Panasonic Lumix GH3: kvalitní video a Wi-Fi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální video

Panasonic Lumix GH3: kvalitní video a Wi-Fi

19. září 2012, 23.56 | Kdo delší dobu sleduje postupný vývoj portfolia výkonných kompaktních fotoaparátů Lumix s výměnnými objektivy mikro 4/3 systému, předpokládal, že ve druhé půli letošního roku Panasonic představí nové modely ve dvou řadách, G a GH. Model G5 byl uveden v létě v Budapešti, pro představení následovníka modelu GH2 si Panasonic vybral výstavu Photokina 2012. Lumix GH3 je určen hlavně náročným uživatelům, kteří kladou důraz i na kvalitní videozáznamy.

 

Připomeňme si, že koncept řady Lumix GH je od začátku zaměřen právě tímto směrem. A model GH3 je nejvýkonnější a nejvíce univerzální foto-video přístroj Lumix typu DSLM – Digital Single Lens Mirrorless s výměnnými objektivy. Umožňuje záznam videa v plném vysokém rozlišení (Full-HD, 1080p) ve formátu AVCHD (á 28 Mb/s) a MOV1/MPEG4 s kodekem H.264. V případě MOV1 natáčí rychlostí 50 okének za sekundu s datovým tokem až 72 Mb/s ve standardu All-Intra (ALL-I), což je v kategorii běžně dostupných přístrojů skutečná rarita. Maximální rozlišení je 1920 × 1080 px s možností nastavit snímkovou frekvenci 60, 50, 30, 25 a 24 obr./s, nebo lze použít nastavení HD/1280 × 720 px á 60, 50, 30 nebo 25 obr./s, anebo VGA/640 × 480 pixelů s rychlostí 30, nebo 25 obr./s. Mikrofon je stereofonní, reproduktor monofonní. Ovšem – přístroj má konektor pro externí mikrofon a sluchátka.

 

Panasonic Lumix GH3

 

Fotoaparát je vybaven novým 4/3 snímačem Live MOS s rozměry 17,3 × 13 mm a s rozlišením 16,05 milionu efektivních pixelů. Výrobce uvádí, že senzor ve spolupráci s vylepšeným obrazovým procesorem Venus Engine VII FHD poskytuje snímky s podstatně nižším digitálním šumem než předešlý model a díky moderním sofistikovaným metodám snížení šumu umožňuje fotografovat z ruky bez blesku i za velmi slabého osvětlení, a to díky možnosti zvýšit citlivost až na hodnoty ISO 12 800 nebo 25 600. To lze využít například při fotografování sportu v hale, na koncertu, v divadle, na školních nebo společnenských akcích, typicky na oslavách a večírcích ve spoře osvětleném interiéru.

 

Snímky mají nejvyšší rozlišení 4608 × 3456 obrazových bodů a základní poměr stran 4:3 může uživatel změnit na 3:2, 16:9, nebo 1:1. Snímky mohou být v nekomprimovaném formátu RAW, v grafickém formátu JPEG s volbou dvou úrovní kvality, jemné a standardní, a 3D snímky jsou ve formátu MPO. Samozřejmě lze ukládat simultánně snímky RAW + JPEG. Data lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC.

 

Panasonic Lumix GH3 - en face

 

Systém automatického zaostřování využívá metodu detekce kontrastu, má celkem 23 zaostřovacích bodů a kromě vícebodového režimu nabízí i bodový s výběrem libovolné pozice bodu AF. Disponuje režimy po jednom záběru i pro souvislé snímání, funkcí pro sledování vybraného objektu Tracking AF, detekcí tváří v záběru, ostřením v režimu živého náhledu a protože přístroj má dotykovou obrazovku, lze ostřit i poklepem na ni v jakémkoli místě záběru. Nechybí pomocné osvětlení autofokusu. Možné je samozřejmě také ruční zaostřování otočným prstencem na objektivu.

 

Ekvivalent obecné citlivosti ISO má v základním režimu rozsah 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400 a 12 800, v rozšířeném režimu od 125 do 25 600. Pro vyvážení bílé barvy je připraveno pět režimů, možné je i uživatelské vyvážení s tím, že do paměti lze uložit dvě nastavení. Exponometrický systém nabízí tři základní režimy: měření vícesegmentové, vyvážené na střed a bodové. Expozici lze kompanzovat v rozsahu ± 5 EV. K dispozici je také funkce automatických řad snímků, a to AE Bracketing se stupňovanou expozicí a WB Bracketing s posunem vyvážení bílé barvy, a to v osách modrá/jantarová a purpurová/zelená.

 

Panasonic Lumix GH3 - bajonet

 

Čelní pohled bez nasazeného objektivu: fotoaparát má připojení a bajonet pro objektivy mikro 4/3 systému. Pro přepočet ohniskové vzdálenosti je třeba použít koeficient 2×.

 

Panasonic Lumix GH3 - výklopný dotykový OLED panel

 

Elektronický hledáček využívá OLED panýlek s rozlišením 1,744 milionu pixelů, poskytuje 100% obrazové pole a zvětšení obrazu 1,34×. Velký dotykový displej OLED  má délku úhlopříčky 7,6 cm (3 palce) a rozlišení 614 tisíc pixelů a je umístěn na výklopném a otočném panelu. Technologii OLED výrobce použil proto, neboť mimo jiné poskytuje obraz s lepším kontrastem, živějšími barvami a s ostřejší kresbou. Uživatel může zvolit, zda využije ovládání pomocí doteků na displej, anebo tradiční, pomocí ovládacích prvků. Ty jsou řešeny tak, aby většinu hlavních voleb bylo možno vybrat nebo nastavit přímo pomocí tlačítek a otočných příkazových koleček.

 

Panasonic Lumix GH3 - displej

 

 

Pro fotografování je přímo na pravém otočném voliči připraven samozřejmě samočinný režim řízený umělou inteligencí (iA), k dispozici je samozřejmě také mnoho scénických programů, jejichž výběr se realizuje v menu, a dále flexibilní programová automatika, program s prioritou clonového čísla, program s prioritou času expozice (1/4000–60 s) a režim s plně ručním nastavením všech parametrů expozice. Uživatel má také možnost uložit si až tři vlastní, nejčastěji používaná nastavení pro jejich pohotovou, rychlou volbu. 

 

Panasonic Lumix GH3 - shora

 

Na levém, menším otočném voliči lze pohotově vybírat vhodný režim snímání, tedy s využitím samospoušti, po jednom záběru, anebo souvislé snímání. To má v plném rozlišení rychlost až 6 obr./s a při rozlišení sníženém na 4 Mpx dokonce 20 obr./s. Nechybí také sada možností pro úpravy snímků, včetně různých efektových digitálních filtrů a také možnost pro nastavení základních parametrů snímání.

 

Panasonic Lumix GH3 - blesk

 

Zabudovaný výklopný blesk má maximální dosah 12 m, nabízí všechny základní režimy a funkce včetně synchronizace s dlouhými časy, základní synchronizační čas „X sync“ je 1/160 s. Fotoaparát má samozřejmě aktivní sáňky pro dedikované externí zábleskové jednotky a další externí příslušenství.

 

Panasonic Lumix GH3 ve studiu

 

Pro připojení k počítači, kompatibilní fototiskárně nebo jinému zařízení je vybaven rozhraním USB 2.0, pro připojení k HDTV má výstup Mini HDMI typu C, avšak navíc, podle současného trendu, pro snadné prohlížení a sdílení snímků a videoklipů má také zabudovaný inteligentní Wi-Fi modul, který umožňuje bezdrátově přenášet a zobrazit veškerý obsah prostřednictvím domácí sítě na obrazovce televizoru nebo na monitoru počítače a k ovládání fotoaparátu lze použít chytrý telefon nebo tablet (app pro Android a iOS). A Panasonic nabízí také vlastní cloudové řešení LUMIX CLUB Cloud Service Sync. Dokoupit je ale možno také dálkový ovladač DMW-RSL1.

 

Panasonic Lumix GH3 - s bateriovým gripem a sluneční clonou objektivu

 

Jako základní zdroj energie slouží dobíjecí lithium-iontová baterie, která na jedno plné nabití umožňuje pořídit až 540 snímků (podle norem CIPA). Dokoupit je možno bateriové madlo s ovládacími prvky pro fotografování na výšku. Fotoaparát má kompaktní, ergonomicky tvarované tělo z lehké, ale pevné hořčíkové slitiny. Měří 133 × 93 × 82 mm a včetně baterie váží 550 g.

 

Panasonic Lumix GH3 bude v prodeji od prosince 2012. Zakoupit bude možno samotné tělo, jehož maloobchodní cena se má pohybovat kolem 32 000 Kč, anebo dva kity: GH3H s objektivem 14–140 mm za MOC kolem 45 000 Kč a GH3A s objektivem12–35 mm za MOC kolem 55 000 Kč.

 

_______________________________________________________________________________________ 

Megapixel - logoChcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou videoprezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky z foto-videoaparátu Panasonic Lumix GH3?

 

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Zprávy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: