Učíme se v Illustratoru - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Vektory

Učíme se v Illustratoru

22. března 2000, 00.00 | Jednoduchá kytička je námětem prvního tutorialu pro Adobe Illustrator.

Dnes poprvé se setkáváme i nad příkladem vytvořeným v Adobe Illustratoru. Zkusím je připravovat podobně, jako tutorialy pro Photoshop - na ukončených příkladech si budeme postupně ukazovat různé postupy. Protože je AI asi přece jen méně známý než Photoshop, budeme se určitě aspoň zpočátku více zaměřovat na úplné základy, občas si to zpestříme nějakou animací, tady nebudou složité. Příklady budou v českém AI 8 pro Mac.

1. V novém dokumentu si vybereme nástroj Elipsa. Barvu výplně nastavíme černou, tah žádný.

2. Nástrojem Elipsa se stisknutou klávesou Shift natáhneme kružnici.

3. Výplň přepneme na žádnou, tah nastavíme na černou barvu, síla tahu 1 bod. Natáhneme druhou kružnici, která nám pomůže rozmisťovat "lístečky". S přesným umístěním si nemusíte dělat starosti.

4. Malou i velkou kružnici si srovnáme. Obě označíme a v paletce zarovnání oba objekty vodorovně i svisle srovnáme.

5. Označíme menší kružnici, vložíme do schránky (jablko V). Celkem 8 x ji vložíme zpět příkazem jablko (Command) - F, což znamená vložit před. To jsou lístečky, které rozmístíme okolo středu. Kliknutím označíme vždy nejvrchnější černou kružnici uprostřed a táhneme ji až se střed dostane na vnější kružnici. V průběhu tažení stiskneme Shift, kružnice se bude pohybovat jen vodorovně, svisle nebo pod úhlem 45 stupňů. Označeníme-li vše, bude kytička vypadat asi nějak takhle.

6. Odznačíme. Velkou prázdnou (bez výplně) kružnici označíme a volbou Objekt - Uspořádat - Zcela dopředu ji umístíme před ostatní objekty. Označíme vše a v menu Objekt - Složené cesty volíme Vytvořit, čímž vznikne složená kytička.

7. V paletce Cestář nalezneme oddíl Kombinace a tam tlačítko Spojit. Stiskem zrušíme cesty kolem jednotlivých koleček, abychom mohli nové okraje kytičky vytáhnout barvou.

8. Kliknutím aktivujeme tah , potom si nastavíme barvu a sílu tahu. Barvu v paletce se vzorníkem (kliknutím na políčko), nebo si ji v paletce barev namixujeme (pozor, není identické z hlediska definice přímé barvy). Sílu tahu nastavíme v paletce Tah v okénku Tloušťka.
Můžeme nastavit i barvu výplně - třeba jako zde kliknutím na standardní gradient (přechod) v paletce vzorníků.

Věřím, že se první AI příklad líbil. Budu ráda, když si budete sami složitost a témata trochu usměrňovat podle svých potřeb.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Vektory  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: