozhraním, přičemž správu tiskárny lze jako u předešlých modelů obstarat přes webové rozhraní. Volitelné rozšíření zahrnuje HDD a zásobník na 1000 stránek.


Tiskárna HL 4000 CN

MFC - 590
Relativně malé multifukční centrum pro běžnou kancelář lze pořídit za 449 euro. Za tuto sumu zákazník dostane až na kancelářský stůl barevnou bublinkovou tiskárnu, barevný fax (využitelný v plné škále možností jen ve spolupráci s dalším barevným faxem), barevnou kopírku a scanner. Tiskárna za minutu vytiskne až 8 barevných stran nebo 10 černobílých, maximální rozlišení je 2400 x 1200 dpi. Paměť není nijak závratná - pouhé 4MB. MFC umí simultánně tisknout a scanovat, případně faxovat - na větší formáty než A4 je však radno zapomenout.


MFC - 590

RICOH
Ricoh uvedl na CeBITu celou řadu novinek, převážně však z oblasti černobílého tisku. Novinky v barvě byly pouze dvě.

Ricoh Aficio Colour Printer 3000
Jde o nejmenší barevnou laserovou tiskárnu na světě. Za minutu zvládá 16 plnobarevných stran nebo 20 černobílých. Zčásti díky single-pass technologii, zčásti díky výkonnému 250 MHz procesoru. Maximální rozlišení 1200 dpi. Zahřívací doba je díky technologii indukčního zahřívání také rekordní - pouze 45 sekund. Celková kapacita je 1690 listů papíru.

Síťové spojení zajišťuje Ethernet 100 base-TX/10 base-T, tiskárna ale může fungovat i bezdrátově přes Wireless LAN nebo Bluetooth.


Ricoh Aficio Colour Printer 3000

Ricoh Aficio AP3800C MF
Jde o multifunkční barevné centrum. Vysokorychlostní zařízení zvládá 28 plnobarevných / 38 černobílých stran za minutu, což činí tiskárnu jednou z nejrychlejších nejen na poli barevného, ale i černobílého tisku. Volitelný automatický duplex může produktivitu zvýšit - díky němu může být totiž oboustranný tisk stejně rychlý, jako tisk jednostranný.

Jako správné multifunkční centrum nabízí Aficio AP3800C MF celou řadu funkcí - v tomto případě kopírování, tisk a scanování, volitelně také faxování. Automatický podavač zjednodušuje scanování vícestránkových předloh - pak lze dosáhnout i rychlosti 20 plnobarevných nebo 30 černobílých scanů za minutu (jde pochopitelně o scany ke kancelářskému využití).

MFC obsahuje 40 GB HDD, které mimo jiné umožňuje uchovávání dokumentů, které lze posléze distribuovat znovu. Maximální kapacita je 3100 listů papíru ve formátech od A6 až po A3+.


Ricoh Aficio AP3800C MF

XANTÉ
Firma Xanté na CeBITu předvedla svůj produkt Colour Laser 21. Tiskárna za minutu vytiskne až 21 plnobarevných stran, maximální rozlišení je 1200 x 1200 dpi. Pokud jde o formát, podporuje tiskárna až formát 12" x 35.5" (30,4 x 90,17 cm). Tiskárna podporuje originální Adobe PostScript 3. Model 21D obsahuje duplexní jednodku, 5 GB interní HDD a 320 MB RAM, model 21HC navíc ještě vysokokapacitní zásobník.

Správu tiskárny, konfiguraci a přehled o stavu tiskárny lze obstarávat přes internet díky zabudovanému web-serveru. Mimo jiné lze tiskárně zadat až sedm mailových adres, na které se má ozvat v případě nadcházejících problémů (docházející toner či papír, problémy se součástkami atd.). Výhodou je, že hlášení mohou být preventivní, takže papír či toner stihnete doplnit dřív, než nastane kritická situace.


Colour Laser 21

EPSON
Žhavou a před veletrhem důkladně utajovanou novinkou byla na CeBITu tiskárna AcuLaser C4000. Její rychlost - 16 stran za minutu, bez ohledu na to, jde-li o tisk černobílý či barevný - napovídá, že i tento model pracuje na principu technologie single-pass. Fyzické rozlišení tiskárny je 1200 x 1200 dpi, zahřívací doba pouhých 30 sekund.

Kromě USB a paralelního portu má tiskárna rovněž ethernetové rozhraní. Standardní model má také interní duplexní jednotku dosahující rychlosti až 10 stran za minutu. Volitelně lze tiskárnu doplnit např. 1000 listovým zásobníkem, 6GB HDD a podobně.


AcuLaser C4000

Barva do každé kanceláře
Zařízení pro barevný kancelářský tisk se ve valné většině soustředí na zvyšování rychlosti tisku, aniž by tím utrpěla jeho kvalita či cena. Celá řada výrobců představila tiskárny pracující na principu single-pass, což rychlost tisku podstatně zvyšuje, aspoň pokud jde o jednostranný tisk. Je patrné, že tato technologie získává na popularitě a výrazně se zvyšuje i stupeň její propracovanosti. Čím dál tím větší důraz je samozřejmě kladen na vzdálenou správu síťových tiskáren a s tím související bezpečnostní prvky.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: