Mřížka přechodů - novinka Illustratoru 8 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Vektory

Mřížka přechodů - novinka Illustratoru 8

30. března 2000, 00.00 | Jak na mřížku přechodů v Adobe Illustratoru? Další díl tutorialu ukazuje první kroky.

Děkuji všem za pěkné ohlasy na první díl Illustratoru. Dnešní příklad bude na přání - o mřížkách přechodů. Myslím, že i pro úplné začátečníky to bude nástroj zajímavý, protože si s ním docela jde vyhrát. Připomínám, že jde o novinku verze AI 8.

1. Nástrojem Elipsa se stisknutým Shiftem si natáhneme kružnici. Tah nastavíme na žádný a výplň třeba na žlutou. Pozor, kdo nechá i výplň kružnice prázdnou (žádná), nebude potom moci do segmentů (prostor mezi mřížkovými body) přidávat barvy.

2. Nástrojem Mřížka přechodů klikneme dovnitř kružnice (zde v levé horní čtvrtině). Objeví se mřížka přechodů, tvořená běžnými kotevními body, mřížkovými čarami a mřížkovými body. Kotevní body jsou zobrazeny tradičně - jako čtverečky, mřížkové body jako kosočtverce.

3. Čáry lze editovat, mřížkové body také - posouvat, přidávat, odstraňovat, a hlavně - můžeme jim přidělovat a měnit barvu. Hned si to zkusíme - prostřednímu bodu mřížky přiřadíme třeba červenou barvu.

4. Barv

u můžeme přiřadit i plochám, uzavřeným mezi mřížkové čáry. Necháme si červenou barvu a nástrojem Plechovka klikneme do levé horní výseče kruhu a do levého krajního mřížkového bodu.

7. Nastavíme bílou barvu, zvolíme znovu mřížkový nástroj a klikneme trošku doleva nahoru od stávajícího středu původní mřížky - přidali jsme "světlo". Nástrojem pro přímý výběr bodu (ten již známe) upravíme tvar mřížkových čar (a tím tvar světla - pěkně to funguje!).

8. A co když chceme vytvořit pravidelnou mřížku? Pak to můžeme pohodlně udělat postupem Objekt - Vytvořit mřížku přechodů.

9. Poměrně snadno můžeme upravovat i stávající objekty s přechody (neboli gradienty:)). Vezměme si kružnici, vyplněnou standardním kruhovým přechodem. V menu Objekt zvolíme příkaz Rozdělit. K dispozici je buď rozdělení objektu na mřížku přechodů, nebo dělení na zvolený počet objektů - ty pak lze samozřejmě dále upravovat.

10. Podobně můžeme rozdělit i objekt s lineárním gradientem.

Mřížka přechodů nabízí spoustu možností využití, dnes jsme určitě všechny nevyčerpali, takže se k ní můžeme ještě vrátit. Pro hloubavé povahy jen dopředu dodávám, že mřížkové objekty nejde převést zpátky na cestu, nejdou vytvořit z textu ani ze složené cesty. Pro dobré ovládnutí doporučuji si s objekty obsahujícími hotovou mřížku přechodů pohrát. Přemisťujte mřížkové body, měňte tvar čar, roztrhejte objekt (zkuste objekt vzniklý rozdělením na mřížku přechodů) na kusy ….

Další relevantní články:
Učíme se v Illustratoru
Jednu zpáteční z Photoshopu do Illustratoru...

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Vektory  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: