Pentax Q10 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální video

Pentax Q10

21. října 2012, 22.23 | Nový systémový kompaktní fotoaparát s bajonetem Pentax Q a se senzorem CMOS BSI s úhlopříčkou 1/2,33 palce a rozlišením 12 Mpx z dílny Pentax Ricoh Imaging má mírně přepracované tělo z hořčíkové slitiny, vylepšený systém automatického zaostřování a nabízí také rychlejší provozní časy. A výrobce také připravil novou řadu speciálních výměnných objektivů.

Pentax Q10 - ilustrace I

 

Pentax Q10 má obrazový snímač typu CMOS BSI – back-illuminated s úhlopříčkou 1/2,33 palce, s rozměry 6,17 × 4,55 mm a s rozlišením přibližně 12,4 milionu efektivních pixelů. Tento vysoce citlivý senzor poskytuje také aktualizovaný výkon autofokusu a je součástí systému stabilizace obrazu – snížení negativního vlivu chvění přístroje na ostrost obrazu pohybem senzoru (SR – Shake Reduction). Segment snímače je také opatřen systémem pro odstranění prachu ultrazvukovými vibracemi senzoru DRII – Dust Reduction druhé generace.

 

Pentax Q10

 

Maximální rozlišení snímku je 4000 × 3000 pixelů, základní poměr stran obrazu 4:3 uživatel může změnit na 3:2, 16:9 a 1:1. Pořizovat je možno obrazové soubory RAW,  a to 12bitové DNG, a snímky ve formátu JPEG, u kterých je možný výběr ze tří úrovní kvality – kompresních poměrů Good, Better, Best. Videoklipy MPEG-4 s kodekem H.264 mají maximum Full HD/1920 × 1080 pixelů. Použít lze také rozlišení 1280 × 720 px, 640 × 480 px a 320 × 240 pixelů. Snímková frekvence je vždy 30 obr./s. Mikrofon i reproduktor jsou monofonní. Data lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC.

 

Pentax Q10 - bajonet

 

Pro připojení výměnných objektivů je fotoaparát vybaven bajonetovým systémem Pentax Q. Koeficient pro přepočet ohniskové vzdálenosti na 35mm formát je 5,53×. Dokoupit je možno adaptér s přípojným systémem K, umožňujícím používat objektivy pro zrcadlovky Pentax.

 

Pentax Q10 - řada objektivů

 

Řada objektivů Pentax s bajonetem Pentax Q v současné době obsahuje tyto modely: Standard PRIME 8,5 mm 1:1,9 AL [IF], Standard Zoom 5–15 mm 1:2,8–4,5, Fish-Eye 3,2 mm 1:5,6, Toy Lens Wide 6,3 mm 1:7,1, Toy Lens Telephoto 18 mm 1:8 a Telephoto Zoom 15–45 mm 1:2,8.

 

Pentax Q10 + 300mm objektiv via adaptér

 

Systém automatického zaostřování využívá metodu detekce kontrastu, má celkem 25 ostřicích bodů s možností jejich individuálního výběru a nabízí standardní režimy a funkce, jako AF po snímku a souvislé, sledování objektu Tracking AF nebo detekce tváří v záběru. Samozřejmě je také možné zaostřovat ručně. Fotoaparát nabízí mimo jiné i funkci korekce zkreslení objektivu.

 

Měření expozice TTL je vícesegmentové, středově-vyvážené a bodové v rozsahu EV 1,3–17 (ISO 125, F1,9), s možností kompenzace expozice v rozsahu ± 3 EV a ± 2 EV s použitím nastavení elektronické závěrky nebo ND filtru; neutrální filtr je dostupný jen má-li objektiv závěrku. K dispozici je i funkce zvýšení dynamického rozsahu pro korekci světel a stínů v záběru a funkce AE Bracketing – automatické řady snímků s posunem expozičních hodnot. Rozsah ekvivalentu citlivosti ISO je 100 až 6400 (krok á 1/3 EV), při použití času B je maximem ISO 1600. Při použití vysokých hodnot citlivosti je možno využít funkci redukce šumu High-ISO NR.

 

Pro vyvážení bílé barvy je možno použít plně automatický režim, vybrat některý z připravených režimů [denní světlo, stín, zataženo, zářivkové světlo (D: denní barva, N: denní světlo bílé, W: studené bílé, L: teplé bílé), žárovky, blesk, CTE], možné je i jemné doladění v rozsahu ± 7 kroků na osách A–B/G–M) a ruční vyvážení s konfigurací na monitoru.

 

Pentax Q10 shora

 

Fotografovat je možno v pohodlném plně automatickém expozičním režimu Auto Picture, jehož systém má v paměti několik scénických programů, které podle detekované situace používá, a to Standard, Portrét, Krajina, Makro, Noční scenerie, Noční scnerie + portrét, Modrá obloha a Les. Scénické programy Portrét, Krajina, Makro, Pohybující se objekt, Noční scenerie + portrét, Západ slunce, Modrá obloha, Noční scenerie, Noční scenerie HDR, Noční momentka, HDR, Jídlo, Rychlé makro, Domácí zvířata, Děti, Les, Pláž & sníh, Silueta na pozadí, Světlo svíčky, Pódiové osvětlení, Muzeum a Řízení rozmazání. Režimy HDR, Noční scenerie HDR a Rychlé makro jsou dostupné jen pro snímky ve formátu JPEG.

 

K dispozici je také pružný automatický program, program s prioritou času, program s prioritou clony a režim s ručním nastavením všech parametrů expozice a jako samostatná položka čas B. Rozsah časů expozice je 1/2000–30 s (krok á 1/3 EV), a je-li aktivovaná elektronická závěrka, pak 1/8000–30 s. Exponování při 1/8000–2 s s elektronickou závěrkou a časem B nejsou k dispozici při použití objektivu bez centrální závěrky.

 

Pentax Q10 zepředu

 

Fotoaparát disponuje funkcí souvislého snímání, v rychlém režimu je to cca 5 snímků za sekundu pro řadu pěti snímků formátu JPEG v plném rozlišení 12 Mpx, v pomalém režimu pak á cca 1,5 obr./s pro řadu až 100 snímků formátu JPEG v plném rozlišení 12 Mpx. Nabízí také funkci Multi-expozice, tedy vícenásobné expozice s počtem expozic od 2 do 9 s tím, že expozice se upravují automaticky, a funkci intervalové expozice v rozsahu od 1 s do 24 hod. s možností nastavit zpoždění a počet snímků může být až 999.

 

K dispozici je také řada možností pro docílení různě upravených snímků. Jedna je to set Uživatelský snímek s volbami jasný, přirozený, portrét, krajina, živý, zářící, tlumený, Bleach Bypass, inverzní film, černobíle a Cross Processing, dále je to sada digitálních filtrů s nabídkou dětský fotoaparát, vysoký kontrast, stínování, zeštíhlení, HDR, inverzní barva, výtažková barva, barva, vodní barva, plakát, rybí oko, auto, HDR1, HDR2, a jako třetí možnost je tu nabídka Smart efekt: Brillant Color, Unicolor Bold, Vintage Color, Cross Processing, Warm Fade, Tone Expansion, Bold Monochrome, Water Color, Vibrant Color Enhance a možnost použít uživatelské nastavení a až tři taková uložit do paměti přístroje.

 

Pentax Q10 - displej

 

Barevný displej typu TFT LCD má délku úhlopříčky 3 palce (asi 7,6 cm) a rozlišení cca 460 tisíc obrazových bodů. Pole záběru je cca 100 %, nastavitelný je jas i barevné podání. Zobrazit je mimo jiné možno pomocné mřížky (4 × 4, zlatý řez, měřítko), histogram a varování u přeexponovaných a podexponovaných plochy. 

 

Pentax Q10: tři barevné verze, na černém přístroji je i hledáček

 

Hledáček fotoaparát nemá, uživatel si může dokoupit optický externí. Je vidět na černém přístroji na připojeném snímku, na kterém jsou všechny tři barevné verze fotoaparátu Pentax Q10.

 

Pentax Q10 s vyklopeným bleskem

 

Fotoaparát  disponuje bleskem, jehož reflektor je umístěn na výklopném pantografu. Blesk má řízení P-TTL, směrné číslo 4,9 (m/100 ISO) a úhel pokrytí je nastaven pro širokoúhlý objektiv s ohniskem 28 mm (ekv. 35mm formátu). K dispozici jsou režimy P-TTL, redukce červených očí, synchronizace s delšímí časy a synchronizace s druhou lamelou závěrky. Synchroni zovaný čas je v případě závěrky v objektivu až 1/2000 s, u elektronické závěrky 1/13 s. Zábleskovou expozici lze kompenzovat v rozsahu -2 až +1 EV. Fotoaparát má aktivní sáňky pro dedikované externí zábleskové jednotky.

 

Pentax Q10 - ilustrace II

 

Tento velice malý kompakt s vyměnitelnými objektivy má přibližné rozměry 10 × 6 × 3,3 cm a váží jen 200 g  i s baterií a kartou SD. Pro připojení je vybaven koncovkou USB 2.0 Hi-Speed (MSC/PTP), má AV výstup a mini HDMI typu D. Základním zdrojem energie je nabíjecí lithium-iontová baterie D-LI68. Je-li plně nabita, umožňuje pořídit asi 250 snímků s 50% použitím blesku, respektive 270, pokud blesk použit není (podle norem CIPA). Dokoupit je možno síťový adaptér K-AC115.

 

Pentax Q10 - ilustrace III

 

 

_______________________________________________________________________________________ 

Megapixel - logoChcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou videoprezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky ze systémového kompaktního fotoaparátu Pentax Q10?

 

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Hardware  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: