Tamron SP 90 mm 1:2,8 Di Macro VC USD - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální video

Tamron SP 90 mm 1:2,8 Di Macro VC USD

23. září 2012, 06.50 | Tamron na výstavě Photokina představil dva nové objektivy, telezoom SP 70–200 mm 1:2,8 Di VC USD a tento 90mm makroobjektiv, který si představíme jako první. Jedná se samozřejmě o redesign oblíbeného objektivu SP AF 90 mm 1:2,8 Di Macro 1:1 (model 272E), jehož prodej ovšem pokračuje dál. Nový model je vybaven novým systémem optické stabilizace obrazu VC – Vibration Compensation a pohonem systému autofokusu USD – Ultrasonic Silent Drive.

 

Aktualizovaný model objektivu Tamron SP 90 mm 1:2,8 Di Macro 01:01 VC USD (model F004) nemá jen nový systém optické stabilizace obrazu VC – Vibration Compensation a pohon systému autofokusu USD – Ultrasonic Silent Drive, má také zcela přepracovanou optickou konstrukci a celkově je koncipován pro použití v kombinaci s plnoformátovými digitálními zrcadlovkami. Nabízen bude ve třech verzích, pro fotoaparáty Canon, Nikon a Sony, tedy pro tři značky, pro které tradičně Tamron své objektivy nabízí. Na výstavě Photokina navíc všechny tři tyto značky představily své nejnovější full-frame zrcadlovky, jimiž se snaží oslovit mnohem širší okruh potenciálních uživatelů, než tomu bylo u dosavadních modelů včetně Canon EOS 5D všech tří modifikací. Ovšem kdy bude nový Tamron SP 90 mm 1:2,8 Di Macro VC USD uveden do prodeje, to na Photokině řečeno nebylo.

 

Tamron SP 90 mm 1:2,8 Di Macro 01:01 VC USD - ilustrace

 

Objektiv má clonu s optimalizovaným otvorem, který má téměř kruhový tvar v celém rozsahu nastavení, což má příznivý vliv na kvalitu rozostřených oblastí obrazu. Optickou konstrukci tvoří 14 prvků uspořádaných do 11 skupin, dva prvky v přední části jsou ze skla s mimořádně nízkým rozptylem XLD – Extra Low Dispersion a jeden v zadní části je ze skla s nízkým rozptylem LD – Low Dispersion pro snížení chromatické aberace, zvýšení ostrosti a zlepšení rozlišení obrazu. Na zvýšené kvalitě obrazu se podílí také nové antireflexní vrstvy využívající nanotechnologie. Tamron pro ně používá označení eBAND – Extended Bandwidth & Angular-Dependency Coating.

 

Tamron SP 90 mm 1:2,8 Di Macro 01:01 VC USD - schéma optické konstrukce

 

Nová technika s výrazně zlepšenými antireflexními vlastnostmi využívá nanostrukturované vrstvy (1 nm = 1/1 000 000 mm) s rozměry menšími než jsou vlnové délky paprsků viditelné části světla a Tamron je pro maximální efektivitu aplikuje na tradiční antireflexní vrstvy. Nanostruktura vrstev eBAND mimořádně snižuje index lomu při přechodu paprsků ze vzduchu do optického skla a výrazně potlačuje rozsah a stupeň odrazů. Díky integraci s konvenčním antireflexním vícevrstvým povlakem nová hybridní technologie tlumící povrchové odrazy využívá interferenční efekt mezi oběma druhy vrstev a umožňuje, aby bylo dosaženo antireflexního efektu v širším rozsahu, a to jak pásma, tak i úhlů dopadu paprsků.

 

Tamron SP 90 mm 1:2,8 Di Macro 01:01 VC USD

 

Na kvalitě obrazu se ale podílí i systém optické stabilizace obrazu VC – Vibration Compensation, který snižuje účinky chvění fotoaparátu při snímání z ruky a umožňuje pořizovat ostré snímky. Nový systém používá metodu pohybující se cívky, na rozdíl od původní stabilizace, jejíž mechanismus využíval systém s pohyblivým magnetem, přičemž relativně těžký magnet byl umístěný v blízkosti pohybujícího se optického VC prvku. V novém systému jsou polohy magnetu a cívky obráceny, VC optický prvek objektivu je připojen k cívce. Mechanismus tedy využívá pohybující se cívky a protože ta je lehká, je sníženo zatížení pohonného systému. VC systém má tři cívky, které aktivují kompenzační pohyb skupiny čoček, určených pro kompenzaci chvění, a to elektromagneticky pomocí tří keramických kuliček. Hladkého pohybu s minimálním třením je dosaženo tím, že čočky jsou drženy na místě jen kontaktem s keramickými kuličkami. Mechanická konstrukce mohla být zjednodušena a nový objektiv je více kompaktní, má menší rozměry a je lehčí. Samozřejmě je třeba uvést, že verze objektivu pro digitální SLT a případně i starší SLR fotoaparáty Sony není vybavena systémem optické stabilizace obrazu, neboť tyto přístroje mají stabilizaci obrazu vyřešenu pohybem segmentu obrazového snímače. Objektiv pro Sony je označen SP 90 mm 1:2,8 Di Macro 01:01 USD (tedy bez „VC“).

 

Tamron na Photokina 2012 - I

 

Objektiv používá systém vnitřního zaostřování IF – Internal Focus. Ostření je řešeno pohybem vnitřní skupiny čoček, celková délka objektivu se tudíž během ostření nemění. Tak je zajištěna široká pracovní vzdálenost. Systém automatického zaostřování využívá piezoelektrický ultrazvukový pohon USD – Ultrasonic Silent Drive. Systém je lehký a umožňuje tiché, rychlé a přesné automatické ostření a také flexibilně kombinovat autofokus a manuální ostření.

 

Tamron na Photokina 2012 - II

 

Tamron SP 90 mm 1:2,8 Di Macro 01:01 VC USD – základní údaje přehledně:

Optická konstrukce: 14 prvků/11 skupin, 2 členy jsou XLD a 1 LD

Úhlopříčný úhel záběru: 27 ° 02 ' (full-size zrcadlovky), 17 ° 37 ' (APS-C zrcadlovky) 

Počet lamel clony: 9, optimalizovaný kruhový otvor

Základní clonové číslo: 2,8

Nejvyšší clonové číslo: 32

Standardní pracovní vzdálenost: 139 mm

Nejkratší zaostřovací vzdálenost: 0,3 m

Maximální poměr zvětšení obrazu: 1:1

Průměr snímacích filtrů: 58 mm

Rozměry (průměr × délka): 76,4 × 114,5 mm*

Celková délka: 122,9 mm**

Hmotnost: 550 g*

 

Poznámky:

* Uvedené hodnoty délky a hmotnosti platí pro objektiv ve verzi pro Nikon.

** Celková délka je maximální délka včetně špičky posledního výstupku u bajonetu.

Sluneční clona je jako standardní příslušenství přibalena.

Vyráběn je ve verzích pro fotoaparáty Canon, Nikon a Sony.

Objektiv má konstrukci utěsněnu proti vniknutí vlhkosti.

 

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Zprávy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: