Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Digitální video
Pentax K-5 II a K-5 IIs
18. října 2012, 11.41 | Společnost Pentax Ricoh Imaging na mezinárodní výstavě Photokina 2012 představila vylepšenou verzi zrcadlovky K-5, a to ve dvou variantách, „klasické“ a IIs se segmentem obrazového snímače bez low-pass filtru, objektiv s velmi dlouhou ohniskovou vzdáleností HD DA 560 mm 1:5,6 ED AW, ekvivalent 859 mm u 35mm formátu, a také nový systémový kompaktní fotoaparát Q10 s bajonetem Pentax Q a se snímačem CMOS s úhlopříčkou 1/2,33 palce.
Expozice Pentax Ricoh Imaging na výstavě Photokina 2012 byla poměrně rozsáhlá a pestrá, zahrnovala jak samotnou fotografickou techniku a bohaté příslušenství, tak i tisková řešení včetně velkoplošného tisku fotografií.
Samozřejmě nechyběla progresivní řešení pro dokumentační činnost, jako třeba pro dynamické pořizování videozáznamů s využitím digitální zrcadlovky a velice praktického mobilního opěrného systému.
Velké pozornosti se samozřejmě těšily všechny nové fotoaparáty, ale také středoformátová zrcadlovka 645D, výměnné objektivy, externí blesky a další příslušenství pro nabízené modulární fotografické systémy.
A velmi zajímavý prostor byl vyhrazen také samotným fotografiím.
Pentax K-5 II a K-5 IIs
Výrobce realizoval zajímavá vylepšení své stěžejní poloprofesionální digitální zrcadlovky se 16megapixelovým senzorem a s odolným tělem z lehké, ale pevné hořčíkové slitiny, které je utěsněno proti vnikání prachu, jemného písku, sněhu, vlhkosti a stékající vody. Systém utěsnění těla sestává z celkem 77 dílčích ochranných těsnění, neboť přístroj má přirozeně mnoho samostatných tlačítek a jiných ovladačů, ale také řadu konektorů a utěsněn musí být přirozeně i kryt slotu pro paměťové karty a kryt prostoru pro baterii.
Fotoaparát má systém autofokusu se snímačem SAFOX X a umožňuje fotografovat i za nízké hladiny osvětlení, a to až na úrovni -3 EV, je přesnější při použití objektivů s výbornou světelností, respektive s clonovým číslem F2,8 a nižším. Systém SAFOX X má také lépe propracovanou funkci zaostřování se sledováním vybraného objektu v pohybu.
Pentax navíc připravil variantu fotoaparátu označenou K-5 IIs, u které je ze segmentu obrazového snímače odebrán nízkofrekvenční „antialiasingový“ filtr pro eliminaci interferenčního moaré v obrazu. Ziskem je výrazné zvýšení rozlišení, kvalitnější prokreslení jemných detailů a vyšší ostrost obrazu. Ruku v ruce s tímto technickým řešením přichází samozřejmě zvýšené nároky na kvalitu použitých výměnných objektivů. U verze IIs také není použit mechanismus DR pro odstraňování prachu ze senzoru.
Pentax K-5 II podrobněji
Fotoaparát používá obrazový snímač CMOS formátu APS-C s rozměry cca 23,7 × 15,7 mm a elektronický obvod s procesorem Prime II. Senzor má rozlišení 16,3 milionu efektivních pixelů. Maximální rozlišení snímku je 4928 × 3264 pixelů, poměr stran obrazu 3:2. Segment snímače má mechanismus DR II – Dust Reduction pro odstraňování prachu a čištění senzoru vyžitím ultrazvukových vibrací. Je také součástí systému stabilizace obrazu SR – Shake Reduction pohybem obrazového senzoru. Výhodou je, že systém snižující negativní účinek chvění fotoaparátu na ostrost obrazu je dostupný pro všechny použité objektivy. Účinnost stabilizace je až do 3 EV v závislosti na typu použitého objektivu a expozičních podmínkách.
Pořizovat je možno 14bitové obrazové soubory RAW, a to nekomprimované formátu DNG a komprimované PEF. Možné je i současné ukládání souborů RAW + JPEG. Snímky ve formátu JPEG nabízejí výběr ze čtyř úrovní kvality – kompresních poměrů Good, Better, Best, Premium. Videoklipy Motion JPEG mají maximum Full HD/1920 × 1080 px s poměrem stran 16:9 a se snímkovou frekvencí 25 obr./s. Použít je možno i nastavení HD/1280 × 720 px také v širokoúhlém formátu 16:9 a s možností přepnutí frekvence mezi 30 a 25 obr./s, případně VGA/640 × 480 px s poměrem stran obrazu 4:3 a opět s volbou frekvence 30, nebo 25 snímků za sekundu. Mikrofon i reproduktor jsou monofonní. Data lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC.
Pro připojení výměnných objektivů je fotoaparát vybaven bajonetovým systémem Pentax KAF2 s AF spojkou, kontakty pro přenos informací a bajonetem K s napájecími kontakty. Zajištěna je kompatibilita objektivů KAF3, KAF2 (včetně funkce power zoom), KAF, KA, SDM a M-42/67/645 s adaptéry.
Systém automatického zaostřování typu TTL na základě porovnání rozdílů fází je vybaven modulem s novým zaostřovacím senzorem SAFOX X, má 11 bodů AF, přičemž 9 bodů ve středu je křížového typu., a nabízí široký pracovní rozsah od -3 do +18 EV při použití citlivosti ISO 100. K dispozici je řada režimů a funkcí: Jednoduchý AF (AF.S), Kontinuální AF (AF.C), Priorita zaostření, nebo režim priority času závěrky pro AF.S, Priorita zaostřování, nebo režim priority FPS pro AF.C.
Možná je samozřejmě i volba AF bodu, a to z pěti, nebo ze všech 11 bodů, nastavitelná je rozšířená plocha. Při použití režimu expozice se živým náhledem na displeji je použit systém detekce kontrastu, k dispozici je zvětšený náhled vybrané části záběru/objektu a funkce detekce obličeje. Nechybí pomocné světlo autofokusu – speciální LED. A ostřit lze přirozeně také zcela manuálně.
Systém měření expozice typu TTL při otevřené cloně nabízí měření v 77 segmentech obrazu, měření středově vyvážené a bodové. Expozice má rozsah -3 až 18 EV (objektiv 1,4/50 mm a ISO 100), rozsah kompenzace expozice je ±5 EV. K dispozici je funkce aretace AE – zámku nastavené expozice pomocí vyhrazeného tlačítka, nebo namáčknutím spoušti. Ekvivalent citlivosti ISO má základní rozsah od 100 do 12 800, v rozšířeném režimu pak od 80 do 51 200. Při použití režimu času expozice B je maximem ISO 1600. K dispozici je i funkce různě kombinovaných automatických expozičních řad.
Pro vyvážení bílé slouží plně automatický režim, použít je možno jeden z připravených režimů [denní světlo, stín, zataženo, zářivkové světlo (D: denní barva, N: denní světlo bílé, W: studené bílé, L: teplé bílé), žárovky, blesk, CTE], možné je i ruční vyvážení a nastavení barevné teploty v Kelvinech. Při ručním vyvážení lze uložit do paměti až tři nastavení, stejně tak i v případě volby barevné teploty. Navíc je možné kopírování nastavení vyvážení bílé ze zaznamenaného snímku a nechybí ani funkce jemného doladění nastavení v rozsahu ±7 kroků na osách A-B/G-M.
Vestavěný výklopný blesk má směrné číslo 13 (m/100 ISO) a nejširší úhel pokrytí odpovídá úhlu záběru objektivu 28 mm (ekv. 35mm formátu). Používá režim P-TTL, je sériově řízený, nabízí funkci snížení efektu červených očí, synchronizaci s delšími časy závěrky a s chodem druhé lamely, synchronizaci s velmi krátkými časy a synchronizaci bezdrátového odpálení. Základní synchronizovaný čas expozice je 1/180 s. Kompenzace zábleskové expozice má omezený rozsah, a to od -2 do +1 EV.
Otočný volič režimů expozice poskytuje tyto možnosti: „zelený“ automatický expoziční režim, pružnou programovou automatiku, program s prioritou citlivosti Sv, program s prioritou času Tv (1/8000–30 s + čas B), program s prioritou clony Av, režim s ručním nastaevním všech parametrů expozice M a jako samostatné položky čas B a X-synchronizovaný čas pro zábleskovou expozici. Kromě exponování po jednotlivých snímcích lze využít i funkci souvislého snímání (Hi, Lo); maximem je rychlost cca 7 snímků za sekundu pro řadu asi 30 snímků JPEG v plném rozlišení, nebo asi 20 snímků RAW.
Hledáček je velmi kvalitní, pentaprizmový. Pole záběru (FOV) je téměř 100%, zvětšení obrazu je cca 0,92× (s objektivem 50 mm 1:1,4), dioptrická úprava okuláru je cca -2,5 až +1,5 m-1. Použita je čirá zaostřovací matnice III, která je výměnná. Barevný LCD monitor typu TFT LCD má délku úhlopříčky 3 palce (asi 7,6 cm), asi 921 tisíc obrazových bodů, široký pozorovací úhel až 170 ° vodorovně i svisle a nastavitelný jas a barvy. Pro lepší čitelnost má vzduchotěsnou úpravu s využitím technologie air-gap-free a je opatřen efektivní antireflexní vrstvou. Nechybí ani vnější odolná vrstva, chránící displej proti poškrábání a před otěrem.
Displej je možno použít pro režim expozice se živým náhledem, kdy lze zvětšit zobrazení pro přesné zaostření (AF režim: 2×, 4×, 6× a MF režim: 2×, 4×, 6×, 8×, 10×), zobrazit pomocné mřížky (4×4, zlatý řez, zobrazení měřítka), ale také histogram a varování u přeexponovaných a podexponovaných ploch a k dispozici je i kontrolní náhled před samotnou expozicí s možností úpravy kompozice, expozice, zaostření a vyvážení bílé. Na displeji i v hledáčku lze zobrazit elektronický horizont, v hledáčku jen vodorovný směr, na displeji vodorovný i svislý.
Fotoaparát nabízí celou řadu zajímavých funkcí, ať už se jedná o vlastní nastavení snímku s několika volbami, které rozšiřují tvůrčí možnosti fotografa (jasný, přirozený, portrét, krajina, živý, tlumený, bleach bypass, inverzní film, černobílé podání), anebo funkce pro snížení šumu při použití delšího času závěrky, nebo při nastavení vysoké hodnoty citlivosti ISO. Samozřejmě nechybí možnost upravit dynamický rozsah, korigovat přesvětlení/stíny, k dispozici jsou funkce pro korekce vad objektivu, jako je zkreslení a laterální barevná odchylka.
Využít je možno funkci Cross Processing, nebo efektové digitální filtry: dětský fotoaparát, retro, vysoký kontrast, výtažková barva, měkký, shluk hvězd, rybí oko. A k dispozici je i uživatelské nastavení, vícenásobná expozice nebo intervalová expozice/časosběrného snímání – Timelapse recording s možností pořídit až 999 snímků, nastavit interval expozic (od 1 s až po 24 hod.) a nastavit spuštění expozice (ihned, v určitý čas).
Samozřejmě jsou možné i základní úpravy snímků přímo ve fotoaparátu včetně aplikace digitálních filtrů dětský fotoaparát, retro, vysoký kontrast, kresba, vodní barvy, pastelky, plakát, miniatury, úprava základního parametru, černobíle, barva, výtažková barva, měkký, shluk hvězd, rybí oko, zeštíhlující, HDR, včetně uživatelského nastavení a také zpracování souborů RAW a převodu na formát souboru JPEG a TIFF. Řada možností je připravena i pro videoklipy: vlastní nastavení barvy jasné, přirozené, portrét, krajina, živé, zlumené, Bleach Bypass, inverzní film, černobílý, ale i Cross Processing nebo využití digitálních filtrů, jako jsou dětský fotoaparát, retro, vysoký kontrast nebo výtažková barva či úprava barev.
Základním zdrojem energie je nabíjecí Li-ion baterie D-LI90. Je-li plně nabita, umožňuje při 50% použití výklopného blesku pořídit asi 740 snímků a bez použití blesku až 980 snímků (podle norem CIPA). Dokoupit je možno adaptér K-AC132, umožňující napájení z elektrické sítě. Pro připojení má koncovku USB 2.0 High Speed kombinovanou s AV výstupem (USB připojení MSC/PTP a výstup AV s volbou PAL/NTSC), výstup HDMI a zdířky pro konektor síťového napaječe, pro kabelovou dálkovou spoušť, pro X-synchronizační kabel blesku a pro externí stereofonní mikrofon.
Fotoaparát má rozměry cca. 131 × 97 × 72,5 mm a váží asi 760 g včetně baterie a karty SD. Při zakoupení je na fotoaparátu nasazena očnice FR, krytka sáňkového kontaktu FK, krytka těla/bajonetu a krytka synchro-kontaktu 2P. Prodejní balení obsahuje USB kabel I-USB7, AV kabel I-AVC7, řemínek O-ST132, krytku hledáčku ME, nabíjecí baterii D-LI90 s nabíječkou D-BC90 a kabelem a software sadu S-SW132, přičemž nechybí ani program Pentax Digital Camera Utility 4.
Zakoupit je možno tělo K-5II s lowpass filtrem, nebo K-5IIs bez lowpass filtru, připraveny jsou také sady s objektivy, a to K-5II + DA 18–55WR, K-5II + DA 18–135WR a K-5II + DA 18–55WR + DA 50–200WR. Označení WR značí voděodolnou (a prachotěsnou) úpravu (water resistance). Dokoupit je možno různé objektivy a příslušenství k nim, externí zábleskové jednotky a další příslušenství včetně třeba modulu GPS O-GPS1.
_______________________________________________________________________________________
Chcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou videoprezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky ze semiprofi digitální zrcadlovky Pentax K-5 II?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Sony: kvalitní plnoformátový senzor pro SLT, NEX i špičkový Cyber-shot
- Nikon D600: kompaktní DSLR s full-frame senzorem
- Canon EOS 6D: full-frame v kompaktním balení
- Panasonic Lumix GH3: kvalitní video a Wi-Fi
- FOMEI: Digitalis Pro – Strobo flash a LED světla
- ILFORD Galerie Prestige a Fine Art – novinky na Photokina 2012
- Canon PowerShot G15 s novým objektivem
- Sony SLT Alfa 99 poprvé v ruce
- Tamron SP 90 mm 1:2,8 Di Macro VC USD
- Tamron SP 70–200 mm 1:2,8 Di VC USD
- Metz Mecablitz 52 AF-1 digital s dotykovým displejem
- Samsung NX: nové objektivy 12–24 a 45 mm
- Photokina – World of Imaging 2012
- Canon PowerShot S110
- Canon SELPHY CP900 a Canon tisk fotografií
- Sony Alfa NEX-6 poprvé v ruce
- Canon PowerShot SX50 HS s 50násobným optickým zoomem
- Olympus Pen E-PL5
- Samyang 24 mm 1:1,5 ED AS IF UMC
- Canon: nové tiskárny PIXMA PRO, iP a MG plus Project 1709
- Lensbaby Spark
- Sony World Photography Awards: výstava v Lucerně
- Olympus PEN Mini E-PM2
- Fujifilm X-E1
- Sony Cyber-shot DSC-RX1
- Olympus Stylus XZ-2 iHS
- Fujifilm XF1
- Pentax K-5 II a K-5 IIs
- NEC SpectraView 232 a 271
- Pentax Q10
- Pentax HD DA 560 mm 1:5,6 ED AW
- Nové objektivy Carl Zeiss
- Novinky Canon imagePROGRAF
- Rollei PowerFlex 360 Full HD
- Hasselblad H5D
- Hasselblad Lunar
- Sony Cyber-shot RX1 poprvé v ruce
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
14. listopadu 2024