Fujifilm XF1 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální video

Fujifilm XF1

17. října 2012, 18.13 | Stylový kompaktní fotoaparát XF1 ve stylu retro kombinuje kůží a hliníkovou slitinu. Je řešen tak, aby poutal pozornost, a k dispozici je ve třech barevných kombinacích – černé, červené a světle hnědé. Nabízí opticky stabilizovaný objektiv Fujinon s rozsahem 25–100 mm po přepočtu na formát 35mm kinofilmu s výbornou světelností u nejkratšího ohniska (f/1,8) a malý 2/3" senzor EXR-CMOS.

 

Tento obrazový snímač má rozměry 8,8 × 6,6 mm a rozlišení 12 milionů efektivních pixelů. Maximální rozlišení snímků je 4000 × 3000 px, základní poměr stran obrazu 4:3 je možno změnit na 3:2, 16:9 a 1:1. Nabízí dva režimy snímání s rozlišením obrazu sníženým na 6 Mpx, jeden pro dosažení snímků s minimalizovaným digitálním šumem, druhý se zvýšeným dynamickým rozsahem.

 

Fujifilm XF1 - lifestyle

 

Pořizovat je možno nekomprimované obrazové soubory RAW ve formátu RAF, snímky v režimu JPEG s výběrem ze dvou úrovní kvality, jemné a normální, přičemž je možné simultánně ukládat soubory RAW + JPEG. Snímky a videozáznamy lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC, k dispozici je i malá záložní vnitřní paměť s kapacitou 25 MB.

 

Fujifilm XF1 černý

 

Video je formátu H.264, má nejvyšší rozlišení 1920 × 1080 px, nastavit je možno i 1280 × 720 a 640 × 480 pixelů, snímková frekvence je vždy 30 obr./s. Samostatné tlačítko pro  zahájení a ukončení záznamu je na zadní stěně. Mikrofon je stereo, reproduktor mono.

 

Fujifilm XF1 - shora

 

Objektiv Fujinon je 4× optický zoom 6,4–25,6 mm 1:1,8–4,9 a součástí jeho konstrukce je „čtyřkrokový“ systém optické stabilizace obrazu. Rozsah objektivu po přepočtu na 35mm formát odpovídá 25–100 mm. Nastavení ohniskové vzdálenosti se provádí otočným kroužkem na objektivu, na kterém jsou zaneseny ekvivalentní ohniska (25, 35, 50, 60, 80 a 100 mm), další poloha je Standby, ve které je objektiv v zasunutém režimu. Kroužek tudíž slouží i pro vypnutí/zapnutí přístroje. V „uzavřeném“ režimu je fotoaparát poměrně štíhlý, a protože má minimalistický design s minimem prvků vystupujících mimo hlavní obrys, lze jej vložit i třeba do kapsy u košile.

 

Fujifilm XF1 - lifestyle

 

Systém automatického zaostřování používá metodu detekce kontrastu, nabízí režim vícebodového i bodového ostření, po snímku i souvisle a samozřejmě také režim Live View. Možné je také ruční ostření. Autofokus má k dispozici pomocné světlo umožňující ostření za nízké hladiny osvětlení. Normální rozsah zaostřovacích vzdáleností je od 50 cm do nekonečna, v režimu makro je možno ostřit na objekty ve vzdálenosti od 3 cm.

 

Fujifilm XF1 - s vysunutým bleskem

 

Pro měření světla jsou na výběr tři režimy: měření vícebodové, vyvážené na střed a bodové. Nastavenou expozici lze korigovat v rozsahu ± 2 EV, využít je možno funkci automatické řady snímků s posunem nastavení expozice AE Bracketing. Základní rozsah citlivosti ISO je od 100 do 3200, v rozšířeném režimu, respektive při snížení rozlišení na 6 Mpx jsou dostupné ještě hodnoty 4000, 5000 a 6400 a při snížení rozlišení až na 3 Mpx dokonce i 12 800. Pro vyvážení bílé barvy je na výběr 7 režimů a vyvážit barevné podání je možno i ručně. K dispozici je i malý výsuvný blesk.

 

Fujifilm XF1 - zadní stěna

 

Barevný displej typu TFT LCD má délku úhlopříčky 3 palce (asi 7,6 cm) a rozlišení 460 tisíc obrazových bodů, není výklopný ani dotykový.

 

Fujifilm XF1 má příjemně koncipované ovládání. Kromě výše uvedeného otočného kroužku na objektivu má v pravé horní části otočný volič režimů expozice, vedle něj tlačítko Fn s uživatelsky volitelnou funkcí, na zadní stěně „chytré“ tlačítko E-Fn, umožňující individuálně nakonfigurovat jednotlivá tlačítka, a také dva otočné voliče, nahoře vodorovný a mezi tlačítky vedle displeje svislý. Všechny ovladače jsou velmi dobře dostupné, snadno použitelé. Uživatel má možnost ovládat fotoaparát plně manuálně.

 

Fujifilm XF1 červený

 

Kromě režimu s ručním nastavením parametrů expozice má program s prioritou času expozice (1/4000–30 s), program s prioritou clonového čísla, pružnou programovou automatiku, samozřejmě nabízí scénické programy jako Makro, Krajina, Noc, Portrét, Noční portrét a Portrét v protisvětle, ale také plnou automatiku a speciální režimy EXR/ADV. Uživatel si může také nastavit a uložit dva vlastní režimy pro pohotové použití. V nabídce jsou i režimy souvislého snímání, a to rychlostí 10, 7, 5, nebo 3 obr./s. 

 

Fujifilm XF1 světle hnědý

 

Nechybí ani funkce „Simulace filmu“, sada barevných režimů pro změnu podání barev a převod barevných tónů do šedé škály u snímků ve formátu JPEG, a také nabídka digitálních filtrů typu „Fotoaparát-hračka“, tedy  s efektem dírkové komory, nebo „Výběrové barvy“. A soubory RAW je možno přímo ve fotoaparátu upravit a zpracovat.

 

Fujifilm XF1 - tři barvy

 

Jako zdroj energie slouží nabíjecí lithium-iontová baterie NP-50. Pro připojení je k dispozici rozhraní USB 2.0 a minivýstup HDMI. Fotoaparát má rozměry 108 × 62 × 33 mm a váží 255 g včetně baterie.

 

_______________________________________________________________________________________ 

Megapixel - logoChcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou videoprezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky z kompaktního fotoaparátu Fujifilm XF1?

 

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Zprávy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: