Olympus Stylus XZ-2 iHS - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální video

Olympus Stylus XZ-2 iHS

11. října 2012, 09.22 | Nový model v řadě výkonných kompaktních fotoaparátů „XZ“ Olympus představil s novým názvem, který zavedl pro své vybrané kompakty a který uplatnil také u modelu SP-820 UZ: Stylus. XZ-2 má nový snímač, nový dotykový výklopný displej a nabízí i ručně nastavitelné ovládací prvky, které umožňují pohotově, při plném soustředění na kompozici záběru upravovat parametry expozice. Zoom opět začíná u 28 mm 1/1,8.

 

Olympus XZ-2 je vybaven obrazovým snímačem BSI CMOS a výkonným procesorem TruePic VI. Základní technologii pro zachycení snímků s věrným barevným podáním, nízkou hladinou šumu i za špatných světelných podmínek a s detailní kresbou a také pro kvalitní Full HD video výrobce označuje iHS. Snímač velikosti 1/1,7 palce s rozměry 7,44 × 5,58 mm má rozlišení 12,3 milionu efektivních pixelů. Největší snímek má rozlišení 3968 × 2976 pixelů, poměr stran obrazu 4:3 lze změnit na 16:9, 3:2, nebo 1:1. Snímač je součástí systému stabilizace obrazu typu Sensor-shift.

 

Olympus Stylus XZ-2 iHS - en face

 

Pořizovat je možno jak snímky ve formátu JPEG, tak nekomprimované obrazové soubory RAW. Video formátu MPEG-4 s kodekem H.264 má maximální rozlišení 1920 × 1080 pixelů. To lze snížit na 1280 × 720 px a 640 × 480 px. Snímková frekvence je vždy 30 obr./s. Mikrofon je stereofonní, reproduktor monofonní. Pro video je k dispozici stabilizátor obrazu Multi-motion Movie IS, umožňující získat neroztřesené nahrávky natáčené i za chůze nebo za jízdy.

 

Snímky a video lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC včetně podpory rychlostní třídy UHS-I. K dispozici je i vnitřní paměť s kapacitou 55 MB, ale podstatnější je kompatibilita s kartami Eye-Fi a možnost využití bezdrátové technologie Wi-Fi pro přenos dat plus kompatibilita s kartami Toshiba FlashAir pro snadný bezdrátový přenos snímků na sociální sítě s pomocí chytrého telefonu nebo tabletu. K dispozici je i volně stažitelná aplikace pro iOS a Android pro úpravy a sdílení fotografií přes chytrý telefon nebo počítač.

 

XZ-2 nabízí stejný objektiv jako XZ-1. Je to 4× optický zoom i.Zuiko Digital ED 6–24 mm 1:1,8–2,5 a jeho rozsah ohniskové vzdálenosti po přepočtu na 35mm formát odpovídá 28–112 mm. Pokud uživatelé používají digitální zoom, mají tuto funkci k dispozici; rozsah je 4×.

 

Olympus Stylus XZ-2 iHS - zadní stěna

 

Obrazovka je typu TFT LCD, má úhlopřčku 3 palce (asi 7,6 cm) a rozlišení 920 kpx. Je umístěna na výklopném panelu a je dotyková, díky čemuž má svůj podíl na ovládání fotoaparátu a způsobu jeho použití jako takovém. Poklepem na obrazovku lze totiž realizovat i dotykové zaostřování i samotné exponování snímků. Začátečníci jistě uvítají možnost zobrazit si Průvodce – Live Guide. Přístroj nemá hledáček, průhledový ani elektronický, umožňuje ale připojit hledáček externí, optický průhledový, nebo elektronický, digitální.

 

Olympus Stylus XZ-2 iHS - výklopný displej

 

Dotykové ovládání doplňuje manuální ovládání pro rychlé a přesné nastavení, které opět využívá nastavitelný otočný hybridní prstenec na objektivu, kterému může uživatel přiřadit některou z funkcí, kterou používá nejčastěji, nebo operativně tu, kterou momentálně potřebuje. Kroužek lze používat pro ovládání zoomu, nebo pro ruční ostření, anebo jej lze přepnout tak, aby umožnil nastavovat clonová čísla, anebo umožnil kompenzaci expozice. 

 

Systém automatického zaostřování využívá metodu detekce kontrastu, disponuje 35 zaostřovacími body a nabízí mimo jiné funkci sledování objektu Tracking AF, nebo detekci tváří v záběru. A jak je uvedeno výše, zaostřovat je možno také ručně, otočným prstencem na objektivu. Normální rozsah zaostřovacích vzdáleností je od 60 cm do nekonečna, v režimu makro je možno zaostřit objekt ve vzdálenosti 1 cm.

 

Olympus Stylus XZ-2 iHS

 

Pro měření světla může uživatel zvolit jeden ze tří standardních režimů: měření vícebodové, vyvážené na střed a bodové. Nastavenou expozici lze kompenzovat v rozsahu ± 3 EV, využít je možno také funkce jako expoziční bracketing – AE Bracketing nebo HDR korekce, umožňující zvýšením dynamického rozsahu optimalizovat expozici při snímání velmi kontrastních scén nebo v protisvětle.

 

Ve špatných světelných podmínkách lze využít vysoké hodnoty obecné citlivosti ISO. Rozsah je od 100 až po 12 800. O vyvážení barevného podání podle barevné teploty světla se buď postará plná automatika, nebo je možno vybrat jeden ze sedmi připravených režimů, uživatel může také realizovat vyvážení bílé ručně a uložit si až dvě nastavení do paměti, případně má k dispozici funkci automatické řady snímků s posunem vyvážení bílé – WB Bracketing, a to v rozsahu ± 7 kroků ve směru azurová–žlutá a zelená–purpurová.

 

Olympus Stylus XZ-2 iHS - pohled shora

 

Fotoaparát má jednak zabudovaný výsuvný blesk s maximálním dosahem 8,6 m při nastavení citlivosti ISO 800, ale také má aktivní sáňky pro připojení externích blesků nebo jiného externího příslušenství a mezi funkcemi zábleskového osvětlení je i možnost bezdrátově ovládat sestavy dvou a více blesků.

 

Přístroj umožňuje fotografovat pohodlně s využitím samočinného režimu i-Auto, který řídí umělá inteligence, uživatel má na výběr různé scénické či motivové programy, ale také může využít režimy, které mu umožní více či plně využít tvůrčí možnosti fotoaparátu a také intuitivní způsob jeho ovládání. Kromě pružné programové automatiky je k dispozici program s prioritou clony, program s prioritou času expozice (1/2000–60 s) a režim s ručním nastavením všech parametrů expozice.

 

Olympus Stylus XZ-2 iHS - lifestyle

 

Nechybí funkce souvislého snímání, speciální režim pro snímání v noci, za tmy, za slabého osvětlení – Low Light Mode a k dipozici je také 11 tvůrčích digitálních filtrů pro fotografování i pro video: Cross Process, Diorama, Dramatický tón, Jemná sépiová, Zrnitý film, Komiks, Jemné světlo, Bledé a světlé barvy, Camera obscura, Pop Art a Jemná kresba. V nabídce je i bracketing uměleckých filtrů pro zachycení jedné scény v několika, nebo i ve všech uměleckých filtrech současně.

 

velký výběr nabízeného příslušenství

 

Mezi nabízeným příslušenstvím jsou různé přídavné moduly, externí blesky, "makrosvětla" a hledáčky, ale i předsádky, brašny nebo odolné vodotěsné pouzdro, ...  

 

barevné madlo XCG-2

 

... anebo třeba stylový výměnný grip – barevné madlo XCG-2. Uživatel má na výběr ze tří barev, červené, karmínově rudé a béžové.

 

Pro připojení k počítači nebo kompatibilní fototiskárně slouží rozhraní USB 2.0, pro připojení k HDTV výstup mini HDMI typu D, bezdrátovou komunikaci lze realizovat využitím paměťových karet Eye-Fi. Mezi nabízeným příslušenstvím, které si uživatelé mohou dokoupit, je i dálkový ovladač RM-UC1. Jako zdroj energie slouží nabíjecí Li-ion baterie Li-90B, která na jedno nabití umožňuje pořídit až 340 snímků (podle norem CIPA). Fotoaparát má rozměry 113 × 65 × 48 mm a váží 346 g včetně baterie. Doporučená prodejní cena je přibližně 14 a půl tisíce korun i s daní, reálná pořizovací kolem 13 tisíc korun.

 

_______________________________________________________________________________________ 

Megapixel - logoChcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou videoprezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky z kompaktního fotoaparátu Olympus Stylus XZ-2?

 

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Zprávy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: